Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է Իտալիայի դեսպանություն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ այսօր այցելել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանություն:
Հանրապետության նախագահը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին, դեսպանության ողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-իտալական մշակութային և պատմական առնչություններին՝ այս համատեքստում հատկապես կարևորելով Իտալիայում Մխիթարյան միաբանության գործունեությունը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ օրերս տիկնոջ հետ այցելել էր Վենետիկի Մխիթարյան միաբանություն և հանդիպել միաբանության անդամների հետ: Հանրապետության նախագահն ու Իտալիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ միաբանությունը Հայաստանի և Իտալիայի միջև բարեկամական, պատմական և մշակութային կապերի խորհրդանիշն է և Իտալիայում հայկական ներկայության հիանալի օրինակ:

По случаю Дня Итальянской Республики Армен Саркисян с супругой посетили посольство Италии
Президент Республики Армен Саркисян с супругой - Нунэ Саркисян по случаю Дня Итальянской Республики сегодня посетили посольство Италии в Армении.
Президент Республики поздравил с праздником посла Италии Винченцо Дель Монако, весь персонал посольства и в их лице дружественный народ Италии.
Собеседники коснулись темы армяно-итальянских культурных и исторических контактов, в этом контексте особо подчеркнув важную деятельность Конгрегации Мхитаристов в Италии.
Армен Саркисян отметил, что на днях посетил с супругой Венецианскую Конгрегацию Мхитаристов и встретился с членами братства. Президент Республики и Посол Италии высказали общее мнение, что Конгрегация является символом дружественных исторических и культурных связей между Арменией и Италией и замечательным примером армянского присутствия в Италии.