Առաջնագծում իրավիճակային փոփոխություն կա՝ բացասական ուղղությամբ. Տիգրան Աբրահամյան
Առաջնագծում ստեղծված վիճակի, հնարավոր զարգացումների և ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողությունների մասին NEWS.am-ը զրուցել է Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանի հետ:
- Արցախի Պաշտպանության նախարարությունը երեկ հայտարարեց, որ առաջնագծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին: Այդ պահի դրությամբ ի՞նչ վիճակի է շփման գծում:
- Ընդհանուր իրավիճակի գնահատական տալու համար պետք է մի քանի գործոն հաշվի առնել: Առաջին, եթե նույնիսկ ռազմական ուղղաթիռներն ու անօդաչու սարքերը չեն հատում սահմանը, բայց դրանք թռչում են առաջնագծի մերձակա հատվածներում՝ 5-10 կմ-ի վրա, արդեն իսկ իրենց մեջ մեծ ռիսկեր են պարունակում, նպաստում լարվածության աճին:
Երկրորդ, կարևոր է հասկանալ, թե դրանց զուգահեռ ինչ գործընթացներ են ընթանում առաջնագծում: Օրինակ՝ դրան զուգահեռ Ադրբեջանը սահմանին սկսել է կիրառել զինատեսակներ, որոնք վերջին 6 ամսվա ընթացքում գրեթե չեն կիրառվել՝ ականանետեր, հաստոցավոր նռնականետեր. աճել է նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակների կիրառումը:
Քանական առումով, կիրառվող զինատեսակները լուրջ վտանգ դեռևս չեն առաջացրել, ուղղակի մեզ թույլ են տվել արձանագրելու, որ իրավիճակային փոփոխություն կա՝ բացասական ուղղությամբ:
- Այդ դեպքում, ինչ քայլեր են ձեռնարկում հայկական կողմերը:
Այս փուլում մեր քայլերն ուղղված են՝ կանխելու Ադրբեջանի հնարավոր ակտիվություն առաջնագծում:
- Հերթական անգամ ադրբեջանական կողմը խախտում է սահմանված թռիչքային գոտին, բայց կարծես միջազգային հանրությունն ի դեմս Մինսկի խմբի համանախագահների չի տալիս համարժեք գնահատական:
- Կարծում եմ՝ հայկական կողմն այս պահին աշխատում է այդ ուղղությամբ: Եթե միջնորդները նույնիսկ հրապարակային գնահատական չտան, սակայն դիվանագիտական խողովակներով անհրաժեշտ աշխատանք տանեն ու կանխեն հետագա բարդացումները՝ վատ արդյունք չի լինի:
- Որքանո՞վ հավանական եք համարում իրավիճակի սրում շփման գծում:
- Դա մեծ թվով գործոններից է կախված, առաջնագծում հակառակորդի որոշակի ակտիվացումը այդ գործոններից մեկն է: Շատ բան կախված է, թե ինչպես կընթանան աշխատանքները դիվանագիտական հարթությունում, ստեղծված իրավիճակում ինչ լուծումներ և քայլեր կձեռնարկեն միջնորդ երկրները: Ի վերջո, արդյոք կձևավորվի՞ այնպիսի միջավայր, որը հնարավորություն կտա վերսկսելու բանակցությունները:
Իրավիճակի հետագա ընթացքի վրա ազդող գործոններ են նաև ներքին իրավիճակը Հայաստանում, Արցախում և Ադրբեջանում, էլ չեմ խոսում ռեգիոնալ գործընթացների մասին, որոնք բավականին վատ ֆոն են ուրվագծում:

Советник президента Арцаха: на передовой наблюдается ситуационное изменение, причем в отрицательном направлении
На данном этапе наши шаги направлены на предотвращение возможной активности Азербайджана на передовой. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян, который рассказал о создавшейся ситуации на передовой, возможных развитиях и провокационных действиях азербайджанской стороны.
Министерство обороны Карабаха вчера заявило, что по всей линии передовой  наблюдается рост учебных полетов азербайджанских беспилотных летательных аппаратов и военной авиации, которые часто нарушают установленную зону полетов. На этот момент какова ситуация на линии соприкосновения?
Для оценки общей ситуации нужно учесть несколько факторов. Во-первых, даже если военные вертолеты и беспилотные летательные аппараты не пересекают границу, но они пролетают на расстоянии около 5-10 км. в непосредственной близости от передовой, они уже несут большие риски, способствуют росту напряженности. Во-вторых, важно понять, какие параллельные процессы происходят на передовой. Например, параллельно с этим Азербайджан начал применять на границе такие виды оружия, которые практически не применял  в течение последних 6 месяцев - минометы, станковые гранатометы, наблюдается также рост применения видов оружия крупного калибра. В количественном плане применяемое оружие пока еще не вызвало серьезной опасности, просто нам позволили констатировать факт того, что существует ситуационное изменение, причем в отрицательном направлении.
Какие в таком случае шаги предпринимают армянские стороны?
На данном этапе наши шаги направлены на предотвращение возможной активности Азербайджана на передовой.
Азербайджанская сторона в очередной раз нарушает установленную зону полета. Но, кажется, международное сообщество в лице сопредседателей МГ ОБСЕ не дает эквивалентной оценки?
Думаю, армянская сторона сейчас работает в данном направлении. Если посредники даже не выступят с публичной оценкой, при необходимой работе и предотвращении дальнейших сложностей  по дипломатическим каналам - будет неплохой результат.
Насколько вероятным  считаете обострение ситуации на линии соприкосновения?
Это зависит от многих факторов. Определенная активизация противника на передовой - один из этих факторов. Многое зависит от работы на дипломатической платформе, от решений и шагов, которые будут предприняты странами-посредниками в создавшейся ситуации. В конце концов, сформируется ли на самом деле такая среда, которая позволит возобновить переговоры?
Факторами, влияющими на дальнейшие развитие ситуации, являются также внутренняя ситуация в Армении, Арцахе и Азербайджане, уже не говорю о региональных процессах, которые  очерчивают достаточно плохой фон.