«Թուքիայի հերոսական բանակը Կիպրոսը դիտարկում է որպես իր հայրենիք». Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ 400 000 բանակ ունեցող թուրք զինվորականները պատրաստ են ներխուժել Կիպրոս, եթե պահանջվի պաշտպանել կիպրոսցի թուրքերին: Այս մասին, tert.am-ի փոխանցմամբ, գրում է CyprusMail-ը:
«Ողջ աշխարհը հետևում է մեր վճռականությանը: Որևէ մեկը կարող է չկասկածել, որ Թուքիայի հերոսական բանակը, որը (Հյուսիսային) Կիպրոսը դիտարկում է որպես իր հայրենիք, առանց վարանելու կգնա նույն քայլին, ինչին գնաց 45 տարի առաջ, եթե դա անհրաժեշտ է կիպրոսցի թուրքերի կյանքի ու անվտանգության համար»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Էրդողանի հայտարարությունը կապված է թուրքերի՝ Կիպրոս ներխուժման 45-ամյա տարելիցի հետ: Միջազգային վերլուծաբանները Թուրքիայի նախագահի վերոնշյալ խոսքերը դիտարկում են որպես ՆԱՏՕ-ի դեմ ուղղված նախազգուշացում այն մասին, որ Թուրքիան պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում գործել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի դեմ:
Աղբյուրը հավելում է, որ Էրդողանի հայտարարությունը կարող է պայմանավորված լինել վերջերս շրջանառվող այն տեղեկություններով, որ Մեծ Բրիտանիան մտադիր է Կիպրոսում տեղակայել F-35 կործանիչների մի մասը:

Эрдоган заявил о готовности к вторжению на Кипр
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сделал заявление, в котором подчеркнул, что турецкие военные, обладающие 400 тыс. армией, готовы к вторжению на Кипр, если для этого потребуется защищать турок-киприотов. Об этом сообщает Avia.pro со ссылкой на Al Masdar News.
"Весь мир следит за нашей решимостью. Ни у кого не должно быть сомнений в том, что героическая турецкая армия, которая рассматривает [Северный] Кипр в качестве своей родины, без колебаний сделает тот же шаг, который был предпринят 45 лет назад, если это необходимо для жизни и безопасности киприотов-турок", - отметил президетн Эрдоган.
Заявление Эрдогана связано с 45-летней годовщиной турецкого вторжения на Кипр, при этом, международные аналитики увидели в этом предупреждение НАТО о том, что Турция готова в случае необходимости действовать против Североатлантического альянса.
Следует уточнить, что в ближайшем времени на западе Турции будет развёрнута российская система ПВО С-400, которая закрывает собой весьма Кипр, что обеспечивает максимальную эффективность для проведения силовой операции в этом регионе.
Примечателен также тот факт, что заявление Эрдогана может быть обусловлено недавно появившейся информацией о том, что Великобритания намерена разместить на Кипре часть истребителей F-35.