Պետք է պատրաստ լինենք այն աշխարհին, որն ունենալու ենք 20 տարի անց. Արմեն Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Եվրասիական մեդիա ֆորումի բացմանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական 16-րդ մեդիա ֆորումի բացմանը։
Ամենամյա ֆորումը, որն այս տարի անցկացվում է «Աշխարհն այսօր. ձևափոխվող իրականություն» խորագրով, մեկ հարկի տակ է հավաքել աշխարհի շուրջ 60 երկրների ավելի քան 600 պատվիրակների, այդ թվում և պետական ու քաղաքական գործիչների, տնտեսագետների, Նոբելյան մրցանակակիրների, գործարարների ու փորձագետների: Արմեն Սարգսյանը եղել է Եվրասիական մեդիա ֆորումի համահիմնադիրներից մեկը:
Ֆորումի բացմանը հնչել են Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի, Ալմաթիի քաղաքապետի ողջույնի խոսքերը։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է ներկաներին Եվրասիական 16-րդ մեդիա ֆորումի աշխատանքների մեկնարկի առթիվ: Նա ընդգծել է, որ 2000-ականների սկզբին իր դերակատարումն է ունեցել ֆորումի ստեղծման աշխատանքներում: «Ես կարող եմ այս ֆորումն անվանել ինստիտուտ, որը հսկայական ազդեցություն ունի ոչ միայն լրագրողական միջավայրի, այլև ընդհանրապես եվրասիականության հասկացության ու ողջ մեդիայի վրա:
Երբ մտածում եմ Եվրասիական մեդիա ֆորումի մասին, բնականաբար, մտքիս գալիս են երկու-երեք գաղափարներ, հասկացություններ: Դրանցից առաջինը կոչվում է Եվրասիա: Ի՞նչ է Եվրասիան: Այն ոչ միայն աշխարհագրություն է, այլև մեծ պատմությունն է քաղաքակրթությունների, որոնք ծնվում էին հազարամյակներ առաջ: Դրանցից որոշները չապրեցին մինչև մեր ժամանակները, իսկ որոշներն այսօր դարձան իսկապես հզոր քաղաքակրթություններ»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ Եվրասիան այսօր աշխարհում տեղի ունեցող մեծ զարգացման ու իրադարձությունների կենտրոնն է:
«Երբ խոսում ենք Եվրասիայի մասին, չենք կարող չմտածել Ղազախստանի մասին, քանի որ այն այսօր ոչ միայն ֆիզիկապես, այլև քաղաքական ու տնտեսական առումով գտնվում է հենց կենտրոնում: Իզուր չէ, որ հենց այստեղ են ծնվել տնտեսական համագործակցության մասին գաղափարները, որոնք իրականություն դարձան հետխորհրդային տարածաշրջանում: Իրականություն է դարձել Եվրասիական տնտեսական համագործակցությունը, որը, հուսով ենք, կդառնա ևս մեկ կամուրջ՝ ծառայելու այն գլխավոր նպատակին, որի մասին մտածում ենք: Դա ժողովուրդների, մշակույթների ու քաղաքակրթությունների փոխադարձ բարեկամությունն է: Եվ ես ուզում եմ տեսնել այն օրը, երբ Եվրասիական տնտեսական համագործակցությունն ու Եվրամիությունը լուրջ բանակցություններ կսկսեն խորը համագործակցության մասին»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն անդրադարձել է երկրորդ հասկացությանը՝ մեդիային՝ նշելով, որ մեդիայի գաղափարը վերջին տարիներին մեծ փոփոխություններ է կրել: «Երբ տարիներ առաջ խոսում էինք մեդիա ֆորումի մասին, այդ ֆորումը դիտարկվում էր որպես հարթակ լրագրողների համար: Սակայն տեսեք, թե 20 տարվա ընթացքում ինչպես է փոխվել մեդիան: Հիմա երբ ասում ենք մեդիա, չենք մտածում միայն լրագրողների մասին:
Կարծում եմ, որ Եվրասիական մեդիա ֆորումի ապագան իրական մեդիան է, այն վիրտուալ կյանքը, որն ապրում ենք: Մեզնից յուրաքանչյուրն իր կյանքի մի քանի ժամ, իսկ ոմանք՝ շատ ավելի ժամանակ են անցկացնում վիրտուալ տարածքում, որը դարձել է շատ ավելի ընդգրկուն, քան պարզապես լուրերը, լրագրությունը կամ տեղեկատվության հաղորդումը: Դա մեր կյանքի մասն է: Սա ինդուստրիալ հեղափոխության փոքր գործիքը կամ արտադրանքն է, որն իր մեջ ներառում է տեղեկատվություն մեր կյանքի, մեր տնտեսական հարաբերությունների, մեր լուսանկարների, ընտանիքի, բանկերի հետ մեր ֆինանսական հարաբերությունների մասին»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ այս վիրտուալ կյանքը փոխում է մեր ընկալումը տարբեր երևույթների նկատմամբ, օրինակ, թե ինչպես ենք զբաղվում գիտությամբ, կրթությամբ, առողջապահությամբ, տնտեսությամբ ու նաև քաղաքականությամբ:
«Մեդիայի, վիրտուալ տարածքի դերակատարումը մեծ ազդեցություն է ունենում, թե ինչպես է ծնվում քաղաքականությունը, գաղափարները, ինչպես են դրանք իրականություն դառնում: Այն մեդիան, որից սկսել էինք 20 տարի առաջ, այլևս նախկինը չէ: Այդ մեդիան այն երկրորդ վիրտուալ աշխարհն է, որում ապրում ենք: Այն ավելի ու ավելի շատ է ազդեցություն ունենում այն իրական աշխարհի վրա, որում ֆիզիկապես ենք ապրում, և ինչ-որ առումով, դրանք ձուլվում են: Շատ կարևոր մարդկային արժեքներ, ներառյալ այն, թե ինչպես ենք վերաբերվում այս մոլորակին, ժողովրդավարությանը, ևս փոխվելու են: Մենք պետք է պատրաստ լինենք այն աշխարհին, որն ունենալու ենք 20 տարի անց»,- նշել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Եվ որպես երրորդ հասկացություն՝ նա անդրադարձել է ֆորումին և շնորհակալություն հայտնել դրա կազմակերպիչներին, մասնավորապես, Դարիգա Նազարբաևային ու Ղազախստանի կառավարությանը: «Բնականաբար, ֆորումն այն մարդիկ են, ովքեր հիմնել են այն: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ բոլորիդ, նրանց, ովքեր ստեղծել են այս ֆորումը, մաղթել մեզ բոլորիս, որ այս ֆորումը շարունակվի երկար տարիներ, քանի որ խնդիրները, որոնք մեր առջև կան, որոնք կան մարդկության առջև, հսկայական են, և դրանք փոխվում են ամեն օր»,- ելույթի ավարտին ասել է Արմեն Սարգսյանը:

President Armen Sarkissian Made a Statement at the Opening of the Eurasian Media Forum: We Should be Ready for the World We Will Have 20 Years From Now
President Armen Sarkissian participated at the opening of the 16th Eurasian Media Forum in Almaty.
This annual forum, which this year is conducted under the title "The World Today: Transforming Reality?", has gathered under one roof over 600 participants from nearly 60 countries, and among them state and political figures, economists, Noble Prize winners, entrepreneurs, and experts. Armen Sarkissian is a co-founder of the Eurasian Media Forum.
President of the Republic of Kazakhstan Kasim-Zhomart Tokaev, the Chairwoman of the Federation Council of the Russian Federation Valentina Matvienko, and the mayor of Almaty sent their welcoming addresses.
President Armen Sarkissian congratulated those present on the commencement of the works of the 16th Eurasian Media Forum. He underscored that he had his input to the creation of the Forum at the beginning of 2000s. "I could call this Forum an institute which has a huge impact not only on the field of journalism but also on the concept of Eurasia and the entire media field. When I think of the Eurasian Media Forum, I naturally think of a couple of ideas, notions. First of them is called Eurasia. What is Eurasia? It is not only about geography but also a great history of civilizations born thousands of years ago. Some of them didn’t live to get to our times, some of them became truly powerful current civilizations," President Sarkissian noted. He underscored that today Eurasia is a major center of development and global events.
"Speaking of Eurasia, one cannot leave out Kazakhstan because today it is not only physically but politically and economically is located right in the center. It is not accident that the ideas of economic cooperation were born here and became a reality in the post-Soviet area. Eurasian economic cooperation has become a reality which, we hope, will become another bridge to serve the main idea we cherish: Friendship of the peoples, cultures, and civilizations. I want to see the day when the Eurasian economic cooperation and the European Union will start serious negotiations on a deep cooperation," the President of Armenia said.
Armen Sarkissian spoke also about the second notion, the media, and noted that in recent years, the notion of the media has undergone serious changes. "Years ago, speaking about media forum, we would view that forum as a platform for journalists. But now, look how the media has changed in 20 years. Now, speaking of the media, we are not thinking of journalists only. I believe the future of the Eurasian Media Forum is the real media, the virtual life which we live.
Each of us, several hours of our live, some even more, spend in the virtual realm, which has become much more comprehensive than simply news, journalism, or broadcasting. It has become part of our life. This is a small tool of the industrial revolution, or its product which includes information about our life, our relations, our photos, our banking, family, or economic ties," President Armen Sarkissian noted. He underscored that this virtual life is changing our perception of different things, for instance, when we engage in science, education, healthcare, economic as well as politics.
"The role of the media, virtual area has a great impact on the creation of politics, ideas, on their becoming a reality. The media, which we had 20 years ago, is not the one we are having today. The media has become the second virtual world in which we live. It is having a greater and greater impact on the real world in which we exist physically and in a sense, they are merging. Very important human values, including how we treat this planet, or democracy, have changed. We need to get ready for the world which we will have 20 years from now," the President of Armenia said.
And as the third notion he mentioned the Forum and thanked the organizers, particularly, Dariga Nazarbaeva and the government of Kazakhstan. "Quite naturally, the Forum are the people who created it. I would like to thank you all, all those who created this Forum, and wish us all that the Forum has a long life because problems we are facing, the humanity is facing are immense and are changing by day," President Armen Sarkissian said at the conclusion of his speech.