Կատարն առաջիկայում կանդրադառնա Երևանում դեսպանության հիմնադրման խնդրին
Կատարում ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Կատարի Պետության էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիին (Tamim ben Hamad Al Thani)։
ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության փոխանցմամբ, ողջունելով ՀՀ դեսպանին՝ Կատարի էմիրն իր գոհունակությունն է հայտնել Դոհայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հիմնման կապակցությամբ՝ վստահեցնելով, որ առաջիկայում իրենք նույնպես կանդրադառնան Երևանում Կատարի դեսպանության հիմնադրման խնդրին։ Շնորհավորելով դեսպան Ղարիբջանյանին և հաջողություն մաղթելով նրան արդեն որպես ռեզիդենտ դեսպանի՝ էմիր Ալ Թանին հույս է հայտնել, որ Կատարի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կզարգանան և առաջընթաց կգրանցեն։
Դեսպան Ղարիբջանյանը շնորհակալություն է հայտնել էմիրին և վստահեցրել, որ կշարունակի ներդնել իր առավելագույն ջանքերը ՀՀ-Կատար երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման և համագործակցության օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ:
ՀՀ դեսպանը Կատարի էմիրին փոխանցել է ՀՀ նախագահի ջերմ ողջույնները՝ մաղթելով Կատարի ժողովրդին հետագա առաջընթաց և բարեկեցություն։ Իր հերթին էմիր Թամիմ Ալ Թանին խնդրեց իր ջերմ ողջույններն է հաղորդել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ ընդգծելով իրենց անձնական և գործնական սերտ հարաբերությունները։
Մայիսի 4-ին, Կատարի Պետությունում ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնել էր արտաքին գործերի պետնախարար Սուլտան բին Սաադ Ալ-Մուրեյխիին (Sultan Bin Saad Al-Muraikh)։
Պետնախարարը հաջողություն է մաղթել դեսպանին իր առաքելության կատարման ընթացքում և լիակատար աջակցություն հայտնել երկու բարեկամ երկրների միջև բոլոր ոլորտներում սերտ համագործակցության և երկկողմ հարաբերությունների խթանման գործում։

Катар в ближайшее время затронет вопрос основания посольства в Ереване
Посол Армении в Катаре Гегам Гарибджанян вручил верительные грамоты эмиру Катара Тамиму бин Хамаду Аль Тани (Tamim ben Hamad Al Thani).
Как сообщает ''Арменпресс'', эмир Катара выразил удовлетворение в связи с созданием посольства Армении в Дохе, заверив, что в ближайшее время они также затронут вопрос основания посольства Катара в Ереване. Поздравив посла Гарибджаняна и пожелав ему удачи в качестве посла-резидента, эмир Аль Тани выразил надежду, что отношения между Катаром и Арменией будут развиваться и достигнут прогресса.
Посол Гарибджанян выразил благодарность эмиру и заверил, что продолжит прилагать максимальные усилия для дальнейшего углубления двусторонних отношений Армения - Катар и расширения повестки сотрудничества.
Посол Армении передал эмиру Катара теплые приветствия президента Армении, пожелав народу Катара дальнейшего прогресса и благополучия. В свою очередь эмир Тамим Аль Тани попросил передать теплые приветствия Президенту РА Армену Саркисяну, подчеркнув их личные и деловые отношения.
4 мая посол Армении в Катаре Гегам Гарибджанян вручил копии верительных грамот госминистру иностранных дел султану бин Сааду аль-Мурейхи (Sultan Bin Saad Al-Muraikh).
Госминистр пожелал удачи послу в ходе выполнения его миссии и выразил полную поддержку тесному сотрудничеству между двумя дружественными странами во всех сферах и стимулированию двусторонних отношений.