ԱՄՆ-ը և Իսրայելը մտադիր են Սիրիայի վերաբերյալ գործարք առաջարկել Ռուսաստանին
Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը մտադիր են Երուսաղեմում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը Ռուսաստանին առաջարկել Սիրիայի ղեկավար Բաշար Ասադի լեգիտիմության ճանաչում և Սիրիայի իշխանությունների նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկում, եթե Մոսկվան համաձայնի զսպել իրանական ազդեցությունն այդ երկրում: Այդ մասին գրում է Asharq Al-Awsat-ը՝ վկայակոչելով արևմտյան դիվանագիտական աղբյուրներ:
«Կողմերը կքննարկեն ճանապարհային քարտեզը, որի շրջանակներում ԱՄՆ-ը և դաշնակիցները Մոսկվային առաջարկում են խթաններ Սիրիայում, ինչպիսիք են վերականգնումը, (նախագահ Բաշար Ասադի) լեգիտիմությունը և պատժամիջոցների վրացումը, Ռուսաստանի կողմից կոնկրետ գործողությունների հանձնառության փոխարեն, որոնք կապված են երկրում Իրանի դերի զսպման հետ»,- հրատարակությունը մեջբերում է իր աղբյուրներին:
Հունիսի վերջին Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի օգնական Ջոն Բոլթոնը և Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Մեիր Բեն Շաբատը մտադիր են Երուսաղեմում քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը:

СМИ: США и Израиль намерены предложить России сделку по Сирии
США и Израиль намерены на трехсторонней встрече в Иерусалиме предложить России признание легитимности сирийского лидера Башара Асада и снятие санкций с сирийских властей, если Москва согласится сдерживать иранское влияние в этой стране. Об этом, как передает РИА Новости, пишет арабский портал Asharq Al-Awsat со ссылкой на западные дипломатические источники.
"Стороны обсудят дорожную карту, в рамках которой США и их союзники предлагают Москве стимулы в Сирии, такие как восстановление, легитимность (президента Башара Асада) и снятие санкций, в обмен на приверженность России конкретным действиям, связанным со сдерживанием роли Ирана в стране", - цитирует издание свои источники.
В конце июня секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев, помощник президента США по нацбезопасности Джон Болтон и председатель Совета национальной безопасности Израиля Меир Бен-Шабат в конце июня намерены собраться в Иерусалиме обсудить вопросы региональной безопасности.