ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում հայտարարել են, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցները խոչընդոտում են դիվանագիտական կարգավորմանը
ԱՄՆ-ի վարչակազմի կողմից հունիսի 24-ին Իրանի իշխանությունների դեմ սահմանված խիստ պատժամիջոցները խոչընդոտում են այդ երկրի շուրջ ստեղծված իրադրության դիվանագիտական կարգավորմանը: Այդ մասին ասված է հունիսի 25-ին հրապարակված ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատի իրավաբանական կոմիտեի անդամ դեմոկրատ Դայն Ֆայնսթայնի գրավոր հայտարարության մեջ:
«Իրանի գերագույն ղեկավարի դեմ պատժամիջոցների սահմանումը և վիրավորանքների փոխանակումը միայն ավելի անհասանելի է դարձնում հակամարտության դիվանագիտական կարգավորումը»,- ընդգծել է սենատորը:
Նա հիշեցրել է, որ Թեհրանը «վերջին պատժամիջոցները որակել է դիվանագիտության դռների վերջնական փակում»: «Դա ոչ ոքի շահերին չի համապատասխանում: Մենք պետք է հնարավոր ամեն ինչ անենք բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալու համար»,- հայտարարել է Ֆայնսթայնը: Սենատորը կոչ է արել ԱՄՆ-ի վարչակազմին՝ դադարեցնել էսկալացման այս ցիկլը, հրաժարվել Իրանի հետ բանակցություններում չհիմնավորված նախապայմաններից և իսկական դիվանագիտական ջանքեր գործադրել:

В Конгрессе заявили, что санкции против Ирана препятствуют дипломатическому урегулированию
Введенные в понедельник администрацией США жесткие санкции против иранских властей препятствуют дипломатическому урегулированию ситуации вокруг Ирана. Об этом говорится в опубликованном во вторник письменном заявлении старшего демократа юридического комитета Сената Конгресса США Дайэнн Файнстайн (от штата Калифорния), передает ТАСС.
"Введение санкций против верховного лидера Ирана и обмен оскорблениями лишь делает еще более недостижимым дипломатическое урегулирование [конфликта]. Мы не можем продолжать повторять одно и то же действие снова и снова и ожидать при этом иных результатов", - подчеркнула сенатор.
Она напомнила, что Тегеран "назвал последние санкции "окончательным закрытием дверей дипломатии". "Это не отвечает ничьим интересам. Мы должны сделать все возможное, чтобы вернуться за стол переговоров", - заявила Файнстайн.
Сенатор "призвала администрацию США прекратить этот цикл эскалации, отказаться от необоснованных предварительных условий в переговорах с Ираном и прилагать настоящие дипломатические усилия". "Я обеспокоена тем, что при отсутствии изменений ситуация перерастет в конфликт, которого никто не хочет", - заключила она.