Իրանը պատերազմի չի ձգտում, բայց շատ լավ Է պատրաստված իրեն պաշտպանելու համար. Սեյեդ Աբդուլ Ռահիմ Մուսավի
Իրանը չի ձգտում պատերազմ սանձազերծել ոչ մի պետության հետ, սակայն պատրաստ Է անհրաժեշտության դեպքում պաշտպանելու իրեն: Հուլիսի 8-ին այս մասին հայտարարել Է Իրանի բանակի գլխավոր հրամանատար Սեյեդ Աբդուլ Ռահիմ Մուսավի: «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատերազմի չի ձգտում ոչ մի պետության հետ, բայց շատ լավ Է պատրաստված իրեն պաշտպանելու համար»,- մեջբերում Է Mehr գործակալությունը:
Մուսավիի խոսքով՝ «այսօր թշնամին՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի, կենտրոնացել Է (Իրանի դեմ) հիբրիդային ռազմավարության վրա, որը բաղկացած Է պատժամիջոցներից, սպառնալիքներից և հոգեբանական ճնշումից:
Իրանի շուրջն իրադրությունը սրվել Է այն բանից հետո, երբ հունիսի 13-ին Օմանի ծոցում երկու լցանավերում ենթադրյալ հարձակումից հետո տեղի ունեցան պայթյուններ և հրդեհներ: ԱՄՆ-ը միջադեպի պատասխանատվությունը բարդեց Իրանի վրա, իսկ Թեհրանն այդ մեղադրանքները հերքեց:
Հունիսի 20-ին Իրանի զինված ուժերը խոցեցին ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի PQ-4 հետախուզական անօդաչու թռչող սարքը, ինչից հետո նախատեսվում էր ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունը՝ կետային հարվածների տեսքով, սակայն Միացյալ Նահանգների ղեկավարի փոխանցմամբ՝ այդ գործողությունն սկսվելուց 10 րոպե առաջ ինքը հրաման Է տվել չկատարել այն՝ համարելով անհամաչափ Թեհրանի գործողություններին:

Командующий армией Ирана заявил, что Тегеран не стремится к войне
Иран не стремится развязать войну ни с одним государством, однако готов в случае необходимости защитить себя. Об этом заявил в понедельник главнокомандующий иранской армией Сеййед Абдоль-Рахим Мусави, передает ТАСС.
"Исламская Республика Иран не стремится к войне ни с одним государством, но очень хорошо подготовлена, чтобы защитить себя", - цитирует агентство Mehr Мусави. По его словам, "сегодня враг в лице США сосредоточился на гибридной стратегии [против Ирана], состоящей из санкций, угроз и психологического давления".
Ситуация вокруг Ирана обострилась после того, как 13 июня в Оманском заливе на двух танкерах после предполагаемого нападения произошли взрывы и пожары. США возложили ответственность за инцидент на Иран, их поддержали Великобритания и Саудовская Аравия, а Тегеран эти обвинения отверг.
20 июня иранские вооруженные силы сбили беспилотный разведывательный летательный аппарат американских ВМС RQ-4, после чего США, согласно заявлениям президента Дональда Трампа, подготовили военную операцию, предусматривавшую нанесение точечных ударов по трем объектам на территории Ирана. Согласно изложенной американским лидером информации, за 10 минут до начала этой операции он отдал приказ не проводить ее, посчитав непропорциональной действиям Тегерана.