Տեղի է ունեցել Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
Հուլիսի 14-ին Արցախի խորհրդարանում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Վլադիմիր Վարդանյանը: Համատեղ նիստի օրակարգում ընդգրկված էր մեկ հարց՝ Արցախի Հանրապետության Ընտրական օրենսգրքի քննարկումը:
Բացելով նիստը՝ ԱՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը ողջունել է համատեղ նիստի կազմակերպումը՝ ընդգծելով երկրի համար կարևոր իրավաքաղաքական փաստաթղթի՝ ընտրական օրենսգրքի շուրջ տարբեր ձևաչափերով կազմակերպված քննարկումների անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը բացման խոսքում կարևորել է հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջև գործնական կապերի նշանակությունը և պատրաստակամություն հայտնել՝ անցկացնելու արդյունավետ քննարկումներ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ:
ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ողջունել է երկու հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ ընդգծելով, որ սրանով գործնականում դրսևորվում է խորհրդարանների միջև համագործակցությունը, որը փոխադարձ օգտակար է օրենսդրական փորձի փոխանակման տեսնակյունից: Անդրադառնալով Ընտրական օրենսգրքին՝ խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ նախագծի շուրջ քննարկումները կազմակերպվել են՝ ապահովելով լայն մասնակցություն ինչպես Արցախի արտախորհրդարանական ուժերի, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության պետական հաստատությունների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ներկայացնելով ԱՀ Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը՝ ԱՀ արդարադատության նախարար Արարտ Դանիելյանը անդրադարձել է նաև խմբակցությունների կողմից ներկայացված առաջարկություններին և պատասխանել երկու խորհրդարանների պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Համատեղ նիստի արդյունքները ամփոփվել են հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանի և Վլադիմիր Վարդանյանի ճեպազրույցի ընթացքում:

Состоялось совместное заседание постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам НС Арцаха и НС Армении
14-го июля в парламенте Арцаха состоялось совместное заседание постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Республики Арцах и Национального Собрания Республики Армения, которое вели председатели комиссий Овик Дживанян и Владимир Варданян. Повестка дня совместного заседания включала один вопрос - обсуждение Избирательного кодекса Республики Арцах.
Открывая заседание, председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС Республики Арцах Овик Дживанян поприветствовал организацию совместного заседания, подчеркнув необходимость обсуждений в различных форматах такого важного для страны политико-правового документа как Избирательный  кодекс.
В своем вступительном слове председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС РА Владимир Варданян подчеркнул важность практических связей между парламентами двух армянских стран и выразил готовность провести эффективные обсуждения вокруг Избирательного кодекса.
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян поприветствовал совместное заседание двух комиссий, подчеркнув, что этим на практике проявляется сотрудничество между парламентами, что является взаимовыгодным с точки зрения обмена законодательным опытом. Возвращаясь к Избирательному кодексу, председатель парламента отметил, что обсуждения по проекту были организованы с обеспечением широкого участия как внепарламентских сил Арцаха, так и представителей государственных учреждений и экспертного сообщества Республики Армения.
Представляя проект Избирательного кодекса Республики Арцах, министр юстиции Республики Арцах Арарат Даниелян также коснулся предложений, представленных фракциями, и ответил на вопросы депутатов.
Итоги совместного заседания были подведены во время бриффинга председателей комиссий Овика Дживаняна и Владимира Варданяна.