Արմեն Գրիգորյանն ԱՄՆ-ում քննարկել է Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը
Մեկնարկել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, տեղեկացնում է NEWS.am-ը:
ԱԽ քարտուղարը Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ օգնական ու ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի ու Ռուսաստանի հարցերով ավագ տնօրեն Ֆիոնա Հիլլի հետ։
ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԱՄՆ` որպես համանախագահ երկրի դերակատարությունը Ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում։ Հատուկ օգնական Հիլլն իր հերթին նշել է տարբեր մակարդակներում հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, ներդրումների և ֆինանսական աջակցության հնարավորությունները։
Կարևորվել է Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացներին ու ոստիկանության համակարգի բարեփոխումներին ամերիկյան աջակցությունը։
Կողմերը ևս մեկ անգամ ընգծել են ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման կարևորությունը։

Армен Григорян в Белом доме США обсудил карабахское урегулирование
Начался рабочий визит секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна в США. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-центр Совета безопасности РА.
Согласно информации, секретарь Совбеза встретился в Белом доме со специальным помощником президента США Дональда Трампа и старшим директором Совета национальной безопасности США по вопросам Европы и России – Фионой Хилл.
Секретарь Совбеза отметил важную роль США как страны – сопредседателя в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта. В свою очередь, специальный помощник Хилл отметила важность расширения армяно-американского взаимодействия на разных уровнях.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы повестки дня армяно-американских отношений, возможности инвестиций и финансовой поддержки.
Была отмечена важность содействия США осуществляемым в Армении демократическим процессам и реформам в системе полиции. Стороны еще раз подчеркнули важность решения карабахской проблемы исключительно мирным путем.