Հոնկոնգի իշխանությունները հրաժարվել են արտահանձնման մասին սկանդալային օրենքից
Հոնկոնգի վարչապետ Քերի Լեմը հուլիսի 2-ին հայտարարել է բողոքների ալիք առաջացրած արտահանձնման մասին օրենքից հրաժարվելու մասին: Օրինագիծն այլևս չի ներկայացվի Օրենսդիր խորհուրդ, փոխանցում է Deutsche Welle-ն:
Արտահանձնման մասին օրենքը Հոնկոնգի իշխանություններին թույլ կտար Չինաստանին արտահանձնել նրանց, ում Պեկինում մեղավոր են համարում որևէ հանցագործության մեջ: Մինչև վերջերս Հոնկոնգի իշխանությունները հրաժարվում էին արտահանձնել իրենց քաղաքացիներին մայրցամաքային Չինաստանին դատավորների կանխակալ վերաբերմունքի առումով կասկածների և կտտանքների ու մահապատիժների լայն կիրառման պատճառով:
Արտահանձնման մասին օրենքի առաջադրումը Հոնկոնգի կառավարության կողմից վերջին երեք տասնամյակների ամենամեծ ցույցերի պատճառ դարձավ: Հուլիսի 1-ին, Չինաստանի կազմ Հոնկոնգի վերադառնալու 22-րդ տարեդարձի օրը, բողոքներն ավելի սաստկացան: Խաղաղ ցույցերին զուգահեռ,հարյուրավոր մարդիկ գրավեցին խորհրդարանը:

Власти Гонконга отказались от скандального закона об экстрадиции
Премьер-министр Гонконга Кэрри Лэм во вторник, 2 июля, заявила об отказе от вызвавшего протесты закона об экстрадиции, сообщает Deutsche Welle. Законопроект больше не будет вноситься в Законодательный совет, указала Лэм в интервью.
Закон об экстрадиции позволил бы властям Гонконга экстрадировать в Китай тех, кого в Пекине считают виновными в каком-либо преступлении. До недавнего времени власти Гонконга отказывались выдавать своих граждан материковому Китаю из-за подозрений в предвзятости судей и широкого применения пыток и смертной казни.
Выдвижение законопроекта правительством Гонконга вызвало крупнейшие демонстрации за последние три десятилетия. В понедельник, в 22-ю годовщину возвращения Гонконга в состав Китая, протесты обострились. Наряду с мирными манифестациями, сотни людей временно оккупировали местный парламент.