Արցախում Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Մասիս Մայիլյանի հետ
Հուլիսի 5-ին աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց նման ձևաչափով կանոնավոր հանդիպումների անցկացումը, ինչը լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից անդրադառնալու, գնահատելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա փուլը և ուղենշելու հետագա քայլերը: «Սա արտահայտում է մեր գերակա նպատակը. Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածության ամրապնդումը, որի ապահովումն առաջին օրվանից եղել է մեր նպատակը։ Սա շատ պրակտիկ, պրագմատիկ նպատակ է, որովհետև եթե մենք իրապես ցանկանում ենք խաղաղ կարգավորման մեջ գործնական շարժում, այս հիմնախնդրի հիմնական սուբյեկտի ներգրավվածությունը մնում է կարևոր»,- նշեց Հայաստանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող մի շարք հարցերի։ Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ իրական քայլերի ձեռնարկումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը անդրադարձ կատարեցին տարբեր ոլորտներում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը և միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ երկուստեք քայլերի ձեռնարկմանը։
Հանդիպման ավարտին ԱԳ նախարարները ստորագրեցին Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների պլան, որը նախատեսում է 2019-2020 թթ. անցկացնել կանոնավոր խորհրդակցություններ արցախյան հիմնախնդրի և արտաքին քաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Այնուհետև Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Մասիս Մայիլյանը ճեպազրույց ունեցան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:

Состоялась встреча глав МИД Республики Арцах и Республики Армения
5 июля министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном, прибывшим в Степанакерт с рабочим визитом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В ходе встречи стороны обсудили приоритетные направления внешнеполитической повестки двух армянских государств, подчеркнув важность координированной деятельности по вопросам, имеющим общеармянское значение.
Главы внешнеполитических ведомств Республики Арцах и Республики Армения затронули ряд вопросов, касающихся нынешнего этапа процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Зограб Мнацаканян, в частности, представил итоги встречи в Вашингтоне с сопредседателями МГ ОБСЕ и министром иностранных дел Азербайджана. В этой связи Масис Маилян отметил важность возобновления трехстороннего формата переговоров, а также внедрения механизмов по укреплению режима прекращения огня. Главы МИД особо подчеркнули, что мирное разрешение азербайджано-карабахского конфликта не имеет альтернативы.
В рамках визита министры иностранных дел подписали план консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Арцах и Республики Армения на 2019-2020 годы.
Затем встреча была продолжена в расширенном составе с участием сотрудников центрального аппарата МИД Арцаха и делегации МИД Армении. Состоялся обмен мнениями относительно вовлечения Арцаха в международные процессы. В этом контексте была подчеркнута важность дальнейших шагов по присоединению Арцаха к международным конвенциям и подготовке периодических докладов о выполнении им положений конвенций.