Վարչապետի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն պետական գնումների համակարգի ընթացիկ վիճակի վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է պետական գնումների համակարգի ընթացիկ վիճակը և բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
«Ինչո՞ւ է մեզ հատկապես հետաքրքրում պետական գնումների համակարգը, ի՞նչ ենք մենք ուզում անել և ի՞նչ արդյունքի հասնել: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի պետական գնումների համակարգը բարեփոխվի այն ուղղությամբ, որպեսզի այն հնարավորինս լինի ճկուն և մոբիլ, միևնույն ժամանակ, պահպանի արդար մրցակցության սկզբունքը և հնարավորինս զերծ լինի կոռուպցիոն երևույթներից, երրորդը՝ երաշխավորի պետական միջոցների ծախսման և ստացվող արդյունքի որակը: Ի վերջո, կա նաև այսպիսի կարևոր հանգամանք, որ հնարավորինս աջակցի տեղական արդյունաբերությանը, տեղական ծառայությունների և տեղական բիզնեսի զարգացմանն ընդհանրապես: Այս ընթացքում եղել են մի քանի բանավեճեր և կա տեսակետ, որ իրականում մեր այսօրվա ընթացիկ համակարգն, ըստ էության, համապատասխանում է այս չափանիշներին, պարզապես պետք է բարձրացնել դրա իմացության մակարդակը համապատասխան մարմիններում, կա կարծիք, որ գնումների ոլորտում չեն այդ խնդիրները և դրանք ավելի շատ հարակից ընթացակարգերի ու կառուցակարգերի հետ են կապված: Հույս ունեմ՝ այսօրվա քննարկման արդյունքում այդ բանավեճին, ի վերջո, մենք լուծում կգտնենք և կհասկանանք, թե ինչ ունենք անելու և ինչպիսին է ընթացիկ իրավիճակը»,- խորհրդակցության սկզբում նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը մանրամասն նկարագրել է պետական գնումների համակարգը, առկա խնդիրներն ու ներկայացրել դրանց լուծման հնարավորությունները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել պետական գնումների կարգավորումներին, ընթացակարգերին, գնման տեսակներին, թղթային և էլեկտրոնային գնումների կազմակերպմանը, գնումների գործընթացներին մասնակցող ընկերություններին ներկայացվող պահանջներին, հայտերի գնահատման գործընթացին, բողոքարկման ընթացակարգին և գնումների կազմակերպման պարզեցմանը:
Ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, գերատեսչությունների ղեկավարները ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ՝ պետական գնումների ընթացակարգերը հնարավորինս պարզեցնելու և արդիականացնելու վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել ոլորտի բարեփոխումներն ու ներկայացնել օրենսդրական անհրաժեշտ կարգավորումներ: Մասնավորապես, վարչապետը հանձնարարել է բոլոր այն գերատեսչություններին, որտեղ առկա է խոշոր գնումների պոտենցիալ և ռազմավարական ծրագրերի տեսլական՝ գնումների ռազմավարությունը պլանավորել երկարաժամկետ հատվածի համար՝ 5-10 տարվա կտրվածքով, որպեսզի պոտենցիալ մասնակից ընկերությունների հետաքրքրվածությունը գնումների նկատմամբ մեծանա: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն դեպքերի համար, երբ գնման առարկաների արտադրությունը հնարավոր է կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետությունում՝ պետք է ստեղծել համապատասխան պայմաններ և իրականացնել այնպիսի օրենսդրական կարգավորումներ, որոնք կմեծացնեն մեր երկրի ներդրումային գրավչությունն օտարերկրյա ներդրողների շրջանում և կխթանեն նրանց ներգրավվածությունը կոնկրետ ապրանքների տեղական արտադրության գործընթացում:

“The Government’s goal is to make the public procurement system more flexible, enforce the principle of fair competition and eradicate corruption” - PM Holds Consultation
Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultative meeting to discuss the state of affairs in the field of public procurement and the ongoing reform process.
“Why are we specifically interested in the public procurement system? What do we want to do and what results do we want to achieve? We want the public procurement system to be transformed so that it becomes as flexible and mobile as possible, at the same time preserving the principle of fair competition and as far as possible from corruption, thirdly, it guarantees the quality of public spending and the result. In the end, there is also such an important factor: it should maximally support the local producer and the development of local services and domestic business, in general.
Several discussions were held during this time, and there is an opinion that our current system actually meets these criteria, it is just necessary to raise awareness among the relevant authorities, there is also an opinion that these problems are not related to procurement, but other factors - procedures and mechanisms. I hope that today’s discussions will help us find a solution and understand what we need to do and what the current situation is,” Prime Minister Pashinyan said, opening the meeting.
Minister of Finance Atom Janjughazyan described in detail the system of public procurement, as well as the problems faced in this area and suggested ways of dealing with them. In particular, issues related to the regulation of public procurement, procedures, types of public procurement, organization of paperwork and electronic procurements, requirements for companies participating in the procurement process, the procedure for evaluating applications, the appeals procedure and simplifying the organization of procurement were raised.
A number of proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed. Prime Minister Pashinyan instructed those in charge to follow up the ongoing reform and present legislative amendments as necessary. In particular, the Premier instructed all those government departments eligible for sizeable procurements that are supposed to have a vision of strategic programs to develop a procurement strategy for a long-term period of 5-10 years in order to increase the interest of potential participating companies.
Nikol Pashinyan noted that in those cases when the production of purchased goods can be organized in the Republic of Armenia, it is necessary to create appropriate conditions and work out such regulations as may increase our country’s investment attractiveness among foreign investors and stimulate their involvement in the local production of specific goods.