Թերեզա Մեյը պաշտոնում կմնա մինչև աշուն
Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն, ամենայն հավանականությամբ, մինչև աշուն կմնա իր պաշտոնում, երբ կկայանա իշխող Պահպանողական կուսակցության ամենամյա համագումարը, հաղորդում է NEWS.am-ը, հղում կատարելով The Times-ին:
Ըստ հրատարակության Դաունինգ սթրիթի վարչապետի գրասենյակը հասկացրել է, որ Brexit-ի շուրջ իրավիճակի փակուղուց դուրս գալու նոր վերջին ժամկետի ծրագիր է մշակում, որի համաձայն Մեյը կարող է ևս 4 ամիս վարչապետի պաշտոնում մնալու հույս ունենալ այն պայմանների համեմատ, որոնք նախօրեին նրան ներկայացրել էր Գրեմ Բրեյդին՝պահպանողական կուսակցության 1922 կոմիտեի նախագահը: Պայմանները կայանում էին նրանում, որ Մեյը պետք է արագացներ պաշտոնից հեռանալու գործընթացը և հրաժարականի մասին հայտարարեր մինչև Համայնքների պալատի ամառային արձակուրդ գնալը, որը սովորաբար սկսվում է հուլիսի 3-րդ կամ 4-րդ շաբաթը:
Քանի որ կառավարության ղեկավարը մինչև հուլիսի կեսը հրաժարական չի տա, պահպանողական պատգամավորները պարզապես ֆիզիկապես չեն հասցնի մինև խորհրդարանի ամառային ցրումը քվերակության միջոցով ընտրել թորիի նոր առաջնորդի պաշտոնի բոլոր թեկնածուներին, որոնք, ինչպես սպասվում է, առնվազն 5-ը կլինեն:
Մեյի հակառակորդների  հաշվարկը հիմնվում էր նրա վրա, որ մինչև խորհրդարանական արձակուրդը պատգամավորներին կհաջողվի առաջնորդի համար երկու հավակնորդների ընտրել, որոնց թեկնածություւնները ընտրության համար կառաջարկվեն արդեն երկրի հասարակ ընտրողներին, որոնք թորիի անդամներ են:
Նրանց մասնակցությամբ քվեարկության արդյունքները նախատեսվում էր հայտարարել պահպանողականների համագումարին, որը պետք է անցկացվի Մանչեսթերում սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 2-ը: Սակայն այժմ այդ ժամանակացույցի իրականացումը սպառնալիքի տակ է:
Նախօրեին մեկնաբանելով լուրերն այն մասին, որ Մեյը կարող է առաջիկայում հրաժարական տալ, վարչապետի ներկայացուցիչն ասել է, որ  իրեն հայտնի չէ, որ Brexit-ի գործընթացի առաջին  մասի ավարտից հետո միայն պաշտոնից հեռանալու վարչապետի մտադրությունը կարող է փոփոխություն կրել:

Тереза Мэй останется на своем посту до осени
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, по всей видимости, будет оставаться на своем посту до осени, когда состоится ежегодный партийный съезд правящей Консервативной партии. Как передает ТАСС, об этом сообщила в среду газета The Times.
По ее информации, премьерская канцелярия на Даунинг-стрит дала понять, что разрабатывает план нового крайнего срока вывода из тупика ситуации вокруг Brexit, согласно которому Мэй может рассчитывать сохранить за собой должность главы кабинета министров дополнительные четыре месяца по сравнению с теми условиями, которые ей накануне изложил Грэм Брейди, глава комитета 1922 Консервативной партии, объединяющего рядовых парламентариев от тори. Эти условия состояли в том, что Мэй следовало ускорить процесс ухода с поста и объявить об отставке до ухода Палаты общин на летние каникулы, которые обычно начинаются в третью или четвертую неделю июля.
Так как глава правительства не сделает свою должность вакантной к середине июля, то депутаты-консерваторы просто физически не успеют до летнего роспуска парламента отсеять с помощью голосования всех кандидатов на пост нового лидера тори, коих, как ожидается, будет никак не менее пяти. Расчет противников Мэй строился на том, что до парламентских каникул парламентариям удастся отобрать двоих претендентов на лидерство, кандидатуры которых будут предложены на выбор уже простым избирателям страны, которые являются членами тори. Результаты голосования с их участием и планировалось объявить на съезде консерваторов, который должен пройти в Манчестере с 29 сентября по 2 октября. Однако реализация этого графика теперь поставлена под угрозу.
Отвечая накануне на просьбу прокомментировать слухи о том, что Мэй может в ближайшее время подать в отставку, представитель главы правительства ответил, что ему неизвестно о том, что намерение премьера покинуть пост только после завершения первой части процесса Brexit могло бы претерпеть какие-то изменения. Под этой частью подразумевается реализация формального выхода страны из сообщества до наступления переходного периода.