Պետք է ամեն ջանք գործադրենք, որ մեր միասնականությունը միշտ անխախտ լինի, որպեսզի մեր հաղթանակները շարունակական լինեն. Արմեն Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Շնորհավորում եմ Հայրենական և Արցախյան պատերազմների բոլոր վետերաններին, երկրապահին ու ազատամարտիկին, զինվորին ու սպային, մեր ողջ ժողովրդին, Հայաստանի և Արցախի բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր անհրաժեշտ պահի միասին դառնում են հայրենիքի պաշտպան:
Շնորհավորում եմ Սփյուռքի մեր քույրերին ու եղբայրներին, նրանց, ովքեր ակտիվորեն մասնակցեցին ֆաշիզմի դեմ պայքարին, այնուհետև Արցախի պաշտպանությանը:
Խաղաղությունն ու հաղթանակը, որպես արժեքներ, ապրելու և զարգանալու կարևոր երաշխիք են ժողովուրդների ու պետությունների համար: Շուրջ 75 տարի առաջ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նաև մեր 600 հազար հայրենակիցների ջանքերով ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակը խաղաղություն բերեց աշխարհին: Իսկ 27 տարի առաջ պատմական Շուշիի ազատագրումով մենք կարողացանք հաղթականորեն բեկել արցախյան պատերազմի ընթացքը:
Մեր հազարավոր հայրենակիցներ են զոհվել հաղթանակներ կերտելու և խաղաղություն հաստատելու ճանապարհին:
Խոնարհվում ենք նրանց անմար հիշատակի առաջ:
Մենք չպետք է գոհանանք միայն անցյալի ձեռքբերումներն արձանագրելով: Պետք է հաղթանակենք նաև ներկայում և բոլոր ոլորտներում, այսօ՛ր ստեղծենք վաղվա նվաճումների ամուր հիմքերը: Այսօրվա մարտահրավերներին դիմակայելու համար պետք է ունենանք մտքի հաղթանակներ՝ գաղափարներ առաջարկենք և դրանք կյանքի կոչենք բանակում ու քաղաքացիական կյանքում, սահմանին և թիկունքում, աշխատանքում ու տնտեսության մեջ, մշակույթում և գիտության մեջ:
Արցախյան պատերազմում և նրա փառապսակ հանդիսացող Շուշիի ազատագրման ժամանակ հաղթեց Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի մեր միասնական ուժը, հայի ուժը: Պետք է ամեն ջանք գործադրենք, որ մեր միասնականությունը միշտ անխախտ լինի, որպեսզի մեր հաղթանակները շարունակական լինեն, որպեսզի անխախտ լինի խաղաղությունը Հայաստանում ու Արցախում:
Կրկին շնորհավորում եմ մայիսյան տոների առթիվ, մաղթում եմ բոլորիս նոր հաղթանակներ, իսկ մեր երկրին ու ժողովրդին՝ խաղաղություն և զարգացում»:

We Need to Make Every Effort to Keep Our Unity Intact: Armen Sarkissian
Armenia’s President Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the occasion of Victory and Peace Day and Shushi Liberation holiday.
I extend my warmest congratulations on the occasion of Victory and Peace Day, as well as Shushi Liberation holiday.
I congratulate all veterans of the Patriotic and Artsakh Wars, homeland defenders and freedom fighters, soldiers and officers, our entire nation, all citizens of Armenia and Artsakh who at the time of need instantly become defenders of Fatherland.
I congratulate our brothers and sisters in Spyurk, who participated actively in the fight against fascism and later, in the defense of Artsakh.
Peace and victory as values are important guarantees for the peoples and nations development. Nearly 75 years ago, in the World War II it was also through the efforts of 600,000 of our compatriots that the fight against fascism had brought peace to the world. Twenty-seven years ago, with the historic liberation of Shushi, we were able to turn the tide of the Artsakh War.
Thousands of our compatriots lost their lives to bring these victories and to establish peace. We bow to their eternal memory.
Dear Fellow Citizens,
We should not be content with the achievements of the past only. We should register victories also today, in all areas; we need to create today a strong foundation of tomorrow’s accomplishments. To conquer current challenges, we need to be victorious in our mind, we need to put forward new ideas and call them to life in the military and civil live, on the borders and in the rear, at the work place and in the economy, in the science and culture.
It was the united power of Armenia, Artsakh, and Spyurk, our joint Armenian strength that prevailed in the Artsakh War and brought about the glorious liberation of Shushi. We need to make every effort to keep our unity intact to ensure our future victories, to keep peace unbroken in Armenia and Artsakh.
I once again send you my congratulations on the occasion of May Holidays and wish us all new victories, peace and progression to our country and our people".