Սպորտը չի ճանաչում սահմաններ և սահմանափակումներ, խտրականություն և երկակի ստանդարտներ․ Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 1-ին Ստեփանակերտի կենտրոնական մարզադաշտում ներկա է գտնվել Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիայի (ԿՈՆԻՖԱ) Եվրոպայի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
«Թանկագի՛ն հայրենակիցներ,
Հարգելի՛ մարզիկներ և մարզիչներ,
Սիրելի՛ ֆուտբոլասերներ,
Այսօր Արցախում մեծ և նշանակալի իրադարձություն է. մեր երկրում անց է կացվում Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիայի՝ ԿՈՆԻՖԱ-ի Եվրոպայի առաջնությունը:
Արցախ են ժամանել բազմաթիվ հյուրեր տարբեր երկրներից, այդ թվում նաև պետական այրեր: Ուզում եմ ողջունել այստեղ մեզ հետ գտնվող եղբայրական Հարավային Օսիայի Հանրապետության-Ալանիա պետության Նախագահ Անատոլի Բիբիլովին, ԿՈՆԻՖԱ-ի նախագահ Պեր-Անդերս Բլինդին, ԿՈՆԻՖԱ-ի Եվրոպայի կառույցի ղեկավար Ալբերտո Ռիսկիոյին և մեր բոլոր հյուրերին: Մեզ համար մեծ պատիվ է ընդունել ձեզ արցախյան հողում:
Նման միջազգային մարզական միջոցառում մեր երկրում տեղի է ունենում առաջին անգամ, և այն պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար կատարվել է ծավալուն ու քրտնաջան աշխատանք:
Ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիայի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպիչներին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել այս գեղեցիկ ու կարևոր մրցաշարի անցկացման գործում: Հուսով եմ, որ ե՛ւ մարզիկները, ե՛ւ ֆուտբոլասերները բավականություն կստանան խաղերից:
Սպորտը, հատկապես ֆուտբոլը, այն բացառիկ բնագավառներից է, որոնք պետք է միավորեն ժողովուրդներին և մարդկանց, ամրապնդեն նրանց միջև բարեկամությունն ու փոխադարձ հարգանքը, նպաստեն կապերի հաստատմանը, խթանեն մարդասիրական շփումներն ու փոխգործակցությունը:
Սպորտը չի ճանաչում սահմաններ և սահմանափակումներ, խտրականություն և երկակի ստանդարտներ: Այն խաղաղության խորհրդանիշ է, որտեղ պայքարն արդար է, և հաղթում է նա, ով ավելի լավ է պատրաստված:
Արցախում ֆուտբոլի նկատմամբ միշտ եղել է հատուկ վերաբերմունք, և մենք ունենք ձևավորված ավանդույթներ: Շատերիս համար մեր լավագույն մարզիկները եղել են ոգեշնչման աղբյուր, յուրաքանչյուր պատանի ուզում էր նմանվել նրանց:
Հուսով եմ, որ այս մրցաշարը ի հայտ կբերի ֆուտբոլային նոր դեմքերի, ովքեր օրինակ կծառայեն մատաղ սերնդի համար և իրենց խաղով մեզ կպարգևեն բազմաթիվ գեղեցիկ ու հիշարժան պահեր, երջանիկ ու տպավորիչ ակնթարթներ՝ այս առաջնությունը վերածելով իսկական մարզական տոնի:

"И пусть победит сильнейший!": президент Арцаха - на церемонии открытия чемпионата Европы КОНИФА
Президент Республики Арцах Бако Саакян 1 июня присутствовал на торжественной церемонии открытия чемпионата Европы под эгидой Конфедерации независимых футбольных ассоциаций (КОНИФА) и выступил там с приветственным словом.
Президент Арцаха, в частности, сказал:
Уважаемые гости!
Уважаемые спортсмены и тренеры!
Дорогие футболисты!
Сегодня в Арцахе проходит масштабное и знаменательное событие: в нашей стране проводится чемпионат Европы КОНИФА -Конфедерации независимых футбольных ассоциаций.
В Арцах приехало много гостей из разных стран, в том числе государственные деятели. Хочу приветствовать находящегося здесь вместе с нами президента братской Республики Южная Осетия - Алания Анатолия Бибилова, президента КОНИФА Пер-Андерса Блинда, руководителя европейской структуры КОНИФА Альберто Ришио и всех наших гостей. Для нас большая честь принимать вас на арцахской земле.
Подобное международное спортивное мероприятие в нашей стране проходит впервые, и для его проведения на должном уровне была осуществлена масштабная и кропотливая работа.
Хочу выразить глубокую признательность организаторам чемпионата Европы Конфедерации независимых футбольных ассоциаций и всем тем, кто внес свой вклад в дело подготовки этого красивого и важного спортивного турнира. Надеюсь, что спортсмены и любители футбола получат удовольствие от игр.
Спорт, в особенности футбол, является одной из исключительных сфер, призванных объединять народы и людей, укреплять дружбу и взаимное доверие между ними, содействовать установлению связей, стимулировать гуманитарные контакты и взаимодействие.
Спорт не знает границ и ограничений, дискриминации и двойных стандартов. Это символ мира, где борьба справедлива и побеждает тот, кто лучше подготовлен.
В Арцахе всегда было особое отношение к футболу, и у нас имеются уже сформированные традиции. Наши лучшие спортсмены были источником вдохновения для многих из нас, каждый юноша хотел быть похожим на них.
Надеюсь, что турнир выявит новые футбольные личности, которые станут примером для подрастающего поколения и своей игрой доставят нам много прекрасных и памятных моментов, счастливых и впечатляющих мгновений, превратив это первенство в настоящий спортивный праздник.