ԱԺ պատվիրակությունը Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի մարշալեկ Ստանիսլավ Կարչևսկու հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը՝ Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ hուլիսի 3-ին հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի մարշալեկ Ստանիսլավ Կարչևսկու հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ ԱԺ-ի և ԼՀ Սենատի ոլորտային հանձնաժողովների միջև փոխգործակցությունը և համատեղ նիստերի անցկացման ավանդույթի շարունակականությունը՝ ընդգծելով, որ վերոնշյալը վկայում է հայ-լեհական օրակարգի առավել խորացման ու հարստացման ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ պատրաստակամության մասին: Այս համատեքստում Ռուբեն Ռուբինյանը վերահաստատել է նաև պատգամավորական բարեկամական խմբերի միջև առավել ակտիվ փոխգործակցության հանձնառությունը՝ ի նպաստ երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապերի առավել խորացման:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ համայնքի նշանակությունը Լեհաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքում՝ ընդգծելով նրա կամրջող դերը հայ-լեհական օրակարգում:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը, շեշտվել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նշանակությունը: Արևելյան գործընկերության 10-ամյակի համատեքստում ընդգծվել է ձեռբերումներն ամրապնդելու և հաջորդ 10-ամյակի համատեղ աշխատանքներն ուրվագծելու կարևորությունը: Երկուստեք արժևորվել է նաև փոխադարձ շփումների խթանումը, տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացումը՝ որպես պետությունների միջև կապերի ամրապնդման առանցքային գործոն:

Делегация Постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям встретилась в Варшаве с маршалом Сената Польши
3 июля делегация Постоянной комиссии НС по внешним связям во главе с Р.Рубиняном встретилась в Варшаве с маршалом Сената Республики Польша С.Карчевским.
В ходе встречи стороны оценили взаимодействие между профильными комиссиями НС РА и Сената Польши, преемственность традиции проведения совместных заседаний, подчеркнув, что вышеуказанное свидетельствует о взаимной готовности к действенным шагам по наибольшему углублению и обогащению армяно-польской повестки дня. В этом контексте Р.Рубинян подтвердил также обязательство поощрять активное взаимодействие групп дружбы – в интересах укрепления связей между парламентами двух стран.
Стороны высоко оценили значение армянской общины в общественно-политической жизни Польши, подчеркнув ее связующую роль в армяно-польской повестке.
Затронуты также партнерство Армения – Евросоюз, значение Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. В контексте 10-летия Восточного партнерства подчеркнута важность закрепления достижений и перспектив совместной работы на следующее десятилетие. Обоюдно оценены также стимулирование взаимных контактов, активизация взаимодействия в различных сферах – как ключевых факторов упрочения связей между государствами.