Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունները Նախիջևանի սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ առնվազն տարօրինակ են
Սահմանին որոշ հատվածներում կան որոշակի լարվածություններ, բայց անհանգստանալու խնդիր չունենք: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 22-ին, պաշտպանության նախարարությունում լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը: Պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ նաև Նախիջևանի ուղղությամբ հնչած կրակոցներին՝ նշելով, որ «Կրակոցը եղել է ոչ նպատակային, այսինքն ոչ թիրախավորող»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ հուլիսի 17-ին, տեղեկություն էր ստացվել այն մասին, որ հակառակորդը Նախիջևանից կրակել է Վայոց Ձորի մարզի Ելփին գյուղի ուղղությամբ: Այս տեղեկությունը հաստատել էր նաև ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով. «Եղել են գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ` ոչ մեծ տրամաչափով և ոչ մեծ ինտենսիվությամբ: Փոխհրաձգություն է եղել, հայկական կողմը պատասխանել է: Փամփուշտներից մեկը, ինչպես ես հետո տեղեկացա, ընկել է Ելփին գյուղի բնակիչներից մեկի կտուրին»: Ավելին, նշյալ գյուղի վարչական ղեկավարը, լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ կրակոցներ եղել են հուլիսի 11-ից: Դրանց հետևանքով սահմանի մոտ հրդեհ է բռնկվել, որը մարվել է զինվորականների օգնությամբ:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ այս ամենից հետո Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունների նպատակը մեկն է՝ ցույց տալ, որ Դուշանբեի պայմանավորվածությունները գործում են, ինչին իր խոսքում ուղղակի հղում է անում հենց ինքը՝ նախարարը: Բայց արդյոք նման քաղաքականությամբ մենք չե՞նք նպաստում Ադրբեջանի կողմից այսօրինակ «ոչ նպատակային» կրակոցների աճին, անուղղակիորեն չե՞նք աջակցում ադրբեջանական կողմին՝ խուսափելու միջազգային հանրության հասցեական գնահատականներից: Եվ ի վերջո՝ գուցե ժամանակն է ընդունել, որ այս հարցում, բացի Դուշանբեի պայմանավորվածություններից, կարիք ունենք ակտիվ ներգրավել նաև միջազգային հանրությանն ու առաջին հերթին միջնորդներին:

Заявления Давида Тонояна о ситуации на границе с Нахиджеваном, по меньшей мере, выглядят странно
На некоторых участках границы царит контролируемая напряженность, но у нас нет поводов для беспокойства. Об этом 22 июля заявил министр обороны Армении Давид Тоноян в беседе с журналистами. Министр обороны также коснулся стрельбы в Нахиджеване, отметив, что "стрельба не была целенаправленной, можно сказать, не прицельной".
Напомним, что ранее, 17 июля, была распространена информация о том, что противник выстрелил из Нахиджевана в направлении села Елпин Вайоцдзорской области. Эта информация была подтверждена пресс-секретарем министерства обороны Арцруном Ованнисяном. "Прозвучали выстрелы, ничего необычного - большой интенсивности или применения крупнокалиберного оружия не было. Но несколько пуль попали на крыши домов жителей села Елпин Вайоцдзорской области Армении", – сказал он.
Более того, административный руководитель упомянутой деревни сообщил журналистам, что выстрелы начались с 11 июля. В результате на границе вспыхнул пожар, который был потушен с помощью военных.
После всего этого создается впечатление, что заявления Давида Тонояна нацелены на то, чтобы показать, что договоренности, достигнутые в Душанбе, работают. И в своей речи министр сам ссылается на эти  договоренности. Но такая позиция вызывает ряд вопросов: не способствуем ли мы такой политикой росту так называемой "нецелевой" стрельбы со стороны Азербайджана? Не поддерживаем ли мы в этом случае косвенно азербайджанскую сторону, которая таким образом может избежать целенаправленных оценок международного сообщества? И в конце концов, может, пришло время признать, что помимо договоренностей в Душанбе, в таких ситуациях нам необходимо еще и активно привлекать международное сообщество и, в первую очередь, посредников?