ԱՄՆ-ն ինքը պետք Է ընդունելի պայմաններ ապահովի Իրանի հետ երկխոսության համար. Ռոուհանի
Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև երկխոսությունը հնարավոր Է միայն փոխադարձ հարգանքի պայմանով, և ԱՄՆ-ն ինքը պետք Է ընդունելի պայմաններ ապահովի բանակցությունների վերսկսման համար: Այդ մասին հունիսի 2-ին հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ կարող են անցկացվել միայն մեկ հնարավոր ճանապարհով»,- նշել Է նախագահը` հավելելով, որ «այդ ճանապարհը փոխադարձ հարգանքն Է»: «Առանց դրա չկան բանակցություններ»,- ասել Է Ռոուհանին: Իրանի նախագահը նաև նշել Է, որ «բանակցությունների սեղանից հեռացած և միջազգային պայմանագիրը ոտնակոխ արած կողմն ինքը պետք Է վերադարձնի երկխոսության նորմալ պայմանները»:
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին կոչ Է արել Վաշինգտոնին՝ փոխել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ, այլ ոչ թե բառախաղով զբաղվել:

Iran's Rouhani Says U.S. "Should Return to Normal State" for Talks
Reacting to a U.S. offer to talk with Iran without pre-conditions, Iranian President Hassan Rouhani said on Sunday it was Washington that had left the negotiating table, and it “should return to normal state”, Reuters reports.
U.S. Secretary of State Mike Pompeo said on Sunday the United States is prepared to engage with Iran without pre-conditions about its nuclear program, but needs to see the country behaving like “a normal nation”.
Rouhani was quoted by the government’s official website as saying: “The other side that left the negotiating table and breached a treaty should return to normal state. Until then, we do not have a choice but resistance.”