Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցության և, մասնավորապես, Երևանում ս.թ. հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Տվյալ համատեքստում շոշափվել են նաև ԵԱՏՄ արտաքին կապերի ընդլայնման հետ կապված մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի մասին պայմանագրի ստորագրման հեռանկարները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին շնորհավորել է Եվրոպական երկրորդ խաղերը մեծ հաջողությամբ անցկացնելու կապակցությամբ և ուրախությամբ նշել այդ մրցումներում հայ մարզիկների հաջողությամբ մասնակցելու փաստը:
Վարչապետը նաև շնորհավորել է Բելառուսի ազգային տոնի կապակցությամբ և այդ առիթով լավագույն մաղթանքներ հղել բարեկամ բելառուս ժողովրդին:

Prime Minister Nikol Pashinyan today had a telephone conversation with President Alexander Lukashenko of the Republic of Belarus.
Issues related to cooperation in the frame of the Eurasian Economic Union were discussed. Reference was made to the EAEU Summit due to be held this October 1 in Yerevan. In this context, the parties touched upon the expansion of EAEU’s external relations, including the prospects for signing a free trade agreement between the EAEU and Singapore.
Complimenting Alexander Lukashenko on the successful holding of the Second European Games in Belarus, Nikol Pashinyan was pleased to note the achievements of Armenian athletes in these competitions.
The Prime Minister of Armenia took the opportunity to extend congratulations on the national holiday of Belarus and conveyed his best wishes to the friendly Belarusian people.