Զելենսկու կուսակցությունն ավելի քան 42 տոկոս է հավաքում Ռադայի ընտրություններում
Գերագույն ռադայի նոր կազմ կուսակցական ցուցակներով անցնում է 5 քաղաքական ուժ: Այդ մասին են վկայում Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներն արձանագրությունների 30,9 տոկոսի մշակման արդյունքներով, փոխանցում է ТАСС-ը:
Առաջատարը նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու կողմնակիցների «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունն է, որը ստացել է ձայների 42,12 տոկոսը: Երկրորդ տեղում ամրապանդվել է «Ընդդիմադիր պլատֆորմ – Հանուն կյանքի» կուսակցությունը. Վիկտոր Մեդվեդչուկի, Յուրի Բոյկոյի և Վադիմ Ռաբինովիչի կուսակցության արդյունքը 12,69 տոկոս է: Զգալի տարբերությամբ հետևում են նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի «Եվրոպական համերաշխություն»-ը՝ 8,7 տոկոսով, նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշինա»-ն՝ 8,2 տոկոսով և երաժիշտ Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Ձայն»-ը՝ 6,4 տոկոսով:

Партия Зеленского набирает более 42% на выборах в Раду
Пять политических сил проходят в новый состав Верховной рады по партийным спискам. Об этом свидетельствуют данные ЦИК Украины по результатам обработки 30,9% протоколов, передает ТАСС.
Лидерство удерживает партия сторонников президента Владимира Зеленского "Слуга народа", которая набирает 42,12% голосов. На втором месте укрепилась "Оппозиционная платформа - За жизнь": результат партии Виктора Медведчука, Юрия Бойко и Вадима Рабиновича составляет 12,69%. Далее с ощутимым отрывом следуют "Европейская солидарность" экс-президента Петра Порошенко с 8,7%, "Батькивщина" бывшего премьера Юлии Тимошенко 8,2% и "Голос" музыканта Святослава Вакарчука с 6,4%.
Внеочередные выборы в Верховную раду состоялись в воскресенье. По партийным спискам прошедшие в парламент партии получат 225 мандатов, еще 199 депутатов избираются в одномандатных округах.