Վարչապետը հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին:
Վարչապետը ողջունել է մարդասիրական առաքելություն իրականացրած խմբի անդամներին և շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ առաքելությունը բարեհաջող իրականացնելու համար: «Այս տարվա փետրվարին ՀՀ կառավարությունը Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ շատ կարևոր որոշում կայացրեց, որն, իհարկե, բազում քննարկումների առիթ դարձավ՝ ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, աշխարհաքաղաքական: Բայց, այնուամենայնիվ, ուզում եմ ընդգծել, որ այդ առաքելության ամենակարևոր և թերևս միակ բովանդակային կողմը դա մարդասիրական առաքելությունն է»,-նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս առաքելությունը նույնիսկ պատմական է համարում, որովհետև այն մեր ազգային հարգանքի, տուրքի մատուցումն է Սիրիայի ժողովրդին, ովքեր 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին ապաստան են տվել:
«Կարծում եմ, որ այս պատկերը շատ կոնկրետ արտահայտում է այն մեծ բարոյական և պատմական առաքելությունը, որ դուք և ձեր դեմքով և նաև մեր այս պահին այնտեղ գտնվող առաքելության ներկայացուցիչների տեսքով Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացնում է»,-ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետը ներկայացրել է առաքելության ընթացքում արձանագրված արդյունքը՝ թվերով. այս ընթացքում, հայաստանյան առաքելության կողմից ականազերծվել է, մասնավորապես, 27 հազար 510 քմ տարածք, վիրաբուժական օգնություն է ցուցաբերվել 241 հիվանդի, թերապևտիկ բնույթի բուժօգնություն է ցուցաբերվել 626 քաղաքացու, իրականացվել է 1067 կլինիկա-լաբորատոր հետազոտություն:
«Սրանք իսկապես թվեր են, որոնց արժեքն առաջին հերթին գիտեն այս թվերի հետևում կանգնած մարդիկ, այն մարդիկ, ում կյանքի որակը որոշակի փոփոխություն է կրել այդ առաքելության կատարման ընթացքում: Իհարկե, մեր առաքելության մեջ շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Հալեպի մեր հայրենակիցների անվտանգության ապահովումը, նաև Հալեպի հայկական մշակութային ժառանգության անվտանգության ապահովումը: Սա նաև խորհրդանիշն է այն բանի, որ Հայաստանի Հանրապետությունն, ի վերջո, տեր է հայ ժողովրդի թողած մշակութային ժառանգությանը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև նրա տարածքից դուրս»,-շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ շատ բարձր է գնահատում այն աջակցությունը, որ այս առաքելության իրականացման ընթացքում ցուցաբերել է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
«Եվ շատ կարևոր եմ համարում, որ բոլորովին վերջերս Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանից ստացել է պաշտոնական նամակ, որով Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհակալություն է հայտնում Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնելու կապակցությամբ: Սկսած սիրիական ճգնաժամի ծագումից, բռնկումից, Հայաստանի Հանրապետությունն անտարբեր չի եղել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի և պետության ճակատագրի նկատմամբ: Այս ընթացքում 2016թ., 2017թ., 2018թ. Հայաստանի Հանրապետությունը հումանիտար օգնություն է ուղարկել Սիրիա, և մենք, իհարկե, մեր դիրքորոշումը շատ հստակ ենք գծագրել, մենք Սիրիային և նրա ժողովրդին ցանկանում ենք խաղաղ կյանք, ցանկանում ենք, որպեսզի ճգնաժամն օր առաջ հաղթահարվի և ցանկանում ենք, որ սիրիացի ժողովուրդն օր առաջ վերադառնա խաղաղ կյանքի»,-նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել մարդասիրական առաքելություն իրականացրած խմբի անդամներին և հաջողություն մաղթել այս պահին Սիրիայում առաքելություն իրականացնող մեր հայրենակիցներին, բժիշկ մասնագետներին, սակրավորներին, մյուս մասնագետներին: «Ուզում եմ ընդգծել, որ ահա այս վերաբերմունքը և դիրքորոշումը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության, սիրիացի բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ չի փոխվելու, և մենք ամեն ինչ կանենք մեր աջակցությունը ցուցաբերելու ճգնաժամի կարգավորմանը, առաջին հերթին ես նկատի ունեմ հումանիտար ճգնաժամը, որովհետև ինչպես արդեն ասացի, մեր առաքելությունը մարդասիրական առաքելություն է»,-ասել է վարչապետը:
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած առաջին խումբը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ) է մեկնել փետրվարի 8-ին: Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալել են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանից երկրորդ խումբը մեկնել է Սիրիա հունիսի 16-ին, այնտեղ իր առաքելությունն իրականացնելու է 4 ամիս:

Prime Minister Nikol Pashinyan today met with members of the first group of Armenian specialists who carried out a humanitarian mission in Syria.
Welcoming the members of the Armenian humanitarian mission, the Prime Minister thanked them for successful implementation of the mission.
“In February this year, the Armenian government made a very important decision to send a humanitarian mission to Syria, which of course gave rise to many discussions - internal political, foreign political and geopolitical. Nevertheless, I want to emphasize that the most important and perhaps the only substantive aspect of this mission is its humanitarian goal,” the Head of Government noted.
Nikol Pashinyan stressed that even he believed this mission to be historic as it was a tribute paid to the people of Syria who in 1915 gave refuge to thousands of Armenian Genocide survivors. “I think this specifically symbolizes the great moral and historical mission that the Republic of Armenia carried out in your person,” the Head of Government pointed out.
The Prime Minister presented the mission’s impact in figures: the Armenian mission has de-mined a total area of 27,510 square meters in Syria, 241 patients received surgical treatments, 626 patients received therapeutic treatment, 1067 clinical and laboratory examinations were conducted.
“These figures can primarily be assessed by those people behind them - by those whose quality of life underwent a certain change in the course of this mission. Of course, an important goal was to ensure the security of our compatriots in Aleppo, as well as ensuring the security of the Armenian cultural heritage in Aleppo. This is also a symbol of the fact that the Republic of Armenia is ultimately the owner of not only the cultural heritage left by the Armenian people in Armenia, but also beyond its borders,” Nikol Pashinyan stressed.
The Prime Minister noted that he highly appreciated the support provided by the Russian Federation in the course of this mission.
“I consider it very important that quite recently the Armenian Ministry of Defense received from the UN headquarters an official letter whereby the United Nations expressed gratitude to Armenia for implementing the humanitarian mission in Syria. Ever since the outset of the Syrian crisis, the Republic of Armenia has not remained indifferent to the fate of the friendly Syrian nation. The Republic of Armenia provided humanitarian assistance to Syria in 2016, 2017, 2018. We have clearly defined our position: we wish peace in Syria and wellbeing for its people; we wish the crisis ended as soon as possible; we wish the Syrian people to return to peaceful life as early as possible,” the Premier noted.
Reiterating his appreciation, Nikol Pashinyan wished every success to those Armenian doctors, sappers and other specialists who are completing a humanitarian mission in Syria right now.
“I want to emphasize that this attitude toward the Syrian Arab Republic and the friendly Syrian people will not change ahead, and we will do everything possible to assist them in resolving the crisis: I first of all mean the humanitarian crisis, because our mission is humanitarian,” the Prime Minister said.
The first humanitarian mission consisted of sappers, doctors and security specialists, and was sent to the Syrian Arab Republic (Aleppo) on February 8, 2019. The Armenian specialists began humanitarian activities in those areas of Aleppo where military operations were not carried out in order to de-mine the area, raise awareness of the threats coming from mines and provide medical services. The second group from Armenia went to Syria on June 16 and will be fulfilling its mission for the next 4 months.