Իրանին չեն գոհացնում միջուկային գործարքի մասով Եվրոպայի ձեռնարկած քայլերը
Եվրոպան մինչ օրս միջուկային գործարքի գծով չի ձեռնարկել քայլերը, որոնք կգոհացնեին Թեհրանին: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Այն, ինչ մինչ օրս արել է Եվրոպան, մեզ չի գոհացնում, մենք մեր հույսերն այդքան էլ չենք կապում INSTEX-ից»,- Մուսավիի խոսքը մեջբերել է Fars գործակալությունը, ով հավելել է, որ Թեհրանը Եվրոպայից գործնական քայլեր չի տեսել միջուկային գործարքի մասով:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները հայտարարել են Իրանի հետ հաշվարկների INSTEX համատեղ մեխանիզմի գրանցման մասին: Առաջին փուլում այն պետք է ապահովի դեղորայքի, բժշկական սարքավորումների և գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումները:

Иран не удовлетворяют предпринятые Европой шаги по ядерной сделке
Европа до сих пор не предприняла шагов по ядерной сделке, которые бы удовлетворили Тегеран. Об этом, как передает РИА Новости, заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
"То, что до сих пор сделала Европа, нас не удовлетворяет, мы не слишком связываем свои надежды с INSTEX", - приводит агентство Fars слова Мусави, который добавил, что Тегеран не видел от Европы практических действий по ядерной сделке.
Ранее главы МИД Франции, Германии и Великобритании заявили о регистрации совместного механизма расчетов с Ираном INSTEX. На первом этапе он должен обеспечить поставки лекарств, медицинского оборудования и сельхозпродукции. Решение о создании платежного механизма для взаимодействия с Ираном в обход американских санкций было принято после выхода Соединенных Штатов из ядерной сделки.