Պետբյուջեի եկամտային մասը 62 մլրդ դրամով կգերակատարվի. քննարկվել են հավելյալ բյուջետային միջոցների բաշխմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ պետական կառավարման մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են բյուջետային հավելյալ միջոցների բաշխմանը վերաբերող հարցեր:
Իր խոսքում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Արդեն հայտարարել եմ, որ այս տարի մենք պետական բյուջեի եկամտային մասի շուրջ 62 մլրդ դրամի գերակատարում ենք սպասում, այսինքն՝ ոչ թե սպասում ենք, այլ վստահ ենք, որ առնվազն 62 մլրդ դրամով կգերակատարենք այս տարվա բյուջեի եկամտային մասը: Եվ ահա մենք խնդիր ունենք քննարկելու, թե ինչպես պետք է տեղաբաշխել այդ հավելյալ բյուջետային միջոցները: Ըստ էության, մենք արդեն երեք հարցի վերաբերյալ որոշում կայացրել ենք: Այդ գումարներից հավելյալ 7 մլրդ դրամ կտրամադրվի ճանապարհաշինության ծրագրին: Մենք պայմանավորվել ենք, որ զինվորականների աշխատավարձերը հուլիսի 1-ից կավելանան, և այդ նպատակին կես տարվա համար կտրամադրվի 6,8 մլրդ դրամ, ուսուցիչների աշխատավարձերը պետք է բարձրացնենք և դրա համար այս տարի անհրաժեշտ կլինի 3,5 մլրդ դրամ: Մենք պետք է մնացած միջոցների մասով կայացնենք որոշումներ: Խոսքը մոտավորապես 45 մլրդ դրամի մասին է, որի շուրջ պետք է ճիշտ որոշում կայացնենք, թե ինչպես ծախսել այդ գումարը:
Ի՞նչ նկատի ունեմ ճիշտ որոշում ասելով: Այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ ունենք համախառն ներքին արդյունքի 7,1 տոկոս աճ: Ուզում եմ ընդգծել, որ սա ոչ թե տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն է, այլ արդեն իսկ արձանագրված համախառն ներքին արդյունքի աճը: Սա շատ հուսադրող ցուցանիշ է, ինչը մեզ հույս է տալիս, որ մենք ճիշտ վարվելու դեպքում կհասնենք այն ցուցանիշներին, որոնցով արդեն նաև վիճակագրորեն տնտեսական հեղափոխությունը կկարողանանք համարել մեկնարկած: Ինչո՞ւ է կարևոր. տնտեսագետները մեզ խորհուրդ են տալիս և քաղաքական թիմից, կառավարության ներկայացուցիչներից շատերի կարծիքն այն է, որ պետք է փորձել աշխատել այս գումարները ծախսել այնպիսի ուղղություններով, որոնք կխթանեն հետագա տնտեսական աճը: Որպես առաջնային այդպիսի ուղղություն՝ ընկալվում են կապիտալ ծախսերը, տնտեսությունը խթանող և այս ուղղության ու բովանդակության ծախսերը: Այնպես որ, սա իսկապես շատ լուրջ և նուրբ հարց է, ու մենք պետք է կարողանանք քննարկումների ադյունքում ճիշտ որոշում կայացնել, որովհետև դրանից է մեծապես կախված մեր տնտեսական զարգացման հետագա տեմպը»:
Այնուհետև պետական կառավարման մարմինների ղեկավարներն ըստ ոլորտների ներկայացրել են ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ ու նախագծեր, որոնց շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն:
Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում լրացուցիչ քննարկել առաջարկություններն ու իրականացնել ծրագրերի ադյունավետության գնահատում: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ միջոցները պետք է ծախսել այնպես, որպեսզի դրանք ապահովեն տնտեսական էֆեկտ:

State Budget Revenue Side in Excess of 62 Billion Drams - Issues Related to Allocation of Extra Budgetary Funds Discussed in Government
Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation with the heads of public administration bodies to discuss issues related to the allocation of extra budgetary funds.
Addressing the meeting, the Prime Minister stated, in part: “I have already declared that this year we expect to have an excess of 62 billion drams in the revenue side of the State budget; more precisely, we are not expecting, but we are sure to exceed the planned receipts by at least 62 billion drams this year, and therefore, we need to discuss how to allocate the extra budgetary funds.
In essence, we have already made a decision on three issues. 7 billion drams will be funneled toward road construction program. We have agreed that the salaries of the military will increase as of this July 1. 6.8 billion drams will be made available to this end for the next half-year. We need to raise teachers’ salaries and this will require 3.5 billion drams this year. Now, we have to make a decision about the remaining funds. Some 45 billion drams are at stake, about which we have to make the right spending decision.
What do I mean by saying the right decision? According to the data of the first quarter of this year, we have had 7.1% growth in gross domestic product. I want to emphasize that this is not an indicator of economic activity, but the actual increase in the gross domestic product. This is a very encouraging indicator, which gives us hope that if we act right, we can achieve such indicators as will allow us to state that the economic revolution has started.
Why is it important? Economists, our political team members and government representatives advise us to try to spend these amounts in a way that will catalyze and trigger further growth. As such, capital expenditure is to come first as a source of economic incentives. Thus, this is really a very serious and delicate issue, and we should be able to make the right decision because it weighs heavily on our economic development.”
Then, the heads of public administration bodies came up with a number of proposals and introduced new investment projects that were discussed during the exchange of views that followed.
Prime Minister Pashinyan told the stakeholders to follow up the discussion within the shortest possible timeframes in order to assess the effectiveness of the proposed projects. The Head of Government emphasized that resources should be spent in a way to ensure economic effect.