Հայկական կողմը հետաքրքրված է բելառուսական նորագույն մեքենասարքավորումների ներկրմամբ. ՏԿԵ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Բելառուս աշխատանքային այցի շրջանակներում Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Ղևոնդյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մինսկի տրակտորների գործարան, ծանոթացել գործարանի արտադրական հնարավորություններին և տրակտորների հավաքման գործընթացին։
Ընկերության մարքեթինգային տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Կազակևիչի հետ հանդիպման ընթացքում նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ բելառուսական տրակտորները մեծ պահանջարկ ունեն Հայաստանում և ինչպես գյուղատնտեսության մեջ, այնպես էլ լայնածավալ ճանապարհաշինական, շինարարական աշխատանքներում, մեքենասարքավորումների արդիականացման անհրաժեշտություն կա։ Այս համատեքստում հայկական կողմը հետաքրքրված է բելառուսական տրակտորների վերջին մոդելների ներկրմամբ։
Ալեքսանդր Կազակևվիչը նախարարին հայտնել է, որ բելառուսական տրակտորների մատակարարումը Հայաստան իրականացվում է 1992 թ. ի վեր։ Մինչ օրս ներկրվել է 1000 տրակտոր, որից միայն 104-ը՝ 2018 թ. իսկ 2019թ. նախատեսվում է մատակարարել 115 միավոր տրակտոր։ Կազակևիչի խոսքերով՝ բելառուսական ընկերությունը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ և դիտարկել մեքենասարքավորումների արտահանման ծավալները մեծացնելու հեռանկարը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանում բելառուսական տրակտորների հավաքման արտադրություն ստեղծելու և դրանք Հայաստանի տարածքից Մերձավոր Արևելքի երկրներ արտահանելու հնարավորությունը։
Այցի ընթացքում նախարարը և դեսպանը եղել են նաև Մինսկի տրակտորների գործարանի թանգարանում, ծանոթացել բելառուսական տրակտորների ստեղծման պատմությանը և մատակարարումների աշխարհագրությանը։

Сурен Папикян в рамках рабочего визита в Беларусь посетил Минский тракторный завод
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян, в рамках рабочего визита в Беларусь, в сопровождении посла РА в Беларуси Армена Гевондяна посетил Минский тракторный завод, ознакомился с производственными возможностями завода и процессом сбора тракторов. Как передает ''Арменпресс'', об этом сообщили в управлении по связям с общественностью и СМИ министерства территориального управления и инфраструктур РА.
В ходе встречи с заместителем директора по маркетингу компании Александром Казакевичем министр Сурен Папикян отметил, что белорусские тракторы пользуются большим спросом в Армении, и как и в сельском хозяйстве, так и в широкомасштабных дорожно-строительных работах есть необходимость модернизации машин. В этом контексте армянская сторона заинтересована в импорте последних моделей белорусских тракторов.
Александр Казакевич сообщил министру, что поставки белорусских тракторов в Армению осуществляются с 1992 года, и до сих пор было импортировано 1000 тракторов, из которых 104 - в 2018 году. В 2019г. планируется поставить 115 единиц тракторов. По словам Казакевича, белорусская компания готова расширить сотрудничество с Арменией и рассмотреть перспективу увеличения объемов экспорта машинного оборудования.
На встрече также была обсуждена возможность создания в Армении производства по сборке белорусских тракторов и их экспорта с территории Армении в страны Ближнего Востока.
В ходе визита министр и посол побывали также в Музее Минского тракторного завода, ознакомились с историей создания белорусских тракторов и географией поставок.