Իրանը «երբեք պատերազմ չի սկսի», բայց կպաշտպանի իր տարածքը. Զարիֆ
Իրանը «երբեք պատերազմ չի սկսի», բայց «կպաշտպանի իր տարածքը» ագրեսիայի ցանկացած ակտից։ Այս մասին CNN-ի հարցազրույցում ասել է ԻԻՀ ԱԳՆ ղեկավար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը, հաղորդում է News.am-ը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն արդեն տնտեսական պատերազմ է վարում Իրանի քաղաքացիական բակչության դեմ։ «Հիմա պատերազմ է ընթանում։ Դա տնտեսական պատերազմ է Իրանի դեմ, որն ուղղված է քաղաքացիական բնակչության դեմ»,- ասել է նա։ Նրա խոսքով՝ տնտեսական պատերազմը հպարտության առիթ չի տալիս, որովհետև ռազմական դիմակայության ժամանակ քաղաքացիական անձինք կարող են դառնալ պատահական զոհ, բայց տնտեսական պատերազմում քաղաքացիական անձինք հիմնական թիրախն են»։
Պատասխանելով  ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր պատերազմի մասին հարցին՝ Զարիֆն ասել է. «Մենք երբեք պատերազմ չենք սկսել, և երբեք չենք սկսի պատերազմ, բայց մենք կպաշտպանենք մեզ, և նա, ով Իրանի դեմ պատերազմ սկսի, չի լինի նա, ով կավարտի այն»,- ընդգծել է նա։ Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր կողմերն «աշխատեն՝ պատերազմից խուսափելու համար»։
«Մենք պաշտպանում ենք մեր տարածքը»,- կրկնել է Զարիֆը։ «Ամերիկյան անօդաչու սարքը ներխուժել էր Իրանի տարածք, խախտել Իրանի օդային տարածքը։ Այն խփվել է, որովհետև, անգամ Իրանի սահմաններ չմտնելով, կարող էր լրտեսել մեր ամբողջ տարածքը, այն ոչ միայն սպառնում էր մեր մեր տարածքային ամբողջականությանը, այլև մեր ազգային անվտանգությանը։ «Մենք թույլ չենք տա, որպեսզի օտարերկրացիները սպառնան մեր ազգային ինքնիշխանությանն ու կայունությանը»,- ավելացրել է նա։

Зариф: Иран "никогда не начнет войну", но будет защищать свою территорию
Иран "никогда не начнет войну", но "будет защищать свою территорию" от любых актов агрессии. Об этом в  интервью CNN заявил глава МИД ИРИ Мухаммед Джавад Зариф, передает News.am.
По его словам, администрация президента США Дональда Трампа уже ведет экономическую войну против гражданского населения Ирана. "Сейчас идет война. Это экономическая война против Ирана, которая направлена против гражданского населения ", - сказал он. По его словам, экономическая война не повод для гордости, потому что при военном противостоянии гражданские лица могут стать случайной жертвой,  но в экономической войне гражданские лица являются основными целями".
Отвечая на вопрос о возможности войны с США, Зариф сказал: "Вы не можете просто игнорировать возможность катастрофы". "Мы никогда не начинали войну, и никогда не начнем войну, но мы будем защищать себя, и любой, кто начнет войну с Ираном, не будет тем, кто ее завершит", - подчеркнул он.
Высокопоставленный иранский дипломат подчеркнул необходимость того, чтобы все стороны "работали, чтобы избежать войны".
"Мы защищаем свою территорию", - повторил Зариф. "Американский беспилотник проник на территорию Ирана, нарушил воздушное пространство Ирана. Он был сбит, потому что, даже не войдя в воздушное пространство Ирана, он мог шпионить за всей нашей территорией, он не только угрожал нашей территориальной целостности, но и нашей национальной безопасности.  "Мы не допустим, чтобы иностранцы угрожали нашему национальному суверенитету и стабильности", - добавил он.