G-20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում Էրդողանը հանդիպել է Պուտինին
Էրդողանը իր խոսքում նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների զգալի առաջընթաց է գրանցվել, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը։
«S-400 համակարգերի տրամադրման միջոցով մեր համագործակցությունն էլ ավելի մեծ առաջընթաց կունենա: Այդ հրթիռային համակարգերը մեր կողմից շատ են կարևորվում», - հայտնել է նա:
Էրդողանը նաև հայտարարել է, որ իրենց համար ամենաշատ կարևորվող հարցերից մեկն էլ Աքքույուի ատոմակայանի շահագործումն է, որտեղ բավականին մեծ ներդրում ունի նաև Ռուսաստանը:
Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը նշել է, որ երկու երկրների միջև շարունակվելու են մեծածավալ էներգետիկ ծրագրերը: «2018թ. երկու երկրների միջև առևտրի ծավալները աճել են 15 տոկոսով: Երկու կողմից էլ մոտավորապես 10 միլիարդ դոլարի փոխադարձ ներդրումներ են տեղի ունեցել», - նշել է նա:
Պուտինը խոսել է երկու երկրների միջև զբոսաշրջության ոլորտում գրանցված առաջընթացի մասին «Անցյալ տարի Թուրքիա է այցելել 6 միլիոն ռուս զբոսաշրջիկ: Սա ռեկորդային ցուցանիշ է: Ռուս զբոսաշրջիկները բավականին գումար են ծախսում Թուրքիայում, որից վերջինս ունենում է մոտավորապես 5 միլիարդ դոլար եկամուտ»,- եզրափակել է նա:

Путин и Эрдоган отметили рост товарооборота между РФ и Турцией и солидный объем инвестиций
Президент РФ Владимир Путин предложил обсудить своему турецкому коллеге Реджепу Тайипу Эрдогану текущие вопросы двусторонней повестки, а также международную тематику.
Путин обратил внимание и на рост туристических обменов. "В прошлом году это было 6 млн туристов из России в Турцию, это рекордный показатель. Они, естественно, не жадничают у нас туристы, умеют отдыхать. Доход турецких партнеров составил $5 млрд", - сказал Путин. Он выразил уверенность, что масштабная программа нынешнего перекрестного года культуры и туризма в России и Турции приведет к новым достижениям в этом направлении.
Эрдоган по традиции начал встречу со слов приветствия, назвав Путина "дорогим другом". "Особенно хочу заметить, что в последнее время мы придали новый импульс нашим турецко-российским отношениям", - сказал он. Президент Турции отметил, что следующее заседание российско-турецкой смешанной экономической комиссии состоится в Турции.
Эрдоган обратил внимание и на реализацию проекта АЭС "Аккую". "Имеет большое значение сдача в 2023 году в эксплуатацию первой части АЭС. Но с другой стороны, мы придаем большое значение, чтобы неядерное оборудование было обеспечено с турецкого рынка", - сказал президент Турции.
Говоря о туристическом направлении сотрудничества, Эрдоган отметил, что любовь российских туристов является дополнительным стимулом для этой индустрии Турции, сообщает TASS.