Ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. Դոնալդ Տուսկ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Հայաստանի կառավարությունում կայացած բանակցություններից հետո հանդես են եկել ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարություններով:
Ստորև ներկայացվում է հայտարարությունների տեքստի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան- Մեծարգո պարոն նախագահ,
լրատվամիջոցների հարգարժան ներկայացուցիչներ,
Ես անչափ ուրախ եմ ողջունել նախագահ Տուսկին Հայաստանում: Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում ես մի քանի առիթ եմ ունեցել հանդիպելու պարոն Տուսկին: Մեր բոլոր շփումները շատ տպավորիչ են եղել՝ անցնելով բարեկամության և կառուցողական երկխոսության մթնոլորտում:
Այսօր ևս մենք ունեցանք շատ արդյունավետ քննարկում: Անդրադարձանք Հայաստան–Եվրոպական միություն հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի: Մտքերի փոխանակում ունեցանք քաղաքական և ճյուղային, այսպես կոչված, սեկտորալ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանի ներքին կյանքին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Ես վերահաստատեցի օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ամրապնդման, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած հանձնառությունը:
Հանդիպման ընթացքում ես նաև խոսեցի Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին՝ հիշատակելով անկախ դատաիրավական համակարգ կառուցելու ուղղությամբ մեր ներկայիս գործադրած ջանքերը: Ընդգծեցի, որ այդ առումով Հայաստանը մեծապես կարևորում է եվրոպական հաստատությունների, այդ թվում՝ ԵՄ աջակցությունը և հայտնում իր երախտագիտությունը ցուցաբերվող օժանդակության և գաղափարական զորակցության համար:
Ընդգծեցի ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների հետ համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական հանձնառությունը:
Երկուստեք նշվեց Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրի մեծ նշանակությունը և եվրոպական երկրների կողմից այն շուտափույթ վավերացնելու կարևորությունը:
Տվյալ պայմանագիրը մի գործիք է, որի իրականացումը ոչ միայն նպաստելու է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը, այլ նաև օգնելու է Հայաստանի իշխանությունների բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանը:
Այս առումով ես ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Հայաստանի կառավարության գերատեսչությունները Եվրամիության համապատասխան մարմինների հետ համագործակցությամբ մշակել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրի իրականացման Ճանապարհային քարտեզը: Այն իմ կողմից հաստատվել է հունիսի 1-ին՝ Պայմանագրի ժամանակավոր կիրառման սկզբից ուղիղ 1 տարի անց: Հունիսի 13-ին Պայմանագիրն արժանացավ նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի երկրորդ հանդիպման հավանությանը:
Մենք անդրադարձանք նաև Հայաստան- Եվրամիություն մուտքի արտոնագրերի ազատականացման վերաբերյալ երկխոսություն սկսելու խնդրին: Իմ կողմից նշվեց Հայաստանի շահագրգռվածությունն այս հարցում, հատկապես, միջանձնային շփումների ընդլայնման անհրաժեշտության տեսանկյունից: Ես դիմեցի նախագահ Տուսկին՝ Եվրամիության անդամ պետություններին այս ուղերձը փոխանցելու խնդրանքով:
Անդրադարձ եղավ նաև Արևելյան գործընկերությանը, որն այս տարվա մայիսին նշեց իր հիմնադրման 10-րդ տարեդարձը:
Մենք զրուցեցինք նաև տարածաշրջանային խնդիրների մասին: Երախտագիտություն հայտնեցի ԵՄ կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումն աներկբայորեն պաշտպանելու համար: Համոզվածություն հայտնեցի ԵՄ այս կեցվածքի շարունակականության հարցում:
Ավարտելով խոսքս, հարգելի գործընկերներ, ցանկանում եմ նախագահ Տուսկին վերստին շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև մեր բոլորի անունից հաջողություն և նորանոր ձեռքբերումներ մաղթել նրան ապագա գործունեության մեջ:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկ - Շնորհակալություն, սիրելի պարոն վարչապետ, Ձեր ջերմ ողջույնի և մեր գերազանց քննարկումների համար:
Սա իմ առաջին այցելությունն է Երևան Հայաստանի խաղաղ հեղափոխությունից ի վեր: Ուրախ եմ հիմա գտնվել այստեղ, և Հայաստանի դրական դինամիկան նոր հնարավորություններ է ստեղծել մեր համագործակցության համար: Իմ այցելությունն ապացույցն է այն կարևորության, որը Եվրամիությունը վերագրում է Հայաստանի և տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին:
Մեր այսօրվա քննարկումն ընդգծեց մեր գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը: Այն հավակնոտ համաձայնագիր է, որը սատարում է Հայաստանի արդիականացմանը: Եվրոպական միությունը կշարունակի տրամադրել տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակություն այս համաձայնագրի իրականացման համար:
Վարչապետը և ես նաև համաձայնեցինք, թե որքան կարևոր է օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը և մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքը: Եվրամիությունը ողջունում է անկախ, արդյունավետ և հաշվետու դատական համակարգ ստեղծելու նկատմամբ ուշադրությունը: Կուռ դատական համակարգն էական բաղադրիչ է ժողովրդավարության հասնելու և տնտեսական ու սոցիալական զարգացման համար: Այստեղ ևս Եվրամիությունը շարունակելու է աջակցել փորձագիտական օժանդակությամբ և լրացուցիչ ռեսուրսները մոբիլիզացնելով:
Մենք քննարկեցինք նաև մասնագիտացված հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ստեղծումը:
Ճանաչելով կառավարության բարեփոխումների ուղղությամբ ջանքերը՝ Եվրամիությունը համարյա կրկնապատկել է 2019 թվականի համար մեր օժանդակությունը Հայաստանին: Այս միջոցները կօգնեն գերակա ծրագրեր իրականացնել, ներառյալ ենթակառուցվածքային և բնապահպանական: Այս համատեքստում ես սպասում եմ Սևանա լիճ իմ այսօրվա այցելությանը: Եվրամիությունն այստեղ սատարելու է ջրային ռեսուրսների կառավարմանը, ինչպես փոխհամաձայնեցվել էր վարչապետ Փաշինյանի՝ Բրյուսել կատարած վերջին այցի ժամանակ: Ես առիթ կունենամ նաև այցելել Սևանավանքը՝ մի հուշարձան, որը եվրոպական մշակույթի վրա Հայաստանի հազարամյա ազդեցության ապացույց է:
Այսօր մենք քննարկեցինք նաև Լեռնային Ղարաբաղի չհանգուցալուծված հակամարտությունը: Եվրամիությունը քաջալերված է այս տարվա զարգացումների դինամիկայով և ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու ու մարդասիրական խնդիրների վրա շեշտադրում կատարելու պատրաստակամությամբ: Մենք նաև կիսում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների մտահոգությունը շփման գծի երկայնքով վերջին զոհերի ինչպես նաև էսկալացիոն հայտարարությունների վերաբերյալ: Երկու կողմերն էլ պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն և միջոցներ ձեռնարկեն՝ վերականգնելու համար այն միջավայրը, որը նպաստավոր կլինի խաղաղության, իրական բանակցությունների համար: Հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և այստեղ քաղաքական հանգուցալուծում է պետք, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Եվրամիությունը շարունակում է լիարժեքորեն աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և շեշտադրությանը՝ գտնելու արդար և տևական հանգուցալուծում՝ ելնելով Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի հիմնական սկզբունքներից: Եվրամիությունն արդեն սատարում է խաղաղության կառուցման գործողություններին և պատրաստ է սատարել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու միջոցառումներին:
Պարոն վարչապետ, թույլ տվեք ավարտեմ, վերստին ձեզ շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար: Ինձ քաջալերում և խրախուսում է Ձեր ղեկավարությամբ առաջընթացը, և ես ուզում եմ հավաստացնել, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է սերտորեն աշխատել Հայաստանի հետ և Ձեզ հետ՝ ի օգուտ բոլոր հայերի:

Премьер Армении и председатель ЕС выступили с заявлениями по итогам двусторонних переговоров
Премьер-министр Никол Пашинян и председатель Европейского совета Дональд Туск после переговоров в правительстве Армении выступили с заявлениями для представителей СМИ. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Ниже приведен полный текст стенограммы заявлений:
Уважаемый господин председатель,
Я очень рад приветствовать председателя Туска в Армении. За относительно короткий промежуток времени у меня было несколько поводов встретиться с господином Туском. Все наши контакты были очень впечатляющими и проходили в атмосфере дружбы и конструктивного диалога.
Сегодня у нас также состоялось очень продуктивное обсуждение. Мы затронули широкий круг вопросов, касающихся отношений Армения-Евросоюз. Мы обменялись мнениями о политическом и отраслевом, так называемом секторальном сотрудничестве, а также о вопросах, касающихся внутренней жизни Армении и региональных событий.
Я подтвердил приверженность властей Армении укреплению верховенства закона и демократии, а также борьбе с коррупцией.
Во время встречи я также говорил о реализуемых в Армении реформах, упомянув наши текущие усилия по созданию независимой судебной системы. Я подчеркнул, что в этом отношении Армения придает большое значение поддержке со стороны европейских структур, в том числе ЕС, и выражает свою благодарность за оказываемую помощь и идеологическую поддержку.
Я подчеркнул политическую приверженность властей Армении расширению сотрудничества с ЕС и странами-членами ЕС.
Двусторонне была подчеркнута важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и его скорейшей ратификации европейскими странами.
Данное соглашение является инструментом, применение которого будет способствовать не только развитию отношений Армения-ЕС, но и осуществлению повестки реформ властей Армении.
В этой связи я хочу сообщить, что ведомства правительства Армении в сотрудничестве с соответствующими органами ЕС разработали Дорожную карту по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Документ был утвержден мной 1 июня - ровно через год после начала временного применения соглашения. 13 июня документ был также одобрен на втором заседании Совета партнерства Армения-ЕС.
Мы также затронули вопрос о начале диалога по либерализации визового режима между Арменией и ЕС. Я подчеркнул заинтересованность Армении в этом вопросе, особенно с точки зрения необходимости расширения межличностных контактов. Я обратился к председателю Туску с просьбой передать это послание государствам-членам ЕС.
Было также затронуто Восточное партнерство, которому в мае этого года исполнилось 10 лет.
Мы также поговорили о региональных проблемах. Я выразил благодарность ЕС за сбалансированную позицию в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта и поддержку позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Я выразил уверенность в продолжении такой позиции ЕС.
Заканчивая речь, уважаемые коллеги, я хочу поблагодарить председателя Туска за плодотворное сотрудничество.
Пользуясь случаем, я также хочу от нашего имени пожелать ему успехов и дальнейших достижений в его будущей деятельности.
Председатель Европейского совета Дональд Туск:
Благодарю Вас, уважаемый господин премьер-министр, за Ваши теплые приветствия и наши отличные обсуждения.
Это мой первый визит в Ереван после мирной революции в Армении. Я рад находиться здесь сейчас, и позитивная динамика Армении создала новые возможности для нашего сотрудничества. Мой визит является доказательством того значения, которое Европейский союз придает нашим отношениям с Арменией и регионом.
Наше сегодняшнее обсуждение подчеркнуло важность эффективной реализации соглашения о партнерстве. Это амбициозное соглашение, которое поддерживает модернизацию Армении. Европейский союз продолжит оказывать техническую и финансовую поддержку для реализации этого соглашения.
Премьер-министр и я также согласились с важностью верховенства закона, борьбы с коррупцией и уважения прав человека. Европейский союз приветствует внимание к созданию независимой, эффективной и подотчетной судебной системы. Прочная судебная система является важным компонентом достижения демократии и экономического и социального развития. В этом отношении Европейский союз продолжит оказывать экспертную помощь и мобилизовывать дополнительные ресурсы.
Мы также обсудили вопросы создания специализированной антикоррупционной комиссии.
Признав усилия правительства по проведению реформ, ЕС почти удвоил нашу поддержку Армении в 2019 году. Эти средства помогут реализовать приоритетные проекты, в том числе инфраструктурные и экологические. В этом контексте я жду своего сегодняшнего визита на озеро Севан. Европейский союз будет поддерживать управление водными ресурсами, о чем мы с премьер-министром Пашиняном договорились во время его последнего визита в Брюссель. У меня также будет возможность посетить монастырь Севанаванк, который является доказательством тысячелетнего влияния Армении на европейскую культуру.
Сегодня мы также обсудили неурегулированный конфликт в Нагорном Карабахе. Европейский союз воодушевлен динамикой событий этого года и готовностью стран подготовить народы к миру, сосредоточиться на гуманитарных вопросах. Мы также разделяем обеспокоенность сопредседателей Минской группы в связи с последними жертвами на линии соприкосновения, а также приводящими к эскалации заявлениями. Обе стороны должны проявить сдержанность и принять меры для восстановления атмосферы, которая будет благоприятной для установления мира и проведения реальных переговоров. Этот конфликт не имеет военного решения, и здесь необходимо политическое решение, которое будет соответствовать принципам международного права. Европейский союз продолжает полностью поддерживать усилия сопредседателей Минской группы, направленные на поиск справедливого и прочного решения, основанного на основных принципах Хельсинкского заключительного акта. Европейский союз уже поддерживает усилия по строительству мира и готов оказывать поддержку в подготовке народов к миру.
Господин премьер-министр, позвольте мне закончить, еще раз поблагодарив Вас за теплый прием. Меня воодушевляет достигнутый под Вашим руководством прогресс, и хочу заверить, что Европейский союз продолжит тесно сотрудничать с Арменией и с Вами во благо всех армян.