Եվրամիությունը երկարացրել է պատժամիջոցների ժամկետը Հյուսիսային Կորեայի դեմ
Եվրոպական միությունը երկարացրել է Հյուսիսային Կորեայի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ մտցված պատժամիջոցների գործողության ժամկետը, ասվում է ԵՄ Խորհրդի մամլո ամփոփագրում, հայտնում է NEWS.am-ը։
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, ԵՄ Խորհուրդը վերանայել է սեփական պատժացանկն այն անձանց դեմ, որոնց ակտիվները սառեցվել են և սահմանափակվել է տեղաշարժի իրավունքը։ ԵՄ պատժամիջոցները, որոնք մտցվել են անհատական կարգով, գործում են 57 մարդու և ինը իրավաբանական անձանց դեմ։
ԵՄ պատժացանկում կան նաև 80 ֆիզիկական և 75 իրավաբանական անձինք, որոնք հիշատակված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերում։
Պատժամիջոցները մտցվել են Հյուսիսային Կորեայի միջուկային զենքի և բալիստիկ հրթիռներ ստեղծելու գործունեության հետ կապված։

The European Union has renewed sanctions on North Korea in response to the latter's nuclear weapon and ballistic missile programs, a statement from the US council said. Currently, at least 57 persons and 9 entities fall under new EU sanctions imposed on North Korea, Sputnik News reports.
"The Council [of the European Union] reviewed its autonomous list of those subject to restrictive measures under the sanctions regime against the Democratic People's Republic of Korea (DPRK). It confirmed the sanctions in place, which consist of a travel ban and an asset freeze, on the listed individuals and entities", the statement from the council, released late Monday, said.
Targeted entities and individuals contribute to Pyongyang's "nuclear-related, ballistic-missile-related or other weapons of mass destruction-related" programs or for sanctions evasion, the statement said.