Ղազախստանում հետընտրական բողոքի ցույցերի ժամանակ շուրջ 4000 մարդ է բերման ենթարկվել
Ղազախստանում բողոքի ցույցերի ժամանակ 5 օրվա ընթացքում շուրջ 4000 մարդ է բերման ենթարկվել: Այս մասին ինչպես հայտնում է novayagazeta.ru-ն` ասել է Ղազախստանի ներքին գործերի նախարար Երլան Տուրգումբաևը:
Նրա խոսքով՝ բերման ենթարկվածներից 677-ը կալանքի տակ են առնվել, 305-ը տուգանվել են, իսկ մնացածն ազատ են արձակվել:
Հիշեցնենք, որ բողոքի զանգվածային ցույցերը Ղազախստանում տեղի են ունեցել հունիսի 9-13-ը:Դրանք կապված էին արտահերթ նախագահական ընտրությունների հետ, որոնց արդյունքում  հաղթել է Քասիմ Ժոմարտ Տոկաևը:

Kazakhstan Updates Tally of Protest Arrests to Nearly 4,000
Kazakhstan's interior minister has updated the tally of arrests during protests before and after the presidential election earlier this month to nearly 4,000 people, Fox News reports.
Erlan Turgumbayev said in comments carried by local media Tuesday that out of the total, nearly 700 were sentenced to several days of arrest.
Sizeable protests took place in Kazakhstan on election day on June 9 and several days after. Police dispersed the demonstrations with force. Earlier official figures put the number of detentions at under 1,000.