Մենք հիշում և փառաբանում ենք հայրենիքի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին. Բակո Սահակյան
Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ:
Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ, պանծալի Եռատոն, որը միավորում է մեր ժողովրդի բոլոր սերունդներին, միավորում է համայն հայությանը աշխարհի տարբեր երկրներում:
Մայիսի 9-ին մենք անսահման հպարտության ու երախտագիտության զգացումով տոնում ենք Մեծ Հայրենականում մեր պապերի և հայրերի տարած փառավոր հաղթանակը: Պատմության մեջ վառ են նրանց անօրինակ սխրանքն ու խիզախությունը, անձնազոհ նվիրվածությունը հայրենիքին ու հարազատ ժողովրդին, ինչն էլ նրանցից ժառանգել է մեր սերունդը և սերտել՝ որպես հայրենասիրության լավագույն դաս:
Աչքի առաջ ունենալով նրանց հերոսական օրինակը՝ մենք, առանց վարանելու, 1992-ին Մայր Հայաստանի և սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին զենք վերցրինք և մեկ մարդու պես կանգնեցինք հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում, մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում ստեղծեցինք պաշտպանության բանակ, ազատագրեցինք հայոց բերդաքաղաք Շուշին: Դա հայ ժողովրդի միասնական ուժի, ազատատենչ ոգու և անկոտրում կամքի հաղթանակն էր:
Այդ հաղթանակներն այսօր ամուր են պահում մեր քաջ որդիները՝ պատվով շարունակելով իրենց հերոս նախնիների սուրբ գործը:
Մայիսյան այս տոնական օրը լի է ինչպես անհուն ցնծությամբ ու բերկրանքով, այնպես էլ խոր ցավով ու կսկիծով: Մենք հիշում և փառաբանում ենք հայրենիքի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին: Թող նրանք անմահանան հայրենիքում ծնվող ամեն մի մանկան, ամեն մի շենացող բնակավայրի, ամեն մի օջախում վառվող կրակի հետ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հերոսական տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն ու նոր հաղթանակներ»:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հերոսական տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն ու նոր հաղթանակներ»:

We Remember and Glorify All Our Martyrs Who Sacrificed Their Lives for the Independence and Freedom of Our Motherland: Bako Sahakyan
On 9 May President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Victory day, the 27th anniversary of the Artsakh Republic Defense Army and the Liberation of Shoushi.
Dear veterans of the Great Patriotic and Artsakh Liberation wars,
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I extend my heartfelt congratulations on the Victory day, the 27th anniversary of the Artsakh Republic Defense Army and the Liberation of Shoushi, a glorious triple holiday which unites all generations of our people, consolidates the whole Armenian nation all over the world.
On 9th of May we celebrate the magnificent victory of our fathers and grandfathers in the Great Patriotic War with the sense of infinite pride and gratitude. History remembers their unparalleled heroism and courage, selfless devotion to the homeland and the native people, which our generation has inherited and mastered as the best lessons of patriotism.
Bearing in mind their heroic example we did not hesitate in 1992 to take up arms together with our sisters and brothers in Mother Armenia and the Diaspora and stand side by side for the defense of our Fatherland, formed a Defense Army in the conditions of war imposed on us, and liberated Armenian fortress-town Shoushi. It was the victory of the combined power, freedom-loving spirit and inflexible will of the Armenian people.
Today our brave sons keep these victories firm, continuing with honor the sacred mission of their forefathers.
This festive May day is full of joy and delight, as well as deep sorrow and grief. We remember and glorify all our martyrs who sacrificed their lives for the independence and freedom of our Motherland. May they be immortalized with every child born in the Motherland, with every prospering settlement, with a fire burning in every hearth!
I once again congratulate the whole our people on this heroic holiday wishing peace, welfare and new victories."