Նիկոլ Փաշինյանը Լի Քեցյանի հետ քննարկել է երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները
Աշխատանքային այցով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ժողովրդական ներկայացուցիչների պալատում հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանի հետ:
ՉԺՀ վարչապետը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-չինական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նա ընդգծել է երկկողմ դարավոր կապերի փաստը ու հավելել, որ այն լավ հիմք է Չինաստանի ու Հայաստանի միջև փոխգործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար: «Մենք կարող ենք սերտորեն համագործակցել տարբեր ոլորտներում` հաշվի առնելով մեր երկու երկրների ընդհանրությունները: Դրա համար առկա է ամուր քաղաքական հիմք»,- ընդգծել է Լի Քեցյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալութուն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման կապակցությամբ։ «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսության» համաժողովը շատ կարևոր է մեզ համար: Կայացավ համաժողովի բացումը, որը շատ տպավորիչ էր։ Այս համաժողովը լավ հնարավորություն է քննարկելու հետագա համագործակցության հարցերը։ Ես շատ ուրախ եմ այդ հնարավորության և համաժողովի շրջանակներում Ձեզ հետ հանդիպելու համար։ Հայաստանն ու Չինաստանն ունեն ընդհանուր շահեր։ Ես կարծում եմ, որ այս այցելությունը նոր խթան կլինի աշխատելու այն ծրագրերի շուրջ, որոնցում ներկայացված են Հայաստանի ու Չինաստանի շահերը»։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է փոխգործակցությունը արդյունաբերության, տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Լի Քեցյանը ևս կարևորել է երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա զարգացումը` նշելով, որ չինական կողմի մոտեցումները համընկնում են վարչապետ Փաշինյանի հնչեցրած ոլորտային առաջնահերթությունների հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրաշրջանառության, արդյունաբերության, տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսութան ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման և Հայաստանում այլ ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ համագործակցությանը: Լի Քեցյանը շեշտել է, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է ներգրավվել նշված ծրագրերում:
Կողմերը քննարկել են «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորություններին, մասնավորապես, ավտոտրանսպորտային, երկաթուղային, տեղեկատվական ենթակառուցվածքների ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Չինաստանի պետական խորհրդի նախագահը հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը քննարկել են ճաշի ընթացքում:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար և Արդյունաբերության ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարները:

Никол Пашинян и Ли Кэцян обсудили перспективы развития двусторонних экономических связей
Находящийся с рабочим визитом в Китайской Народной Республике премьер-министр Армении Никол Пашинян в Палате народных представителей встретился с премьерoм Государственного совета КНР Ли Кэцяном.
Премьер-министр КНР приветствовал визит Никола Пашиняна и выразил уверенность в том, что он будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению двусторонних отношений. Ли Кэцян подчеркнул наличие многовековых двусторонних связей и добавил, что это является хорошей основой, чтобы придать новый импульс сотрудничеству между Китаем и Арменией. "Мы можем тесно сотрудничать в различных областях, учитывая сходство между нашими двумя странами - для этого существует крепкая политическая база", - сказал Ли Кэцян.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил: "Я очень рад этой встрече. Конференция "Диалог азиатских цивилизаций" очень важен для нас. Состоялось открытие конференции, и оно было очень впечатляющим. Эта конференция - хорошая возможность обсудить дальнейшие вопросы сотрудничества. Я очень рад этой возможности и встрече с Вами в рамках конференции. Армения и Китай имеют общие интересы. Думаю, этот визит придаст новый импульс работе над программами, которые представляют интересы Армении и Китая". Никол Пашинян отметил важность сотрудничества в сферах промышленности, транспорта и информационных технологий.
Ли Кэцян также отметил важность дальнейшего развития двусторонних экономических связей, подчеркнув, что подходы китайской стороны совпадают с озвученными премьер-министром Пашиняном отраслевыми приоритетами.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с расширением и углублением сотрудничества в сфере торговли, промышленности, транспорта, информационных технологий, сельского хозяйства. Были также затронуты вопросы сотрудничества в строительстве автомагистрали Север-Юг и реализации других инфраструктурных проектов в Армении. Ли Кэцян подчеркнул, что правительство Китая готово участвовать в этих программах.
Стороны обсудили возможности реализации совместных проектов в рамках инициативы "Один пояс, один путь", в частности, реализации проектов в сфере транспорта, железной дороги и информационных инфраструктур.
Затем премьер-министр Никол Пашинян и премьер Госсовета КНР во время ужина обсудили вопросы повестки армяно-китайских экономических отношений.
Во встрече приняли участие министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Акоп Аршакян, министр иностранных дел КНР и министр промышленности и информационных технологий КНР.