Քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտումներով դատավճիռների հեղինակ դատավորները պետք է հրաժարական տան. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ.
«Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ.
Այսօր ձեզ հանդիպման եմ հրավիրել՝ քննարկելու համար, իմ կարծիքով, այլևս անհետաձգելի և հրատապ լուծում պահանջող մի խնդիր: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունեցել բոլորիդ հայտնի քաղաքական փոփոխություններ, որոնց արդյունքում երկրում հաստատված է ժողովրդի վստահությունը վայելող և լեգիտիմ կառավարություն, այսինքն՝ գործադիր իշխանություն, ժողովրդի վստահությունը վայելող և լեգիտիմ Ազգային ժողով, այսինքն՝ օրենսդիր իշխանություն:
Վերջին մեկ տարվա իրադարձությունները, սակայն, շարունակաբար ի ցույց են դնում, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ինչպես չի եղել, այնպես էլ չկա ժողովրդի վստահությունը վայելող դատական իշխանություն: Եվ դատական իշխանության գործունեությունը շարունակաբար ալեկոծություններ է առաջացնում մեր հանրության շրջանում:
Չեմ կարող և չեմ ուզում դատողություններ անել դատական իշխանության կողմից կայացվող որոշումների օրինականության ու հիմնավորվածության մասին: Այս մասին դատողություններ անելն իմ լիազորությունների մեջ չի մտնում, չնայած անհնար է դատարանների բոլոր որոշումները նույն արշինով չափել և նույն գնահատականին արժանացնել:
Անկախ ամեն ինչից ակնհայտ է սակայն, որ դատական համակարգի որոշումները խորապես անվստահելի են հանրության համար, և սա ասում եմ ոչ միայն որպես վարչապետ, այլև Հայաստանի ժողովրդի ներկայացուցիչ, ով ունի քաղաքական իրավունք՝ խոսել ժողովրդի, Հայաստանում իշխանության բարձրագույն կրողի անունից:
Հայաստանի ժողովուրդը գիտի, որ ինքը իր ազատ կամարտահայտմամբ ձևավորել է օրենսդիր իշխանություն, Ազգային ժողովի միջազգայնորեն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ճանաչված ընտրությունների արդյունքներով ձևավորել է կառավարություն՝ գործադիր իշխանություն:
Բայց Հայաստանի ժողովուրդը դատական իշխանությունն ընկալում է որպես նախկին կոռումպացված համակարգի մնացուկ, որտեղ անընդհատ դավադրություններ են նախագծվում և իրագործվում ժողովրդի դեմ: Որքանո՞վ է իրական այս կանխավարկածը, որքանո՞վ է հիմնավորված, բոլորովին ուրիշ խնդիր է:
Բայց այն, որ դատական իշխանությունը չունի ժողովրդի վստահությունը, նշանակում է չունի նաև գործելու բավարար լեգիտիմություն, ինչն այսօր արդեն ուղղակի սպառնալիք է մեր երկրի բնականոն կյանքին, կայունությանն ու ազգային անվտանգությանը:
Վարչապետ ընտրվելու հենց առաջին օրվանից պարտավորվել եմ որևէ միջամտություն չունենալ դատական իշխանության գործերին և այս պարտավորությունը պահպանել եմ սրբորեն: Բայց, մյուս կողմից, ցավոք չեմ կարող երաշխավորել, որ դատական համակարգը չի ենթարկվում ստվերային և ապօրինի ազդեցությունների՝ հիմնականում նախկին կոռուպցիոն համակարգի կողմից, որովհետև այդ երկու համակարգերն իրար կապված են մարդկային, քաղաքական և այլ կապերով:
Մի օրինակ կարող եմ բերել միայն. որքանո՞վ կարող ենք վստահ լինել, որ այսօրվա դատական համակարգն ի վիճակի է օբյեկտիվ քննություն տանել հենց նույն մարտի 1-ի գործով, այն պարագայում, երբ գործադիր իշխանությունների կողմից թույլ տրված տասնյակ ապօրինություններ կյանքի են կոչվել հենց դատական գործող համակարգի միջոցով:
Եվ դա հիմա արդեն երևում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումներով, և այդ որոշումները վերաբերում են նաև այսպես կոչված իրացման գոտիների բնակիչների և այլ խնդիրներին: Այս իրավիճակն իր ուղղակի ազդեցությունն է ունենում նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ մեր հայտարարած պայքարի վրա:
Չնայած քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ համար առաջնահերթություն է, բայց դատական համակարգի նկատմամբ վստահության բացակայության պատճառով նաև քննչական մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունն է տուժում, որովհետև քննչական մարմինները շատ հաճախ աշխատում են այն կանխավարկածով, որ դատական համակարգը, միևնույնն է, ջուրն է նետելու բոլոր բացահայտումները՝ հենց այդ նույն կոռուպցիոն համակարգի հետ ունեցած օրգանական կապի պատճառով:
Այս պրոբլեմները, իհարկե, նոր չեն: Եվ ես դրանք գիտակցել եմ վարչապետ ընտրվելու առաջին օրվանից: Բայցևայնպես՝ հենվելով մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ոչ բռնի, ժողովրդական, թավշյա հեղափոխության արժեքների վրա, համարել եմ, որ յուրաքանչյուր ոք պետք է Նոր Հայաստանի կառուցմանը մասնակցելու, իր նպաստը բերելու հնարավորություն ունենա՝ այդ թվում քաղաքական կամ իրավական ապաշխարության միջոցով, կոնկրետ քայլերով ժողովրդի վստահությանն արժանանալու միջոցով:
Նաև հույս ունեի, որ բազմաթիվ դատավորներ, հասկանալով, որ իրենց նախորդ դատական գործունեությունը և արժեքային համակարգն անհամապատասխան է Նոր Հայաստանի ձգտումներին և նրանց իրավունք չի տալիս վճիռներ կայացնել հանուն Հայաստանի Հանրապետության, կհրաժարվեն դատավորի կարգավիճակից։
Նման բան, սակայն, տեղի չունեցավ, և դատական համակարգի՝ ժողովրդական վստահության արժանանալու ընթացիկ հնարավորությունը համարում եմ այլևս սպառված: Մենք չենք կարող հանդուրժել այս իրավիճակը, որովհետև, ինչպես ասեցի, սա երկրի կայունության, բնականոն կյանքի և ազգային անվտանգության խնդիր է: Սա նաև տնտեսական հետագա զարգացման խնդիր է, որովհետև անվստահելի դատական համակարգն ուղղակի խոչընդոտ է երկրի ներդրումային վիճակը բարելավելու հարցում:
Եվ ուրեմն, հարգելի գործընկերներ, եկել է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու ժամանակը: Այդ գործընթացը պետք է արտահայտվի հետևյալում.
1. Հայաստանում գործող բոլոր դատավորները պետք է ենթարկվեն, այսպես ասած, vetting-ի: Այսինքն՝ հանրությունը պետք է ամբողջական տեղեկատվություն ունենա դատավորի ունեցած քաղաքական կապերի ու ծագումնաբանության, գույքային վիճակի, դատավորի կարգավիճակում և նախորդ շրջանում ծավալած գործունեության, անհատական և պրոֆեսիոնալ հատկանիշների մասին:
2. Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի որոշումներով հաստատված՝ քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտումներով դատավճիռների հեղինակ բոլոր դատավորները պետք է հրաժարական տան, հեռանան կամ հեռացվեն պաշտոններից:
3. Բոլոր այն դատավորները, ովքեր իրենց ներսում գիտեն, որ չեն կարող լինել անաչառ և օբյեկտիվ դատավորներ, պետք է հրաժարական տան՝ այդպիսով կարևոր ծառայություն մատուցելով Հայաստանի Հանրապետությանն ու նրա ժողովրդին:
4. Հիմա արդեն անցումային արդարադատության մեխանիզմների ներդրումը կենսական անհրաժեշտություն է Հայաստանի Հանրապետության համար, և մենք պետք է մեկ-երկու ամսվա ընթացքում ամփոփենք վերջին յոթ-ութ ամիսներին այս ուղղությամբ մեր կատարած աշխատանքը։
5. Ազգային ժողովում պետք է տեղի ունենա օրենսդրական համապատասխան աշխատանք՝ մեր երկրի համար կենսական այս օրակարգը կյանքի կոչելու և Հայաստանում իրապես, երաշխավորված անկախ դատական համակարգ ունենալու համար: Եթե սրա համար անհրաժեշտ լինի իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ, մենք պետք է գնանք նաև այդ քայլին, եթե պետք լինի դա անել համաժողովրդական հանրաքվեով, մենք պետք է գնանք նաև նման լուծումների:
Այս ողջ աշխատանքը, ընդ որում, պետք է տեղի ունենա այս ոլորտի միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության, միջազգային լավագույն փորձի և Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում։ Այս ողջ օրակարգը արդեն երկար ժամանակ մենք քննարկում ենք ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, Եվրամիության, ԵԱՀԿ-ի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ, և ես հույս ունեմ՝ մեր բոլոր միջազգային գործընկերները կկանգնեն Հայաստանի կողքին, որովհետև մեր ուզածը ոչ թե մի նոր խամաճիկային դատական համակարգ ունենալն է, այլ իրապես անկախ, իրապես օբյեկտիվ, իրապես իրավունքի գերակայության վրա հիմնված դատական համակարգ, որը համապատասխանում է քաղաքակիրթ աշխարհի առաջատար չափանիշներին:
Այս հարցում մենք պետք է լայնորեն համագործակցենք նաև հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության, հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական հանրության հետ: Ուզում եմ ընդգծել, որ իրապես հասունացել է նաև հակակոռուպցիոն պայքարի հստակ, վստահելի և ինստիտուցիոնալ լուծումների ժամանակը:
Դատական իրապես անկախ և անաչառ համակարգ ունենալը մեզ համար կենսական անհրաժեշտություն է, և նման համակարգի բացակայությունը մեր երկրի առաջ ծառացած թիվ մեկ սպառնալիքն է, և այս խնդրի օր առաջ լուծումը՝ հանրային, համաժողովրդական պահանջ:
Այս է պատճառը, որ անհրաժեշտ համարեցի այս շեշտադրումներով հանդես գալը, որովհետև իմ իրավական և քաղաքական կարգավիճակի բերումով պարտավոր եմ ամեն ինչ անել, որպեսզի ժողովրդի լավագույն ակնկալիքները կյանքի կոչվեն, իրականություն դառնան, և այդ ամենը տեղի ունենա հնարավորինս անցնցում:
Հարգելի գործընկերներ.
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ անդրադառնալ ևս մեկ թեմայի, որը վերը նշված հետ կապ ունի անուղղակի: Ակնհայտ է, որ կան նախկին կոռուպցիոն համակարգը ներկայացնող կոնկրետ ուժեր, ովքեր փորձ են անում կյանքի կոչել իրենց կողմից նախկինում կիրառված բանաձևը. այն է՝ տարաձայնություններ, հակասություններ և նույնիսկ թշնամանք հրահրել Արցախի և Հայաստանի ժողովրդի միջև՝ «Բաժանիր, որ տիրես» տրամաբանությամբ, նախկինում իրենց կողմից թույլ տրված կոռուպցիոն հանցագործությունները կոծկելու, արդարացնելու նպատակով:
Չնայած բոլորիս ակնհայտ է, որ մեր երկրում գործած համակարգային կոռուպցիայից Արցախի մեր հայրենակիցները հաճախ ավելի շատ են տուժել, բայց այդ համակարգերի որոշ պաշտոնյաներ գործադրում են կոռուպցիոն կապերը՝ Արցախում Հայաստանի կառավարության և անձամբ վարչապետի դեմ ստահոդ քարոզչություն իրականացնելու համար: Դեռևս նախորդ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին ասել եմ, որ այս ամենը վերլուծելով՝ դրա տակ տեսնում եմ ընդհուպ դավադիր պատերազմ հրահրելու, անգամ որոշ տարածքներ հանձնելու և տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը Հայաստանի կառավարության վրա դնելու հեռահար նպատակ:
Այս իմաստով՝ դա համարում եմ պետական դավաճանությանը նմանվող գործունեություն, և որպես Արցախի անվտանգության երաշխավորը հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ՝ պատերազմական իրավիճակներում Զինված ուժերի գերագույն հրամանատար, ձեռնարկելու եմ ամենակոշտ միջոցները այս դավադիր մտադրությունները արմատախիլ անելու համար:
Իմիջիայլոց, կարծում եմ՝ հասունացել է ժամանակը՝ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու և մեզ բոլորիս հուզող մի շարք հարցերի պատասխանները ստանալու համար:
Ամփոփելով Արցախ-Հայաստան թեման՝ կոչ եմ անում Արցախի մեր ժողովրդին միանշանակ և աներկբա ոչ ասել, մերժել բոլոր այն ուժերին, ում գործունեությունն ուղղված է մեր ժողովրդի երկու հատվածների միջև հակասություններ սերմանելուն: Արցախի ժողովրդին կոչ եմ անում աջակցել միայն այն ուժերին, ովքեր հանդես են գալիս Հայաստանի ժողովրդի և նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ կառավարությանն աներկբա աջակցության դիրքերից: Մյուս բոլոր ուժերը միանշանակ և աներկբա միայն մեկ նպատակ ունեն՝ Արցախի ժողովրդին օգտագործել իրենց նեղ խմբային շահերն սպասարկելու, նախկինում գործած հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար, Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության դեմ դավադրություններ հրահրելու համար:
Հարգելի ներկաներ, սիրելի ժողովուրդ.
Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները խորքային են և անշրջելի, և այդ փոփոխությունների հեղինակը ոչ թե առանձին վերցրած քաղաքական ուժ է, այլ Հայաստանի Ազատ և Հպարտ քաղաքացին, ողջ հայ ժողովուրդը: Բոլոր նրանք, ովքեր ապրում են Հայաստանը ետ շպրտելու անիմաստ մոլուցքով, գործում են ընդդեմ ժողովրդի: Ընդդեմ Հայաստանի ժողովրդի, ընդդեմ Արցախի ժողովրդի, ընդդեմ հայ ժողովրդի:
Սիրո և համերաշխության հեղափոխությունը տապալել է կոռուպցիոն համակարգը և չի կարող համակերպվել որևէ այլ արդյունքի հետ, քան այդ կոռուպցիոն համակարգի ամբողջական և անվերապահ կապիտուլյացիան: Ինչ վերաբերում է դատական համակարգին, ուզում եմ արձանագրել, որ չի կարող գոյություն ունենալ դատական համակարգ, որի իշխանությունը չի բխում ժողովրդից:
Հայաստանի սահմանադրության ոչ փոփոխելի երկրորդ հոդվածը հստակ արձանագրում է. «Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեuված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով»: Հետևաբար, երկրում չի կարող գոյություն ունենալ իշխանություն, այդ թվում՝ դատական, որ չի ներկայացնում ժողովրդին, որի իշխանությունը չի բխում ժողովրդից։
Որպես Հայաստանի վարչապետ՝ ինձ համարում եմ Հայաստանում ժողովրդի իշխանության երաշխավորը: Եվ մտադիր եմ այդ իշխանության երաշխավորման նպատակով իրականացնել անհրաժեշտ քայլեր, ընդհուպ՝ անհրաժեշտության դեպքում ժողովրդի անմիջական աջակցությանը դիմելը:
Եվ այս իմաստով, պատեհ եմ համարում մեկնաբանել, թե ի՞նչ նպատակ և խորհուրդ ունի այսօր վաղ առավոտից Հայաստանի՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների մուտքերն արգելափակելու իմ կոչը:
Այդ ակցիայի առանցքային սիմվոլն այն է, որ Հայաստանում չի կարող լինել դատական համակարգ, որը չունի ժողովրդի վստահությունը, հակառակ դեպքում նույնիսկ ամենահիմնավորված որոշումը ժողովուրդն ընկալելու է որպես վիրավորանք, որովհետև դատավճիռները կայացվում են Հանուն Հայաստանի Հանրապետության, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի անունից:
Եվ այդ վճիռները կարող են կայացնել միայն այնպիսի մարդիկ, ովքեր ունեն Հայաստանի Հանրապետության, այսինքն՝ ժողովրդի անունից խոսելու ինստիտուցիոնալ իրավունք:
Տիկնայք և պարոնայք, սիրելի ժողովուրդ, այս քննարկման արդյունքներով ֆեյսբուքյան իմ էջի ուղիղ եթերում ուղերձով կդիմեմ դատարանների մուտքերն արգելափակած մեր հայրենակիցներին:

On Monday Nikol Pashniyan came up with a statement on the RA judiciary system:
I have invited you to discuss, in my opinion, an urgent problem which calls for immediate solutions. Notorious political changes took place in Armenia over the past one year, resulting in a nationwide legitimate government, which represents the executive power, and a legitimate national assembly as the representative of legislative power.
However, last year’s developments demonstrated that we had never had a judiciary enjoying the trust of the people in the Republic of Armenia. The judiciary’s activities are still fostering major upheavals in our society.
I cannot and I do not want to comment on the legitimacy and validity of courts’ rulings. Making such judgments is not in my power, although it is impossible to measure and assess with the same standard all court decisions made in Armenia.
Regardless of what seems to be obvious, the judiciary’s decisions are unacceptable to the public: I am stating this not just as a prime minister, but also as a representative of the Armenian people who has the political right to speak on behalf of the people, that is on behalf of the highest power in Armenia.
People in Armenia know that they have formed a legislative power based on their own free will, and a government - executive power - following the latest parliamentary elections that were acknowledged to be free, fair, transparent and democratic by the international community.
But the Armenian people perceive the judiciary as a remnant of the former corrupt system where conspiracy is constantly being designed and implemented against the people. To what extent this presumption is realistic and justified, is a completely different matter.
But the fact that the judicial power does not enjoy the people’s trust means that it is not sufficiently legitimate, which today is an outright threat to our country’s normal life, stability and national security.
From the very first day of my election as Prime Minister, I abided by the principle of non-interference with the proceedings of the judiciary, and I have been committed to this sacred duty ever since. On the other hand, unfortunately, I cannot guarantee that the judicial system will not be exposed to shady and illegal influences, primarily by the former corrupt system because these two systems are bound by human, political and other ties.
Let me only cite one example: how confident can we be that today’s judicial system is able to conduct an objective investigation into the March 1 case, where numerous illegalities were committed by the former executive authorities mediating the judicial system? It is evidenced by the European Court of Human Rights rulings, which affect the residents of the so-called “zones under development” and other issues. This situation has a direct impact on our struggle against corruption.
We have stated at the highest political level that the fight against corruption is a priority for us, but the lack of public confidence in the judiciary is affecting adversely the efficiency of investigative bodies just because the latter often work on the assumption that the judicial system can undermine their revelations due to the organic connection with that same corrupt system.
Of course, these problems are not new. And I understood them from the first day of being elected Prime Minister. Nevertheless, relying on the values of the non-violent popular velvet revolution that came a year ago, I considered that everybody should have the opportunity to participate in the construction of New Armenia and earn the people’s favor through political or legal repentance.
I also hoped that realizing that their previous judicial activity and value system were inconsistent with New Armenia’s aspirations many judges would abandon the status of a judge. However, it did not happen, and I consider that the current judicial system has missed the opportunity to win the people’s trust.
We cannot tolerate this situation any longer because, as I said, this is a threat to stability, normal public life and national security. This is also an issue of economic development, because the unreliable judicial system is simply an impediment to improving the country’s investment climate.
And therefore, dear colleagues, the time has come to carry out a surgical intervention in the judicial system. This process should go as follows:
All judges in Armenia should be subjected to vetting. In other words, the public should have complete information about their political connections and genealogy, property status, as well as about their personal and professional qualities manifested during the previous period.
All those judges who have been recognized by the European Court of Human Rights to have committed gross violations of human rights should resign, or be removed from their posts. All those judges who know inside themselves that they cannot be impartial and objective should resign, providing thereby a crucial service to the Republic of Armenia and its people.
Now the introduction of transitional justice mechanisms is a vital necessity for the Republic of Armenia, and we need to summarize within a couple of months the work done in this area for the past seven or eight months.
There should be a legislative work in the National Assembly to implement this vital agenda for our country and to have a truly guaranteed independent judicial system in Armenia. Should there arise the need for constitutional amendments, we will resort thereto, we will take that step by holding a popular referendum, if necessary.
All this work should be done within the framework of cooperation with international reputable organizations in this field, international best practices and international commitments undertaken by Armenia.
We have been discussing a relevant agenda for a long time with the UN, the Council of Europe, the European Union, the OSCE, the International Monetary Fund, and the World Bank, and I hope all our international partners will stand by Armenia since we do not want to have a another puppet judicial system, but rather a truly independent, truly objective judiciary, based on the rule of law, which is in line with the priorities of the civilized world. In this regard, we should cooperate widely with the Armenian civil society, non-governmental organizations, and expert community. I want to emphasize that the time has come for realistic, reliable and institutional solutions to the fight against corruption.
Having a truly independent and impartial judicial system is a vital necessity for us, and the lack of such a system is the number one threat to our country. That is why I considered it necessary to refer to it, because my legal and political status compels me to do everything to ensure that the best expectations of the people may come true as seamlessly as possible and without any shocks.
Dear colleagues.
Taking the opportunity, I would like to refer to another topic that has to do with the above. Obviously, there are specific forces representing the former corrupt system who are attempting to implement the well-known scheme of sowing disagreement, contradictions and even incite enmity between the people of Artsakh and the people of Armenia in line with the “divide and rule” logic and in an effort to conceal the previously committed corruption crimes.
While it appears that our compatriots in Artsakh often suffered more from systemic corruption, some representatives of these systems are using their corrupt connections to carry out false propaganda against the Armenian government and the Prime Minister in Artsakh.
As early as during the latest parliamentary election campaign I stated that by analyzing all of this I could see a long-term objective to provoke a conspiracy war, even hand over some territories and put the responsibility of what happened on the Government of Armenia.
In this regard, I consider it as an activity equivalent to state treason, and as Prime Minister of the Republic of Armenia, as the guarantor of Artsakh’s security, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, I will take drastic measures to expose and root out such intentions.
By the way, I think the time has come to set up an investigative commission in the National Assembly to probe into the circumstances that led to the April War in 2016 and to get the answers to a number of questions that are of concern to us all.
Summing up the Artsakh-Armenia topic, I wish to call on our people in Artsakh to unequivocally disavow all those forces whose activity is aimed at sowing discord between the two parts of our nation. I urge the people of Artsakh to support only the forces that stand for the Armenian nation and its legitimate government. All other forces have one and only goal, namely to use the people of Artsakh as medium for serving their narrow group interests, avoid responsibility for the crimes committed in the past, provoke conspiracies against the sovereignty of Armenia and Artsakh.
Dear friends, my dear people,
The ongoing changes are profound and irreversible in Armenia. They were not initiated by a separate political force, but by the freedom-loving and proud citizens of Armenia, the entire Armenian nation. All those who cherish the pointless obsession of throwing back the country are acting against the people, against the people of Armenia, against the people of Artsakh, against the Armenian nation.
The revolution of love and solidarity has done away with the corrupt system and cannot put up with any other outcome than the complete and unconditional capitulation of said corrupt system. As regards the judiciary, I wish to state that there cannot be such a judicial system the power of which does not stem from the people.
Article 2 of Armenia’s Constitution clearly states: “The power in the Republic of Armenia belongs to the people. The people shall exercise their power through free elections, referenda, as well as through state and local self-government bodies and officials provided for by the Constitution.”
Consequently, there cannot be power, including judicial power that fails to represent the people, or the power of which does not stem from the people.
In my capacity of Prime Minister, I consider myself the guarantor of the popular power in Armenia, and I intend to take the necessary steps in order to safeguard that power, and even to appeal to the people’s immediate assistance, if necessary.
And in this respect, I consider it appropriate to comment on the purpose and the rationale behind my call to block the entrances of Armenia’s all law-courts without exception from early morning.
The key symbol of this action is that there cannot be a judicial system in Armenia that does not enjoy the people’s trust; otherwise even the best-grounded rulings will be perceived as an insult because verdicts are made on behalf of the Republic of Armenia, i.e. the people of the Republic of Armenia. Court rulings should only be issued by those who have an institutional right to speak on behalf of the Republic of Armenia, that is, the people of the Republic of Armenia.
Ladies and gentlemen, dear people, following this statement, I will send live messages mediating my Facebook page to our compatriots who have blocked court entrances.