Ծննդյանդ 100-ամյակը կնշենք միասին. նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է պատերազմի 99-ամյա վետերանի տանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալվել է Հայրենական պատերազմի վետերան Միկիտ Ամիրյանի տանը: Նախագահը պատերազմի վետերանին է այցելել շնորհավորելու ոչ միայն Հաղթանակի ու խաղաղության տոնի, այլև նրա ծննդյան օրվա առթիվ: Միկիտ պապիկն այսօր դարձել է 99 տարեկան, և նրա համար իր հարազատների շնորհավորանքների կողքին առանձնահատուկ են եղել Հանրապետության նախագահի այցն ու բարեմաղթանքները:
Նախագահ Սարգսյանն ու պատերազմի ամբողջ ճանապարհն անցած վետերանը ընտանեկան մթնոլորտում զրուցել են երեկվա, այսօրվա ու վաղվա մասին՝ պատերազմի բովից հասնելով այսօրվա Հայաստանին ու հայ ժողովրդին: Հանրապետության նախագահն անմիջական զրույցի ընթացքում հետաքրքրվել է Միկիտ Ամիրյանի առողջական վիճակով, հարց ու փորձ արել ընտանիքից ու անցած ուղուց: 99-ամյա վետերանն իր մարտական ուղին սկսել է Կովկասից, մարտնչել Ուկրաինայում, Լեհաստանում, մասնակցել Պրահայի, Բեռլինի ազատագրմանը:
Ջերմ շնորհավորանքներից բացի նախագահ Սարգսյանը նաև իր երախտագիտությունն է հայտնել 99-ամյա վետերանին և ի դեմս նրա՝ բոլոր վետերաններին՝ կերտած հաղթանակի, իրենց վաստակի ու հայրենիքին նվիրվածության համար: Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել և խոստացել, որ հաջորդ տարի միասին նշելու են Միկիտ Ամիրյանի ծննդյան մեկդարյա հոբելյանը:

"Вместе будем отмечать твое 100-летие": президент Армении побывал в гостях у 99-летнего ветерана войны
Президент Республики Армения Армен Саркисян 9 мая побывал в гостях у ветерана Великой Отечественной войны Микита Амиряна. Президент посетил ветерана войны, чтобы поздравить не только с Днем Победы и Мира, но также с днём рождения. Дедушке Микиту сегодня исполнилось 99 лет, и дня него, наряду с поздравлениями родных, особым сюрпризом был визит и добрые пожелания Президента Республики.
Президент Саркисян и прошедший весь путь войны ветеран в семейной обстановке поговорили о вчерашнем, сегодняшнем и завтрашнем – о минувшей войне, о сегодняшней Армении и об армянском народе. Президент Республики поинтересовался состоянием здоровья Микита Амиряна, расспросил о семье и о пройденном пути. 99-летний ветеран начал свой боевой путь с Кавказа, воевал в Украине, Польше, принимал участие в освобождении Праги, Берлина.
Кроме теплых поздравлений президент Саркисян также выразил 99-летнему ветерану и в его лице всем ветеранам свою благодарность за одержанную ими победу, за их заслуги и преданность Родине. Еще раз поздравляя и выражая благодарность за прием, президент Саркисян выразил уверенность и пообещал, что в будущем году они вместе отметят вековой юбилей Микита Амиряна.