Պատանեկան ԵԱ․ Լյովա Գևորգյանը՝ ոսկե մեդալակիր
Իտալիայի Ֆաենցա քաղաքում անցկացվող ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Լյովա Գևորգյանը (92 կգ) դարձավ չեմպիոն, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ։
Եզրափակիչ գոտեմարտում Գևորգյանը 6։3 հաշվով կամային հաղթանակ տոնեց Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Իսլամ Կարտոևի նկատմամբ։
Պատանի ըմբիշը պայքարը սկսել էր որակավորման փուլից, որտեղ 4։0 հաշվով հաղթել էր ադրբեջանցի Սագադուլլա Ագաևին:
1/8 եզրափակչում մեր ըմբիշը 10։0 հաշվով հաղթել էր Հունաստանի ներկայացուցիչ Գկիվի Բլիացեին:
1/4 եզրափակչում Գևորգյանը 11։0 հաշվով առավելության էր հասել բուլղարացի Վասիլև Կարամֆիլկովի նկատմամբ, իսկ կիսաեզրափակչում 10։0 հաշվով հաղթել էր Մակեդոնիայի ներկայացոցիչ Ռեդջեփ Հաջարիին։
Հունիսի 23-ին պայքարի դուրս եկած ըմբիշներից Գենիկ Ասատրյանը (60 կգ) դարձել է արծաթե մեդալակիր՝ եզրափակչում 1։6 հաշվով պարտվելով Ադրբեջանը ներկայացնող Սաբիր Ջաֆարովին։
71 կգ քաշային կարգում Մենուա Յարիբեկյանն էլ դարձել է բրոնզե մեդալակիր՝ 6։4 հաշվով հաղթելով մոլդովացի Լիլիան Բալանին։

Юношеский ЧЕ: Лева Геворгян - золотой медалист
Представитель Армении Лева Геворгян (92 кг) стал чемпионом на проходящем в итальянском городе Фаэнца юношеском чемпионате Европы по вольной борьбе. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
В финальном поединке Геворгян одержал волевую победу над представителем России Исламом Картоевым со счетом 6:3.
Юный борец начал борьбу с квалификационного раунда, где одержал победу над азербайджанцем Сагадуллой Агаевым со счетом 4:0.
В 1/8 финала наш борец одержал победу над представителем Греции со счетом 10:0.
В 1/4 финала Геворгян добился преимущества над болгарином Василием Карамфилковым со счетом 11:0, а в полуфинале - над представителем Македонии Раджепом Хаджи со счетом 10:0.
23-го июня борец Геник Асатрян (60 кг) стал серебряным медалистом, уступив в финале Сабиру Джафарову из Азербайджана со счетом 1:6.
В весовой категории 71 кг Менуа Ярибекян стал бронзовым медалистом, одержав победу над молдованином Лилианом Баланом со счетом 6:4.