Նախագահ Սարգսյանը Շվեյցարիայում կմասնակցի գիտության և արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 24-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Շվեյցարիայի Համադաշնություն:
Նախագահ Սարգսյանը Ցյուրիխում կմասնակցի գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնի բացմանը և հանդես կգա ելույթով: STARMUS-ը գիտության, արվեստի և այլ ոլորտների նշանավոր գործիչներին համախմբող յուրահատուկ փառատոն է, որը հանդես է գալիս նաև որպես բացառիկ հարթակ՝ գիտության նվաճումներն արվեստի միջոցով ներկայացնելու, գիտությունն ավելի լայն զանգվածներին հասանելի դարձնելու համար:
Այնուհետև արդեն Ժնևում Հանրապետության նախագահը կմասնակցի «Crans Montana» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի 30-րդ տարեկան նստաշրջանի բացմանը: Արմեն Սարգսյանը «Խաղաղության, զարգացման և կայունության ժամանակակից մարտահրավերներն ու դրանք հաղթահարելուն ուղղված արդյունավետ համագործակցության խթանումը» թեմայով քննարկումներում հանդես կգա որպես գլխավոր բանախոս:
Crans Montana Forum-ը միջազգային համագործակցությունը խրախուսող ազդեցիկ հարթակ է, որի տարեկան միջոցառումներին ավելի քան 100 երկրի առանցքային դերակատարներ ոչ պաշտոնական մթնոլորտում քննարկում են սոցիալական, տնտեսական խնդիրներ, անվտանգության հետ կապված կարևորագույն հարցեր:
Շվեյցարիայի Համադաշնություն կատարած այցի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը մի շարք հանդիպում կունենա նաև գիտական ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ:

Президент Армении с рабочим визитом отправился в Швейцарскую Конфедерацию
Президент Республики Армения Армен Саркисян 24 июня отправился с рабочим визитом в Швейцарскую Конфедерацию. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Саркисян в Цюрихе примет участие в открытии международного фестиваля науки и искусства STARMUS и выступит с речью. STARMUS является собирающим выдающихся деятелей науки, искусства и других сфер своеобразным фестивалем, который выступает также как уникальная площадка для представления достижений науки посредством искусства и для популяризации науки.
Затем, уже в Женеве, президент Республики примет участие в открытии 30-ой ежегодной сессии международного авторитетного форума "Crans Montana". В панельной дискуссии на тему "Современные вызовы миру, развитию и стабильности и стимулирование плодотворного сотрудничества, направленного на их преодоление" президент выступит в качестве главного спикера.
Crans Montana Forum является влиятельной площадкой, стимулирующей международное сотрудничество, в ежегодных мероприятиях которой ключевые акторы из более чем 100 стран в неофициальной атмосфере обсуждают важнейшие вопросы, связанные с социально-экономическими проблемами и безопасностью.
В рамках визита в Швейцарскую Конфедерацию президент Армен Саркисян проведет ряд встреч также с представителями научных и предпринимательских кругов.