Մինսկ-2019․ Հովհաննես Բաչկովը՝ Եվրոպական խաղերի ոսկե մեդալակիր
64 կգ քաշային բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը դարձավ երկրորդ Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը։
Եզրափակիչ մենամարտում Բաչկովի մրցակիցը Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ Սոֆիան Ումիան էր, որին հայ բռնցքամարտիկը հաղթեց 3։2 հաշվով։
Եվրոպական խաղերի ծրագրում ընդգրկված բռնցքամարտը նաև Եվրոպայի առաջնություն է, այնպես որ՝ Հովհաննես Բաչկովը նվաճեց նաև այդ կոչումը՝ դառնալով Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն։
Հիշեցնենք, որ Հովհաննես Բաչկովը պայքարը սկսել է 1/8 եզրափակիչից՝ 5։0 հաշվով վստահ հաղթանակ տանելով իռլանդացի Ջեյմս Մակգիվերնի նկատմամբ։
1/4 եզրափակիչում հայ բռնցքամարտիկը կրկին 5։0 հաշվով հաղթել է հույն Ալեքսանդրոս Ցանիկիդիսին, իսկ կիսաեզրափակիչում 4։1 հաշվով պարտության է մատնել հոլանդացի Էնրիկո Լակրուսին։
Հունիսի 30-ին ռինգ էր դուրս եկել նաև Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ), ով ևս նվաճեց Եվրոպական խաղերի չեմպիոնի կոչումը։
Ավելի վաղ հայ բռնցքամարտիկներից Կարեն Տոնականյանը (60 կգ) և Գոռ Ներսեսյանը (81 կգ) դարձել են բրոնզե մեդալակիրներ։

Минск-2019: Оганес Бачков – золотой медалист Европейских игр
Боксер Оганес Бачков (64 кг) стал чемпионом вторых Европейских игр. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
В финальном поединке соперником Бачкова был представитель Франции Софьян Умиа, над которым армянский боксер одержал победу со счетом 3:2.
Включенный в Европейские игры бокс являлся также чемпионатом Европы, поэтому Оганес Бачков стал также чемпионом Европы.
Напомним, что Оганес Бачковначал борьбу с 1/8 финала, где одержал уверенную победу над ирландцем Джеймсом Макгиверном со счетом 5:0.
В 1/4 финала армянский боксер вновь одержал победу над греком Александросом Цаникидисом со счетом 5:0, а в полуфинале – над голландцем Энрико Лакрусом (4:1).
30-го июня на ринг вышел Артур Оганесян (49 кг), который также завоевал титул чемпиона Европейских игр.
Ранее армянские боксеры Карен Тонаканян (60 кг) и Гор Нерсесян (81 кг) стали бронзовыми медалистами.