ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովն ընդունել է ՀԱՊԿ երկրների տեղեկատվական անվտանգության համաձայնագրի վավերացման փաթեթը
kaztag.kz
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների միջև տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման փաթեթը հավանության է արժանացել մայիսի 24-ին  խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում, հայտնում է News.am-ը
Վավերացման նախագիծը ներկայացրել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Նա նշել է, որ նախագիծն ուղղված է համագործակցության ամրապնդմանը տեղեկատվական սպառնալիքներին դիմակայելու մեխանիզմների զարգացման ոլորտում։ «Համաձայնագրի վավերացումը կհանգեցնի բյուջետային ծախսերի անհրաժեշտության տեխնիկական միջոցներ, ծրագրային ապահովում գնելու, բարձրորակ կադրեր պատրաստելու համար»,- ավելացրել է Վանեցյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանի հարցին, թե չի ստեղծի դա արդյոք իրավիճակ, երբ Հայաստանը ստիպված կլինի դիմել սահմանափակումների ինտերնետում տեղեկատվություն ստանալու ոլորտում, որոնք այսօր գոյություն ունեն Ռուսաստանում, ԱԱԾ տնօրենն ասել է, որ դա անհնար է, քանի որ սահմանափակումը Ռուսաստանում այդ պետության ներքին գործն է։

Комиссия НС Армении одобрила проект ратификации соглашения стран ОДКБ по информационной безопасности
Проект ратификации соглашения о сотрудничестве между государствами-членами Организации Договора о коллективной безопасности в области информационной безопасности 24 мая одобрен на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности, передает News.am
Проект ратификации представил директор Службы национальной безопасности Армении  Артур Ванецян. Он отметил, что проект  нацелен на  укрепление сотрудничества в сфере развития механизмов противостояния информационным угрозам. "Ратификации соглашения приведет к необходимости бюджетных расходов на покупку технических средств, программного обеспечения, подготовки высококвалифицированных кадров",- добавил Ванецян.
На вопрос депутата фракции партии "Светлая Армения" Геворкам Горгисяна  о том, не создаст ли это ситуацию, когда Армении придется пойти на ограничения в сфере получения информации в Интернете, которые сегодня существует в России, директор СНБ пояснил, что это невозможно, так как ограничение в России -  внутренне дело данного государства.