Գիտանաս Նաուսեդան հաղթում է Լիտվայի նախագահի ընտրություններում
Նախնական տվյալներով, Լիտվայում կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում քվեների 66.62%-ով հաղթում է անկախ թեկնածու Գիտանաս Նաուսեդան, հայտնում է BBC.
Նաուսեդան տնտեսագետ է և նախկինում Լիտվայի բանկի խորհրդի մեջ է եղել, նա քաղաքականություն է եկել մասնավոր բանկային հատվածից: Պաշտոնապես նա որևէ կուսակցության հետ կապ չունի և տնտեսության ազատական ​​մոդելի կողմնակից է:
Երկրորդ փուլում նրա մրցակիցը՝ Ինգրիդա Շիմոնիտեն, նախկին ֆինանսների նախարարն էր, Սեյմի պատգամավոր, «Հայրենիքի միություն-քրիստոնյա դեմոկրատների» պահպանողական կուսակցության թեկնածու: Շիմոնիտեն զգալիորեն զիջում է Նաուսեդային:

Гитанас Науседа побеждает на выборах президента Литвы
По предварительным данным, во втором туре президентских выборов в Литве лидирует независимый кандидат Гитанас Науседа с результатом в 66,62% голосов избирателей, передает BBC.
Науседа - экономист и ранее входил в правление Банка Литвы, в политику пришел из частного банковского сектора. Официально он не связан ни с одной партией и является сторонником либеральной модели экономики.
Его соперница во втором туре Ингрида Шимоните - экс-министр финансов, депутат Сейма, кандидат от консервативной партии "Союз отечества - Христианские демократы", значительно отстает от Науседы.