Երևանում մեկնարկել է 250 մեգավատ հզորությամբ նոր էլեկտրակայանի կառուցման շինարարությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Երևանում նոր 250 մեգավատ հզորությամբ գազային վառելիքով համակցված ցիկլով էլեկտրակայանի կառուցման շինարարական փուլի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը: Ծրագիրն իրականացնում է իտալական «Ռենկո» ընկերությունը:
Ծրագրի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 մլն ԱՄՆ դոլար: Ներդրումային ծրագրում ներգրավված են իտալական պետական «Սիմեստ» ու գերմանական «Սիմենս» ընկերությունները, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններ: Կայանի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել շինարարության մեկնարկից 26 ամսվա ընթացքում: Ջերմաէլեկտրակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի գնի հետ համեմատած՝ նոր կայանի էլեկտրաէներգիայի արժեքը կլինի ավելի ցածր՝ 27,4 դրամ 1 կիլովատտ/ժամի համար:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ շինարարության փուլում կներգրավվի 1000-1200 մարդ՝ 250-300 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ շահագործման ընթացքում կստեղծվի շուրջ 230 աշխատատեղ: Կայանի օգտակար գործողության գործակիցը նախատեսվում է հասցնել 53 տոկոսի: Նոր արտադրող հզորությունը էներգետիկ համակարգում կօգտագործվի նաև տարածաշրջանային ծրագրերում, մասնավորապես Հայաստան-Իրան գազ էլեկտրաէներգիայի փոխանկման ծրագրում:
Ծրագրի իրականացման շրջանակային համաձայնագիրը կնքվել էր 2017թ. ապրիլի 27-ին, այնուհետև համաձայանգրի դրույթները վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած ՀՀ նոր կառավարության կողմից վերաբանակցվել են և 2018թ. նոյեմբերի 13-ին ստորագրվել է Երևան քաղաքի տարածքում 250 մեգավատտ հզորությամբ գազային վառելիքով կոմբինացված ցիկլով էլեկտրակայան կառուցելու վերաբերյալ «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագիրը» և «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագրին» հավելյալ համաձայնագիրը:

Construction of 250 MW Power Plant Kicks off in Yerevan
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the launch of the construction of a 250 MW combined-cycle gas turbine power plant in Yerevan. The project is implemented by the Italian Renko company with an investment of about USD 250 million. The Italian state-run Cimest and German Siemens companies, as well as international financial organizations are involved in the investment program.
The construction is due to be completed within 26 months after the start of construction. The cost of electricity generated by the new power plant will be lower - 27.4 drams per kilowatt / hour - as compared to the price of electricity generated by thermal power plants.
The Prime Minister was told that 1000-1200 people will be involved during the construction stage with an average salary of 250-300 thousand drams, while some 230 jobs will be made available during the operation. The expected efficiency is 53 percent. The new generating capacity will be used in regional projects, in particular, as part of the Armenia-Iran energy swap program.
A relevant framework agreement was signed as early as on April 27, 2017. Later on, the new Armenian government resumed the talks, as a result of which the Amended and Redefined Framework Agreement and the supplementary agreement to the Amended and Redefined Framework Agreement on construction of a 250 MW combined-cycle gas plant in Yerevan were signed on November 13, 2018.