Վարչապետը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում ներկա է գտնվել Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանության անունից հրավիրված պաշտոնական ընդունելությանը, որին մասնակցել են տեղի հայ համայնքի բազմաթիվ ազդեցիկ ներկայացուցիչներ, մշակութային, հասարակական գործիչներ և գործարարներ:
Ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նշել է, որ արտերկիր իր այցերի ընթացքում ավանդույթ են դարձել մեր հայրենակիցների հետ հանդիպումները: «Նման հանդիպումներն իսկապես շատ կարևոր են, որովհետև հույս ունենք, որ Նոր Հայաստանը իսկապես շատ մեծ ձգողականություն ունի և պիտի ավելի ու ավելի մեծ ձգողականություն ունենա ողջ հայության համար: Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող փոփոխությունների նպատակն է, որպեսզի աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր հայ հպարտ լինի Հայաստանի համար, հպարտանա նրա բովանդակությամբ, տնտեսական, քաքաղաքական վիճակով: Բնականաբար այդ հպարտությունը նաև պետք է նրանց ոգևորի, որ նրանք իրենց ներդրումն ունենան երկրի զարգացման գործում: Ներդրում ասելիս սովորաբար ընկալվում է ֆինանսական ներդրումը, բայց իմ ընկալմամբ` նույնքան կարևոր է բարոյական, տրամադրության, մթնոլորտի ներդրումը: Ուրախ եմ, արձանագրել որ հայության շրջանում այդ պոզիտիվ ներդրումը ձևավորված է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը փաստել է, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունեցել բուռն իրադարձություններ: «Այս ընթացքում մեր վստահությունն ավելի է մեծանում: Մենք ի վերջո հասել ենք մի վիճակի, որ կարողանալու ենք լուծել մեր առաջ դրված խնդիրները, ամենակարևորը` Հայաստանը դարձնել մրցունակ պետություն, թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական և թե՛ անվտանգային առումով: Մեր նպատակն է Հայաստանը դարձնել ազդեցիկ, հեղինակավոր երկիր թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային առումով և մենք իրար հետ գնալու ենք այդ ճանապարհով»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում այս տարի առաջին եռամսյակի տվյալներով արձանագրվել են բավականին շոշափելի հաջողություններ: «Նույնիսկ նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՏՄ տարածքում ամենամեծ տնտեսական աճն ապահոված պետությունն է: Այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով մենք շարունակում ենք պահպանել այդ դիրքերը: Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում ամենամեծ տնտեսական աճի ցուցանիշն ունի, որը կազմել է 7,1 տոկոս: Ապրիլին տնտեսական ակտիվությունը կազմել է 9,2 տոկոս: Սա չի նշանակում, որ ամեն ինչ փայլուն է, բայց նշանակում է` այն գաղափարը, որ մենք դրել ենք զարգացման հիմքում, սկսել է աշխատել»,- ասել է գործադիրի ղեկավարն ու հավելել, որ Հայաստանում պետք է ձևավորվի տնտեսական գործունեության ազատ դաշտ: «Յուրաքանրյուր հայ, ով ուզում է Հայաստանը շենացնելու, հարստանալու և հարստացնելու գործում ներդրում ունենալ, այդ հնարավորությունը պետք է ստանա և այդ հնարավորություններն արդեն կան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ ՀՀ կառավարությանն այլևս հետաքրքիր չեն հեշտ լուծելի խնդիրները, հասարակ տնտեսական սխեմաները: Նրա խոսքով` մենք մեր առաջ ավելի լուրջ խնդիրներ պետք է դնենք և դրանցից ամենակարևորը Հայաստանն ինովացիոն, տեխնոլոգիական երկիր դարձնելն է:
Վարչապետը նշել է, որ մեկ տարի առաջ` մարտ ամսին, քաղաքացիների 95 տոկոսն անհնար էր համարում քաղաքական փոփոխությունները, բայց դրանք արդեն իսկ ակնհայտ էին ապրիլին: «Քաղաքական խնդիրները լուծելը հեշտ չէր, գործընթացը բավականին երկար է տևել: Հույս ունեմ և համոզված եմ, որ տնտեսական զարգացումն այդքան երկար չի տևի, ինչու եմ վստահ, որովհետև վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդը տաղանդավոր է:
Շատերը ասում են, թե այդ ինչպես է, որ հայերը գնում են ՌԴ, ԱՄՆ և մեծ հաջողությունների հասնում, իսկ Հայաստանում չեն կարողանում: Հիմա հենց այդ ժամանակն է, հայերը շատ ավելի մեծ հաջողությունների պետք է հասնեն Հայաստանի Հանրապետությունում, որովհետև այն հմտությունները, որ նրանք ձեռք են բերել աշխարհի տարբեր երկրներում, պետք է ներդնեն Հայաստանում, որտեղ այժմ ստեղծվել են անսահմանափակ հնարավորություններ: Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի:
Ցանկանում եմ ասել, որ սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ այն հաջողություններով, հեղինակությամբ, որ ունեք Ռուսաստանի Դաշնությունում: Համոզված եմ, որ ձեր տաղանդը կծառայի ձեր հայրենիքի հետագա հզորացմանը, դուք կարող եք դա, այդ ճանապարհին ձեր առաջ չի լինի որևէ արհեստական խոչընդոտ, որովհետև Հայաստանը ձեր հայրենիքն է, այն երկիրն է, որտեղ հույս ունեմ, որ դուք և ձեր երեխաները ապրելու եք, գործելու եք, հարստանալու եք և հարստացնելու եք»,- նշել է վարչապետը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը զրուցել է ընդունելությանը ներկա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր հետաքրքրվել են Հայաստանում տեղի ունեցող դրական փոփոխություններով, վարչապետի հետ կիսվել հայրենիքում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու գաղափարներով ու նախաձեռնություններով:

Prime Minister Nikol Pashinyan attended an official reception in St. Petersburg, hosted on behalf of the Armenian Embassy in the Russian Federation, which brought together numerous well-known representatives of the Armenian community - cultural and public figures, business people.
Greeting those present, the Prime Minister noted that has been a tradition for him to meet with our compatriots during his overseas visits.
“Meetings like this are important because we hope that the New Armenia can become a center of gravitation for the entire Armenian nation. The changes taking place in the Republic of Armenia should make every Armenian living in the world proud of Armenia, proud of its content, economic and political status. Naturally, that feeling of pride should encourage them to contribute to the country’s development. Investing is usually perceived as financial investment, but I do believe that moral support is as much important. I am pleased to note that this positive contribution has been formed among the Armenians,” Nikol Pashinyan said. The Prime Minister said Armenia witnessed a series of fundamental transformations last year.
“Our confidence has been growing ever since. We have finally reached the point where we can solve the problems we face, and most importantly, make Armenia a competitive state in economic, political and security terms. Our goal is to make Armenia an influential, authoritative country on both regional and international levels, and we will go the same way,” the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan emphasized that tangible progress has been recorded in our country in the first quarter of this year. “The Republic of Armenia was the fastest growing economy in the EAEU according to last year’s data. We continued to maintain our leading positions as of the first quarter of this year. Armenia boasts the highest economic growth rate in the EAEU, which is 7.1%. In April, economic activity was 9.2%. This does not mean at all that everything is excellent, but it means that development groundwork has started working,” the Premier said, noting that a free economic field should be formed in Armenia.
“Any Armenian willing to invest in Homeland’s development should be given the opportunity to do so, and that opportunity is already available,” Nikol Pashinyan said, adding that the Armenian government is no longer interested in easy-to-solve problems, simple economic schemes. According to him, we have to set fat more serious problems, including the making of Armenia an innovative and technological country. The Prime Minister noted that in March last year 95 percent of the citizens considered that political changes were impossible in Armenia, but the change came as early as in April.
“It was not easy to solve political issues, the process lasted a long time. I hope and I am convinced that economic development will not take so long. Why am I confident: just because I believe in our people’s talent. Many keep asking how come Armenians go to Russia, to the United States and achieve great success, but in the meantime, they cannot succeed in their home country. The time has come for Armenians to achieve much greater success in the Republic of Armenia, because the skills they have acquired in different countries of the world should be invested in Armenia where they are offered unlimited opportunities. I am convinced that this will happen. I want to say that I love you all, I am proud of the success that you have in the Russian Federation.
I am convinced that your talent will contribute to the further strengthening of your homeland, you can do that, there will be no artificial barriers before you because Armenia is your homeland, the country where I hope you and your children will live. You are allowed to get richer and enrich the country,” the Head of Government said.
Taking the opportunity, Nikol Pashinyan talked to those Armenians in attendance of the reception. They showed great interest in the positive changes taking place in Armenia and shared with the Prime Minister their ideas and initiatives to implement different projects in the homeland.