Իրանը սպառնացել է Պարսից ծոցի հատակն ուղարկել ամերիկյան նավերը
Իրանի ռազմածովային ուժերն այնպիսի զենք ունեն, որը թույլ կտա ամերիկյան նավերի «սխալ գործողությունների» դեպքում դրանք Պարսից ծոցի հատակն ուղարկել: Ինչպես փոխանցում է է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ Al Mayadeen հեռուստաալիքին հղումով, այս մասին հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարի խորհրդական Մորթեզա Կորբանին:
«Մենք պատերազմի դեպքում ԱՄՆ-ի դեմ գաղտնի զենք կգործածենք՝ նրանց ավիակիրներից 2-ը ինքնաթիռների ու անձնակազմի հետ ծովի հատակն ուղարկելոով»,- նշել է Կորբանին:
Խորհրդականի խոսքով՝ ամերիկացիները պետք է իմանան՝ ինչ է նրանց սպասվում ռազմական սցենարի դեպքում: «Իրանցիներն ԱՄՆ-ի կողմից ցանկացած սադրանքին կպատասխանեն ամբողջ հզորությամբ»,- ընդգծել է նա:
ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջև քաղաքական առճակատումները Պարսից ծոցում իրավիճակի կտրուկ սրման հանգեցրել են այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը որոշել է այնտեղ Թեհրանի իշխանություններին ազդանշան հղելու նպատակով Abraham Lincoln ավիակրի գլխավորությամբ ռազմածովային ուժերի հարվածային խումբ ուղարկել:
Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ այդ խմբին կմիանա Patriot զենիթահրթիռային համակարգի մարտկոցը և USS Arlington ռազմատրանսպորտային նավը:
Մայիսի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ լարվածության էսկալացիայի առնչությամբ Մերձավոր Արևելքում 1500-անոց զորք տեղակայելու մասին, ինչին ի պատասխան Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտնել էր, որ այդ քայլը կսպառնա գլոբալ խաղաղությանն ու կայունությանը:

Иран пригрозил отправить на дно Персидского залива американские корабли
Военно-морские силы Ирана располагают оружием, которое позволит им отправить на дно Персидского залива американские корабли "в случае их ошибочных действий". С таким предупреждением выступил в субботу советник командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Мортеза Корбани. Об этом передает агентство ТАСС со ссылкой на телеканал Al-Mayadeen.
"Мы используем против них [США] секретное оружие в случае развязывания войны и отправим на морское дно два их авианосца вместе с самолетами и экипажами", - отметил  он.
По словам советника, американцы должны знать, что их ждет при военном сценарии. "Иранцы ответят всей мощью на любую провокацию со стороны США", - подчеркнул Корбани.
Политическая конфронтация между Ираном и США привела к резкому обострению обстановки в Персидском заливе после решения Вашингтона направить туда ударную группу ВМС во главе с авианосцем Abraham Lincoln в качестве сигнала властям Тегерана.
Позднее было объявлено, что к этой группе присоединятся батарея зенитных ракетных комплексов Patriot и военно-транспортный корабль USS Arlington. Как сообщили в Пентагоне, подобный шаг является "ответом на свидетельства повышенной готовности со стороны Ирана к проведению наступательных операций против сил США и американских интересов".
24 мая президент США Дональд Трамп заявил об отправке дополнительно 1,5 тыс. военных на Ближний Восток в связи с эскалацией напряженности с Тегераном. Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф расценил этот шаг "как угрозу глобальному миру и стабильности".