Սա այն բարեփոխումն է, որից մենք ակնկալում ենք կոնկրետ արդյունքներ. Նիկոլ Փաշինյան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործունեության տեսլականի շուրջ:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է քննարկել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կազմավորման գործընթացում անելիքները. «Մեր խնդիրն արդեն ձևակերպել ենք մի քանի մակարդակներում՝ մենք Հայաստանը տեխնոլոգիական և արդյունաբերական երկիր դարձնելու խնդիր ունենք: Այս առումով, իհարկե, խոսել ենք արդեն՝ շատ կարևորում ենք վերամշակող արդյունաբերության, ընդհանրապես արդյունաբերության դերը, բայց առանձնահատուկ կարիք ունի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի արդյունաբերության և ռազմարդյունաբերության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Այս կառուցվածքային փոփոխության նպատակը, որ մենք իրականացրել ենք, հենց դա է, և սա այն կոնկրետ դեպքերից է, երբ մենք առաջիկա տարիներին տեսնելու ենք, թե ինչքանով արդյունավետ դարձավ: Սա այն բարեփոխումն է, փոփոխությունն է, որից մենք ակնկալում ենք կոնկրետ արդյունքներ և հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր առաջընթացն իր հետևից կբերի նաև կրթության բնագավառում լրջագույն փոփոխություններ»:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ երբ խոսվում է կրթության ոլորտի բարեփոխումների և ընդհանրապես այն մասին, որ մենք պետք է կրթված, ինտելեկտուալ հանրություն ունենանք, այդ ուղղությամբ աշխատանքն ապարդյուն է, եթե չեն ստեղծվում համապատասխան աշխատատեղեր, և հարցն այն է, թե կրթություն, բարձր որակավորում ստանալուց հետո մարդն ինչ պետք է անի: «Հասկանալի է, որ այստեղ մենք շղթա պետք է ունենանք, և այդ շղթայի բոլոր օղակներն ունեն իրենց կարևորությունը: Արդյունաբերության, տեխնոլոգիաների զարգացման համար մեզ պետք են կադրեր, բայց այդ կադրերը պետք է իրացվելու և իրենց կրթությունը, տաղանդը և հմտությունն իրացնելու տեղ և հնարավորություն ունենան: Եվ, իհարկե, այս ամեն ինչը մենք նաև դիտարկում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության անվտանգության մակարդակի շարունակական բարձրացման մեր տեսլականի մեջ», - իր խոսքում նշել է երկրի վարչապետը:
Նախարար Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործունեության տեսլականը և առաջնահերթությունները: Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են ոլորտի զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը, ամփոփելով խորհրդակցությունը, հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին շարունակել համատեղ աշխատանքները:

Это та реформа, от которой мы ожидаем конкретных результатов: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел сегодня в правительстве совещание, посвященное концепции деятельности министерства высокотехнологической промышленности.
Глава правительства отметил, что целью совещания является обсуждение действий в процессе формирования министерства высокотехнологической промышленности. "Мы уже сформировали наши задачи на нескольких уровнях: у нас есть задача превращения Армении в технологическую и индустриальную страну. В связи с этим, конечно, мы уже говорили о важной роли перерабатывающей промышленности, роли промышленности в целом, однако особо важно развитие высокотехнологичной промышленности и военной промышленности в Республике Армения. Цель этого структурного изменения, которое мы реализовали, заключается именно в этом, и это один из тех конкретных случаев, когда мы увидим в ближайшие годы, насколько эффективным оно стало. Это та реформа, то изменение, от которого мы ожидаем конкретных результатов, и мы надеемся, что прогресс в этой области также приведет к серьезным изменениям в сфере образования".
По словам Никола Пашиняна, когда речь идет о реформах в сфере образования и в целом о том, что у нас должно быть образованное и интеллектуальное общество, то работа в этом направлении будет напрасной, если не будут созданы соответствующие рабочие места, и вопрос в том, что должен делать человек после получения образования, высокой квалификации. "Понятно, что здесь у нас должна быть цепочка, и все звенья в этой цепочке имеют свое важное значение. Нам нужны кадры для развития промышленности и технологий, но эти кадры должны иметь возможность самореализации, иметь возможность реализовать свое образование, талант и навыки. И, конечно же, мы рассматриваем все это в концепции постоянного повышения уровня безопасности Республики Армения и Республики Арцах", - сказал премьер-министр.
Министр Акоп Аршакян представил концепцию и приоритеты министерства высокотехнологической промышленности. В ходе обмена идеями были обсуждены вопросы развития отрасли.
Премьер-министр Пашинян, подводя итоги совещания, поручил руководителям заинтересованных ведомств продолжить совместную работу.