Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ դեսպան Մաթիաս Քիսլերի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին կատարած արդյունավետ աշխատանքի և հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նաև դեսպանի ակտիվ գործունեության արդյունքում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում երկու երկրների միջև տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի փոխայցելություններ, որոնք նոր թափ են հաղորդել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությանը: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության հետ համագործակցությունը նաև մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներն առաջ մղելու, մասնավորապես եվրոպական չափանիշներին համապատասխան անկախ դատական համակարգ ստեղծելու գործում:
Մաթիաս Քիսլերը ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին արդյունավետ համագործակցության համար ու նշել, որ իր համար մեծ պատասխանատվություն էր իրականացնել առաքելությունը՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ու ընթացող փոփոխությունների ժամանակաշրջանում: Դեսպանը շեշտել է, որ Հայաստանի հետ ավանդական լավ հարաբերությունները նոր ազդակ են ստացել երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման գործընթացների արդյունքում: Մաթիաս Քիսլերն ընդգծել է, որ իր երկրի կառավարությունը պատրաստ է սերտորեն համագործակցել Հայաստանի գործընկերների հետ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման նպատակով: Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հարցում մեծ է հետաքրքրությունը նաև գերմանական բիզնեսի կողմից, մասնավորապես, հեռահաղորդակցության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին:

Премьер Армении провел прощальную встречу с послом Германии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Германия в Армении Маттиаса Кислера, который завершает дипломатическую миссию в Армении.
Премьер-министр поблагодарил посла за эффективную работу и содействие развитию армяно-германских отношений. Никол Пашинян подчеркнул, что в том числе в результате активной деятельности посла за последний год состоялись взаимные визиты на высоком уровне между двумя странами, которые придали новый импульс сотрудничеству в различных сферах. Глава правительства подчеркнул важность сотрудничества с правительством Германии в продвижении реализуемых в нашей стране реформ, в частности, в создании соответствующей европейским стандартам независимой судебной системы.
Маттиас Кислер также поблагодарил премьер-министра за эффективное сотрудничество и отметил, что для него было большой ответственностью осуществлять миссию в эпоху происходящих в Армении событий и изменений. Посол подчеркнул, что традиционно хорошие отношения с Арменией получили новый импульс в результате укрепления демократии в стране. Маттиас Кислер подчеркнул, что правительство его страны готово тесно сотрудничать с армянскими партнерами в различных областях, в том числе в осуществлении реформ в судебно-правовой сфере. По словам посла, велик интерес немецкого бизнеса к Армении, в частности, к сферам телекоммуникаций и высоких технологий.