ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ժամանել է Բելառուս
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացրել են, նախագահը ներկա կգտնվի Եվրոպական երկրորդ խաղերի փակման արարողությանը: Այցի շրջանակում նախատեսվում է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումը Բելառուսի իր գործընկեր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:Նախագահ Սարգսյանը կայցելի նաև գիտական և կրթական հաստատություններ:
Հայ-բելառուսական առևտրատնտեսական համագործակցությունը բնութագրվում է դրական շարժընթացով։Բելառուսական կողմի տվյալներով՝ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 50,1 ԱՄՆ դոլար՝ 2017-ի մհամեմատ աճելով 17,3 տոկոսով։ Բելառուսից արտահանումը կազմել է 37,4 մլն դոլար (աճը՝ 8,3 տոկոս), հայկական ապրանքների արտահանումն այդ երկիր՝ 12,7 մլն դոլար (աճը՝ 55 տոկոս)։ 2019-ի հունվար-ապրիլին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանությունը կազմել է 19,3 մլն դոլար (աճը՝ 31 տոկոս). բելառուսական ապրանքների արտահանումը կազմել է 15 մլն դոլար (աճը՝ 30 տոկոս), հայկական ապրանքներինը՝ 4,2 մլն դոլար (աճը՝ 37 տոկոս)։ Բելառուսը Հայաստան է առաքում կաթ, խտացրած և չոր սերուցք,տրակտորներ և քարշակներ, եղեր, անվադողեր, թուղթ և ստվարաթուղթ։ Հայաստանից Բելառուս են արտահանվում արտահանվում ոգելից խմիչքներ, կահույք։
2018-ին Բելառուսում հայաստանյան ներդրումների ծավալը կազմել է 7,6 մլն դոլար, ուղղակի ներդրումներինը՝ 7,5 մլն դոլար։ Հայաստանում աշխատում է բելառուսական ընկերությունների ապրանքատար ցանցի ավելի քան 80 սուբյեկտ, գործում է բելառուսական կապիտալով 3 ձեռնարկություն։ Բելառուսում գործում է հայկական կապիտալով 57 ձեռնարկություն (17 համատեղ և 40՝ օտարերկրյա)։

Президент Армении прибыл в Беларусь
Президент Армении Армен Саркисян прибыл в Беларусь. Ожидается, что армянский лидер будет присутствовать на церемонии закрытия II Европейских игр, передает "Арменпресс".
Как ранее сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, Армен Саркисян будет присутствовать на торжественной церемонии закрытия Вторых Европейских игр.
В рамках визита планируется также встреча Армена  Саркисяна с его белорусским коллегой  Александром Лукашенко.
Президент РА  посетит также научные  и образовательные  учреждения.
Торгово-экономическое сотрудничество Беларуси и Армении характеризуется положительной динамикой. В 2018 году товарооборот, по данным белорусской стороны, составил $50,1 млн, увеличившись на 17,3% по сравнению с уровнем 2017-го. Экспорт из Беларуси достиг $37,4 млн (108,3% к уровню 2017-го), импорт - $12,7 млн (155%). В начале этого года сохранилась тенденция роста основных показателей взаимной торговли. За январь-апрель товарооборот сложился в объеме $19,3 млн, что почти на 31% превышает уровень аналогичного периода прошлого года. При этом экспорт белорусских товаров увеличился на 30%, превысив $15 млн, импорт - почти на 37%, достигнув $4,2 млн. Беларусь поставляет в Армению молоко, сгущенные и сухие сливки, тракторы и седельные тягачи, лекарственные средства, шины, бумагу и картон.
Ключевыми позициями импорта из Армении стали крепкие спиртные напитки, специфические товары, мебель. Из Армении в Беларусь в 2018 году поступило $7,6 млн инвестиций, в том числе прямых - $7,5 млн. За первый квартал этого года привлечено $3,5 млн прямых иностранных инвестиций. В Армении работают более 80 субъектов товаропроводящей сети отечественных предприятий, функционируют три предприятия с участием белорусского капитала. В Беларуси действуют 57 предприятий с армянским капиталом (17 совместных и 40 иностранных).