Վարչապետը հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին:
Վարչապետը ողջունել է մարդասիրական առաքելություն իրականացրած խմբի անդամներին և շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ առաքելությունը բարեհաջող իրականացնելու համար: «Այս տարվա փետրվարին ՀՀ կառավարությունը Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ շատ կարևոր որոշում կայացրեց, որն, իհարկե, բազում քննարկումների առիթ դարձավ՝ ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, աշխարհաքաղաքական: Բայց, այնուամենայնիվ, ուզում եմ ընդգծել, որ այդ առաքելության ամենակարևոր և թերևս միակ բովանդակային կողմը դա մարդասիրական առաքելությունն է»,-նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս առաքելությունը նույնիսկ պատմական է համարում, որովհետև այն մեր ազգային հարգանքի, տուրքի մատուցումն է Սիրիայի ժողովրդին, ովքեր 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին ապաստան են տվել:
«Կարծում եմ, որ այս պատկերը շատ կոնկրետ արտահայտում է այն մեծ բարոյական և պատմական առաքելությունը, որ դուք և ձեր դեմքով և նաև մեր այս պահին այնտեղ գտնվող առաքելության ներկայացուցիչների տեսքով Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացնում է»,-ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետը ներկայացրել է առաքելության ընթացքում արձանագրված արդյունքը՝ թվերով. այս ընթացքում, հայաստանյան առաքելության կողմից ականազերծվել է, մասնավորապես, 27 հազար 510 քմ տարածք, վիրաբուժական օգնություն է ցուցաբերվել 241 հիվանդի, թերապևտիկ բնույթի բուժօգնություն է ցուցաբերվել 626 քաղաքացու, իրականացվել է 1067 կլինիկա-լաբորատոր հետազոտություն:
«Սրանք իսկապես թվեր են, որոնց արժեքն առաջին հերթին գիտեն այս թվերի հետևում կանգնած մարդիկ, այն մարդիկ, ում կյանքի որակը որոշակի փոփոխություն է կրել այդ առաքելության կատարման ընթացքում: Իհարկե, մեր առաքելության մեջ շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Հալեպի մեր հայրենակիցների անվտանգության ապահովումը, նաև Հալեպի հայկական մշակութային ժառանգության անվտանգության ապահովումը: Սա նաև խորհրդանիշն է այն բանի, որ Հայաստանի Հանրապետությունն, ի վերջո, տեր է հայ ժողովրդի թողած մշակութային ժառանգությանը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև նրա տարածքից դուրս»,-շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ շատ բարձր է գնահատում այն աջակցությունը, որ այս առաքելության իրականացման ընթացքում ցուցաբերել է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
«Եվ շատ կարևոր եմ համարում, որ բոլորովին վերջերս Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանից ստացել է պաշտոնական նամակ, որով Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհակալություն է հայտնում Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնելու կապակցությամբ: Սկսած սիրիական ճգնաժամի ծագումից, բռնկումից, Հայաստանի Հանրապետությունն անտարբեր չի եղել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի և պետության ճակատագրի նկատմամբ: Այս ընթացքում 2016թ., 2017թ., 2018թ. Հայաստանի Հանրապետությունը հումանիտար օգնություն է ուղարկել Սիրիա, և մենք, իհարկե, մեր դիրքորոշումը շատ հստակ ենք գծագրել, մենք Սիրիային և նրա ժողովրդին ցանկանում ենք խաղաղ կյանք, ցանկանում ենք, որպեսզի ճգնաժամն օր առաջ հաղթահարվի և ցանկանում ենք, որ սիրիացի ժողովուրդն օր առաջ վերադառնա խաղաղ կյանքի»,-նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել մարդասիրական առաքելություն իրականացրած խմբի անդամներին և հաջողություն մաղթել այս պահին Սիրիայում առաքելություն իրականացնող մեր հայրենակիցներին, բժիշկ մասնագետներին, սակրավորներին, մյուս մասնագետներին: «Ուզում եմ ընդգծել, որ ահա այս վերաբերմունքը և դիրքորոշումը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության, սիրիացի բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ չի փոխվելու, և մենք ամեն ինչ կանենք մեր աջակցությունը ցուցաբերելու ճգնաժամի կարգավորմանը, առաջին հերթին ես նկատի ունեմ հումանիտար ճգնաժամը, որովհետև ինչպես արդեն ասացի, մեր առաքելությունը մարդասիրական առաքելություն է»,-ասել է վարչապետը:
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած առաջին խումբը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ) է մեկնել փետրվարի 8-ին: Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալել են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանից երկրորդ խումբը մեկնել է Սիրիա հունիսի 16-ին, այնտեղ իր առաքելությունն իրականացնելու է 4 ամիս:

Пашинян встретился с членами первой группы осуществлявших гуманитарную миссию в Сирии армянских специалистов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 1 июля встретился с членами первой группы армянских специалистов, которые осуществляли гуманитарную миссию в Сирии.
Премьер-министр приветствовал членов гуманитарной миссии и поблагодарил их за успешную реализацию миссии. "В феврале этого года правительство Армении приняло очень важное решение направить гуманитарную миссию в Сирию, что, конечно же, породило множество дискуссий - внутриполитических, внешнеполитических и геополитических. Тем не менее, я хочу подчеркнуть, что самой важной и, возможно, единственной содержательной стороной этой миссии является ее гуманитарная цель", - отметил глава правительства.
Никол Пашинян подчеркнул, что считает эту миссию даже исторической, потому что она является данью уважения народу Сирии, который в 1915 году дал убежище пережившим Геноцид армян нашим соотечественникам.
"Думаю, эта картина очень конкретно выражает ту большую моральную и историческую миссию, которую осуществляет Республика Армения в вашем лице, а также в лице находящихся там в данный момент представителей миссии", - сказал глава правительства.
Премьер-министр представил результаты миссии в цифрах: за это время армянская миссия разминировала в общей сложности 27 510 квадратных метров территории, 241 пациент получил хирургическое лечение, 626 пациентов - терапевтическое лечение, было проведено 1067 клинических и лабораторных обследований.
"Это цифры, ценность которых в первую очередь знают люди, стоящие за этими цифрами, люди, качество жизни которых претерпело определенное изменение в ходе выполнения этой миссии. Конечно, важное место в нашей миссии занимает обеспечение безопасности наших соотечественников в Алеппо, а также обеспечение безопасности армянского культурного наследия в Алеппо. Это также является символом того, что Республика Армения, в конечном итоге, является хозяином не только оставленного армянским народом культурного наследия в Армении, но и за его пределами", - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что высоко ценит поддержку, оказанную Российской Федерацией в ходе выполнения этой миссии.
"И считаю очень важным, что совсем недавно министерство обороны Армении получило из штаб-квартиры ООН официальное письмо, которым Организация Объединенных Наций выражает Армении благодарность в связи с осуществлением гуманитарной миссии в Сирии. Начиная с момента возникновения сирийского кризиса Республика Армения не оставалась безразличной к судьбе дружественного сирийского народа и государства. За этот период Республика Армения направляла в Сирию гуманитарную помощь в 2016 г., 2017 г., 2018 г., и мы, конечно, очень четко обозначили нашу позицию: мы желаем Сирии и ее народу мира, желаем, чтобы кризис был преодолен как можно раньше, желаем, чтобы сирийский народ как можно раньше вернулся к мирной жизни", - отметил глава правительства.
Никол Пашинян еще раз поблагодарил членов группы и пожелал успехов нашим соотечественникам, которые сейчас осуществляют гуманитарную миссию в Сирии – врачам, саперам и другим специалистам. "Я хочу подчеркнуть, что это отношение и позиция по отношению к Сирийской Арабской Республике и дружественному сирийскому народу не изменится, и мы сделаем все возможное, чтобы оказать поддержку в разрешении кризиса, в первую очередь я имею в виду гуманитарный кризис, поскольку, как я уже сказал, наша миссия носит гуманитарный характер", - сказал премьер-министр.
Состоящая из саперов, врачей и специалистов по безопасности первая группа, оказывающая гуманитарную помощь сирийскому народу, была направлена в Сирийскую Арабскую Республику (г. Алеппо) 8 февраля. Армянские специалисты начали гуманитарную деятельность в тех районах Алеппо, где не осуществлялось военных операций, чтобы обеспечить гуманитарное разминирование, информирование об опасности мин и оказывать медицинские услуги. Вторая группа из Армении отправилась в Сирию 16 июня и будет выполнять свою миссию там в течение 4 месяцев.