Իրանի դեմ աննախադեպ պատերազմ է հայտարարվել․ Ռոհանի
ԱՄՆ-ի կողմից Թեհրանի վրա գործադրվող քաղաքական ու տնտեսական ճնշումը իսլամական հեղափոխության պատմության ընթացքում Իրանի դեմ հայտարարված  ամենածավալուն պատերազմն է։ Այս մասին ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, փոխանցում է «Անադոլու» գործակալությունը:
Թեհրանում մի խումբ քաղաքական ակտիվիստների հետ հանդիպման ժամանակ Ռոհանին ասել է, որ այն իրավիճակը, որում Իրանը հայտնվել է այսօր, ոչնչով չի տարբերվում 1980-1988 թթ.-ին իրանա-իրաքյան պատերազմի տարիներին եղած իրավիճակից։
«Բայց պատերազմի ժամանակ Իրանը բանկերի, նավթի վաճառքի, ներկրման ու արտահանման հետ կապված խնդիրներ չուներ։ Միայն զենք գնելու հարցում էին պատժամիջոցներ գործում»,- ասել է նախագահը:
Ռոհանիի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներն ուժեղ ազդեցություն են գործում երկրի վրա, այդ պատճառով բոլորը պետք է միավորեն իրենց ջանքերը։
«Բանկային ոլորտում մեր թշնամիների կիրառած պատժամիջոցներն անդրադառնում են նաև նավթի, նավթաքիմիայի, պողպատի ու գյուղմթերքի վաճառքի վրա», - ասել է Իրանի նախագահը։

Рухани назвал давление на Иран ''беспрецедентной войной''
Президент Ирана Хасан Рухани назвал политическое и экономическое давление на Тегеран "невиданной по своим масштабам войной в истории исламской революции", передает Anadolu
На встрече с группой политических активистов в Тегеране, Рухани отметил, что положение, с которым столкнулся Иран сегодня ничем не отличается от ситуации времен ирано-иракской войны 1980-1988 гг. "Во время войны у нас не было проблем с нашими банками, продажей нефти, импортом и экспортом. Действовали лишь санкции в отношении закупки оружия",- сказал президент.
По словам Рухани, санкции США оказывают сильное влияние на страну, и в данной связи всем силам как никогда важно консолидировать усилия. "Санкции врагов в банковской сфере сказываются также на продаже нефти, нефтехимии, стали и сельскохозяйственной продукции", сказал президент Ирана.
По словам Рухани, Тегеран не склонится перед давлением и будет искать выход из сложившейся ситуации.