Սինգապուրի պետական կառավարման փիլիսոփայության հենասյուները, այսօր դարձել են Նոր Հայաստանի ղեկավարության սկզբունքները. Նիկոլ Փաշինյան
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի անունից ի պատիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի տրվել է պաշտոնական ճաշ, որի ընթացքում երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները հանդես են եկել բաժակաճառերով:
Սինգապուրի վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյան,
տիկին Աննա Հակոյան,
Ողջունում եմ Ձեզ և ձեր պատվիրակությանը Սինգապուրում: Ուրախ եմ մեր երկիր կատարած Ձեր առաջին պաշտոնական այցի համար:
Մեր երկու երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել 1992 թվականին, սակայն մեր պատմական առնչությունները շատ ավելի հեռուն են գնում: Մոտ 200 տարի առաջ մի խումբ հայ գաղթականներ տեղափոխվեցին Սինգապուր: Նրանք փոքրաթիվ էին՝ ոչ ավել, քան 100 մարդ, բայց նրանց ազդեցությունը մեր երկրի հասարակական կյանքում զգալի էր: Հայկական ներկայության նշաններ կարելի է գտնել ամբողջ Սինգապուրում:
Որպես նախկին լրագրող, վարչապետ Փաշինյանին, անկասկած, կհետաքրքրի այն փաստը, որ Սինգապուրի գլխավոր օրաթերթը՝ Street Times-ը, հիմնադրվել է 1845 թվականին Խաչիկ Մովսես անունով հայի կողմից: Բազմաթիվ շինություններ այստեղ կրում են Սարգիս եղբայրների անունը, ովքեր հիմնել են Սինգապուրի նշանավոր Raffles հյուրանոցը: Նույնիսկ մեր ազգային ծաղիկն է ստեղծվել հայկական ծագում ունեցող բուսաբույծ Ագնես Ջոակիմի կողմից, իսկ Ջոհակիմ խոլորձի քանդակը, որ վարչապետը երեկ բացեց Սինգապուրի հայկական փողոցում, հանդիսանում է մեր երկու ժողովուրդների միջև խաչաձև կապերի խորհրդանիշը:
Մենք հպարտանում ենք այն հայերով, ովքեր շարունակում են իրենց նպաստը բերել մեր երկրի զարգացմանը: Օրինակ, անցյալ տարվա հունիսին Սինգապուրի հայկական փողոցում բացվեց երկրորդ հայկական եկեղեցին: Հայ համայնքը պահպանում է իր ինքնությունը, ինչն օտարներին ևս թույլ կտա ծանոթանալ Հայաստանի ու հայերի պատմությանը:
Մենք բանակցում ենք Սինգապուրի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի (ԱԱՀ) շուրջ: Մենք ձգտում ենք խթանել մեր երկու երկրների միջև գործարար և տնտեսական կապերը: Մենք գնահատում ենք Հայաստանի աջակցությունը ԱԱՀ-ի ստորագրման գործընթացին և հուսով ենք, որ այն հնարավորինս շուտ կկնքվի:
Այս այցի ընթացքում պարոն վարչապետը հանդիպելու է Սինգապուրի գործարար շրջանակների հետ, և ես հուսով եմ, որ մեր գործարարները միասին կաշխատեն՝ օգտվելով ստորագրված կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին համաձայնագրից:
Մենք ամրապնդում ենք կապերը նաև այլ ոլորտներում, ներառյալ զբոսաշրջությունը, մշակույթը և կրթությունը: Մենք կօգտագործենք տարբեր հարթակներ՝ խորացնելու մեր հարաբերությունները: Մենք ողջունում ենք փոխադարձ այցելություններն ու փորձի փոխանակումները, քանի որ մենք նույնպես շատ բան ունենք սովորելու Հայաստանից:
Մեծարգո պարոն վարչապետ Փաշինյան, ես ևս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ Սինգապուրում: Շնորհակալություն»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր բաժակաճառում նշել է.
«Ձերդ գերազանցություն պարոն վարչապետ,
հարգելի ներկաներ, տիկնայք և պարոնայք,
Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այս գեղեցիկ երկրում, որն իր փոքր տարածքով, սակայն վիթխարի կարողություններով արժանանում է շատ-շատերի հիացմունքին: Սինգապուրը բացառիկ է իր տնտեսական նվաճումներով, համընդհանուր բարեկեցության, սոցիալական արդարության ու հասարակական առաջընթացի ուրույն մոդելով և իր մշակութային առանձնահատկություններով։
Սինգապուրը մեզ՝ հայերիս համար, անշուշտ, նաև այն երկիրն է, որի նկատմամբ մենք առանձնահատուկ զգացմունքներ ենք տածում:
Սինգապուրի հետ հայերն ունեն վաղեմի պատմական կապեր: Պատահական չէ, որ Սինգապուրի ամենահին քրիստոնեական տաճարը՝ հայկական եկեղեցին, 184 տարեկան է: Եվ այսօր մենք, ինչ խոսք, հպարտ ենք, որ աշխարհի այս գեղեցիկ անկյուններից մեկում, որով զմայլվում է ողջ աշխարհը, փոքր և ձեռներեց հայ համայնքն իր արժանի հետքն է թողել: Ուրախ ենք, որ Սինգապուրի հայկական նյութական և հոգևոր ժառանգությունն այստեղ հիշում են և պահպանում ամենայն հոգատարությամբ:
Մենք, հիրավի, հպարտ ենք անցյալով, սակայն չենք ցանկանում սահմանափակվել դրանով: Ուզում ենք, որ այսօր ևս մեր երկու երկրներն առևտուր անեն միմյանց միջև և մարդկային հարաբերությունները զարգացնեն այնպես, ինչպես դա անում էին 19-րդ դարում և 20-րդ դարի սկզբին:
Մեր պատվիրակությունը Սինգապուր է ժամանել նոր էջ բացելու մեր հարաբերություններում: Սինգապուրն աշխարհի տնտեսապես ամենազարգացած երկրներից է, և մենք ցանկանում ենք զարկ տալ մեր երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ու ներդրումների աճին: Կարծում եմ, դրա համար այսօր առկա են անհրաժեշտ նախադրյալներ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը ձեռնարկել է քայլեր, որոնք արմատապես վերափոխել են երկրի տնտեսական միջավայրը: Ամրապնդվել է օրենքի գերակայությունը, ստեղծվել են հավասար պայմաններ տնտեսական բոլոր դերակատարների և, մասնավորապես, արտասահմանյան ներդրումների համար: Շեշտակի նվազել է կոռուպցիան: Այն այլևս չի գնահատվում որպես տնտեսական գործունեության արդյունավետությունը նվազեցնող գործոն: Մենք այլևս չենք տառապում հետխորհրդային երկրներից շատերին բնորոշ ախտանշաններով: Նոր Հայաստանը նոր հնարավորություններ է բացում ներդրումներ անելու և տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Ասվածին ավելանում է նաև Եվրասիական տնտեսական միության, որին անդամակցում է նաև Հայաստանը, և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի մասին կնքվելիք պայմանագրի գործոնը: Այն լրացուցիչ կարևոր խթան կարող է հանդիսանալ մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման համար:
Բավարար է հպանցիկ հայացք նետել մեր երկու երկրների վրա՝ նկատելու համար նրանց միջև գոյություն ունեցող նմանությունները: Երկուսն էլ գտնվում են բարդ կամ անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական միջավայրում: Երկուսն էլ զուրկ են բնական հարուստ ռեսուրսներից և իրենց զարգացման ռազմավարությունը կառուցում են մարդկային կապիտալի արդյունավետ օգտագործման և զարգացման գործոնի վրա: Կրթությունը, գիտելիքն ու նորարարությունը, աշխատասիրությունն ու համառությունը, համբերատարությունն ու լավատեսությունն են համարվում իրենց զարգացման գրավականն ու շարժիչ ուժը մեր երկրներում:
Սակայն, ի տարբերություն Սինգապուրի, որն իր զարգացման գործընթացը սկսել է հինգ տասնամյակ առաջ և հաղթահարելով սկզբնական շրջանի դժվարությունների շղթան, արդեն իսկ հասել է աննախադեպ բարձունքների, Հայաստանը դեռևս կանգնած է սրընթաց վերելքի անհրաժեշտության շեմին: Այո՛, մենք այսօր ստեղծում ենք պայմաններ անհատի աշխատասիրության, ստեղծագործ մտքի ու ձեռներեցության անխափան դրսևորման համար: Մեր ապագան մենք տեսնում ենք գիտելիքի վրա հենված տնտեսության, նորարարությունների, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ: Հայաստանը դրան այլընտրանք չունի: Մեր արտաքին միջավայրը մեզ ստիպում է գնալ այդ ճանապարհով:
Սինգապուրի տնտեսական հրաշքն իրոք աննախադեպ էր: Ձեր բացառիկ փորձն այս առումով մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում մեզ համար, և մենք երախտապարտ կլինեինք ձեր խորհուրդների համար:
Այս առումով չեմ կարող չնշել, որ Հայաստանում մեծ ջերմությամբ են հիշում Սինգապուրի զարգացման և առաջընթացի ճարտարապետ Լի Քուան Յուի այցը, որը կայացավ 2009 թվականին: Նա, ում համբավը վաղուց անցել է ազգային սահմանները, Հայաստանում ազնիվ ու արդյունավետ կառավարման խորհրդանիշ է համարվում: Իսկ մերիտոկրատիան, պրագմատիզմն ու ազնվությունը, որոնք հանդիսանում են Սինգապուրի պետական կառավարման փիլիսոփայության հենասյունները, այսօր դարձել են նաև Նոր Հայաստանի ղեկավարության սկզբունքները:
Ավարտելով խոսքս, տիկնայք և պարոնայք, ցանկանում եմ բաժակ բարձրացնել ի պատիվ բարեկամ Սինգապուրի և մեր ժողովուրդների բարեկամության: Հանու՛ն ձեր հրաշալի քաղաքի ու տաղանդավոր ժողովրդի: Հանու՛ն մեր ապագա համագործակցության»:

В Сингапуре в честь Никола Пашиняна и Анны Акопян был дан официальный обед
От имени премьер-министра Сингапура Ли Сянь Луна в честь премьер-министра Никола Пашиняна и г-жи Анны Акопян был дан официальный обед, во время которого главы правительств двух стран выступили с взаимными тостами.
Премьер-министр Сингапура в своей речи, в частности, отметил:
“Премьер-министр Республики Армения, господин Никол Пашинян,
Госпожа Анна Акопян,
Приветствую Вас и Вашу делегацию в Сингапуре. Я рад вашему первому официальному визиту в нашу страну.
Наши две страны установили дипломатические отношения в 1992 году, однако наши исторические связи имеют глубокие корни. Около 200 лет назад группа армянских переселенцев переехала в Сингапур. Их было мало, не более 100 человек, однако их влияние на общественную жизнь нашей страны было значительным. Признаки армянского присутствия можно найти по всему Сингапуру.
Как бывшему журналисту премьер-министру Пашиняну, несомненно, будет интересно узнать, что главная газета Сингапура Street Times была основана в 1845 году армянином по имени Хачик Мовсес. Многие здания здесь названы в честь братьев Саркис, которые основали знаменитый отель Raffles. Даже наш национальный цветок был создан садоводом армянского происхождения Агнес Джоаким, а скульптура орхидеи Джоаким, которая была открыта премьер-министром вчера на армянской улице Сингапура, является символом перекрестных связей между нашими народами.
Мы гордимся армянами, которые продолжают вносить вклад в развитие нашей страны. Например, в июне прошлого года на армянской улице Сингапура была открыта вторая армянская церковь. Армянская община сохраняет свою идентичность, что позволяет иностранцам узнать об истории Армении и армян.
Мы ведем переговоры вокруг соглашения о свободной торговле между Сингапуром и Евразийским экономическим союзом. Мы стремимся развивать деловые и экономические связи между нашими странами. Мы ценим поддержку Армении в процессе подписания соглашения и надеемся, что оно будет подписано как можно раньше.
В ходе этого визита премьер-министр встретится с деловыми кругами Сингапура, и я надеюсь, что наши бизнесмены будут работать вместе, используя подписанное соглашение об избежании двойного налогообложения.
Мы также укрепляем наши связи в других областях, в том числе в сферах туризма, культуры и образования. Мы будем использовать разные платформы для углубления наших отношений. Мы приветствуем взаимные визиты и обмен опытом, так как нам тоже есть чему поучиться у Армении.
Уважаемый господин премьер-министр Пашинян, я еще раз приветствую вас в Сингапуре. Спасибо”.
Премьер-министр Никол Пашинян в своей речи отметил:
“Ваше Превосходительство господин премьер-министр,
Уважаемые гости, дамы и господа,
Для меня большая честь находиться в этой прекрасной стране, которая своей небольшой территорией, но огромными способностями восхищает очень многих. Сингапур уникален своими экономическими достижениями, своей уникальной моделью социального благополучия и общественного прогресса и своими культурными особенностями.
Сингапур для нас, для армян, безусловно, является страной, к которой мы питаем особые чувства.
У армян древние исторические связи с Сингапуром. Неслучайно старейшему христианскому храму Сингапура - армянской церкви, 184 года. И сегодня, конечно, мы гордимся тем, что в одном из прекраснейших уголков мира, которым восхищается весь мир, небольшая и предприимчивая армянская община оставила свой достойный след. Мы рады, что здесь помнят и сохраняют со всей заботой армянское материальное и духовное наследие Сингапура.
Мы воистину гордимся прошлым, однако не хотим ограничиваться этим. Мы хотим, чтобы наши две страны торговали друг с другом и развивали человеческие отношения, как они делали это в XIX и начале XX веков.
Наша делегация прибыла в Сингапур, чтобы открыть новую страницу в наших отношениях. Сингапур - одна из наиболее экономически развитых стран в мире, и мы хотим стимулировать взаимную торговлю и рост инвестиций между нашими странами. Я думаю, что для этого есть все необходимые предпосылки. За последний год правительство Армении предприняло шаги для коренного преобразования экономического климата в стране. Укреплено верховенство закона, созданы равные условия для всех субъектов экономики и, в частности, для иностранных инвестиций. Резко снизилась коррупция. Она более не считается фактором, снижающим эффективность предпринимательской деятельности. Мы больше не страдаем от симптомов, присущих многим постсоветским странам. Новая Армения открывает новые возможности для инвестиций и экономической деятельности.
К сказанному добавляется также фактор подписываемого между Евразийским экономическим союзом, членом которого является также Армении, и Сингапуром соглашения о свободной торговле. Оно может стать дополнительным стимулом для развития экономического сотрудничества между нашими странами.
Достаточно поверхностного взгляда на наши две страны, чтобы заметить сходство между ними. Обе страны находятся в сложной или неблагоприятной геополитической среде. Обе страны не имеют богатых природных ресурсов и строят свою стратегию развития на эффективном использовании и развитии человеческого капитала. Образование, знания и инновации, трудолюбие и упорство, терпение и оптимизм считаются залогом и движущей силой развития наших стран.
Однако, в отличие от Сингапура, который начал свое развитие пять десятилетий назад, преодолел цепь первоначальных трудностей и уже достиг беспрецедентных высот, Армения все еще находится на пороге необходимости стремительного роста. Да, мы сегодня создаем условия для проявления усердия, творческого мышления и предприимчивости индивида. Мы видим свое будущее в основанной на знаниях экономике, инновациях и развитии высоких технологий. У Армении нет альтернативы этому. Наша внешняя среда заставляет нас идти по этому пути.
Экономическое чудо Сингапура было действительно беспрецедентным. Ваш уникальный опыт в этом отношении представляет для нас большой интерес, и мы были бы благодарны Вам за советы.
В этой связи я не могу не отметить, что в Армении с теплотой вспоминают визит архитектора развития и прогресса Сингапура Ли Куан Ю в 2009 году. Он, чья слава давно вышла за пределы национальной границы, считается в Армении символом честного и эффективного управления. А меритократия, прагматизм и честность, которые являются столпами философии государственного управления Сингапура, сегодня стали также принципами руководства Новой Армении.
Завершая свою речь, дамы и господа, хочу поднять бокал за дружбу народов Сингапура и Армении. За ваш прекрасный город и талантливый народ. За наше дальнейшее сотрудничество”.