ՀՀ նախագահն Արման Կիրակոսյանին ետմահու պարգևատրեց Պատվո շքանշանով
Դիվանագիտական երկարամյա անբասիր ծառայության համար, Հանրապետության նախագահի հրամանագրով, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Կիրակոսյանը հետմահու պարգևատրվել է Պատվո շքանշանով։
Նախագահական նստավայրում այսօր նախագահ Արմեն Սարգսյանը պետական բարձր պարգևը հանձնել է երջանկահիշատակ Արման Կիրակոսյանի ընտանիքի անդամներին:
Արարողությանը ներկա են եղել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, դիվանագետներ, գիտնականներ, Արման Կիրակոսյանի ընկերները:
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Արման Կիրակոսյանը մեծ գիտնական ու փայլուն դիվանագետ էր, իր լավագույն գործընկերն ու ընկերը: «Իհարկե, թվում է, թե այս պարգևն Արմանին պետք է հասներ տարիներ առաջ: Սակայն կարծում եմ, որ այն երբեք ուշացած չէ, որովհետև Արման Կիրակոսյանի կյանքը շարունակվելու է, և մեր գնահատականն Արմանին՝ մեծ մարդուն, գիտնականի և դիվանագետի նրա գործունեությանը շարունակվելու է: Ապագայում նույնպես մենք հավաքվելու ենք՝ գնահատելու մեր ընկերոջ, գործընկերոջ փայլուն կյանքը: Վստահ եմ, որ նրա անտիպ գործերը կհրապարակվեն, որ նրա հետ կապված բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունենալու նաև դիվանագիտության, հայկական հարցի, Հայոց ցեղասպանության հետ կապված, և ընդհանրապես, շատ հաճախ ենք հիշելու մեր ընկերոջը»,- նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Նա առաջարկել է արտաքին գործերի նախարարությանը՝ հիմնել Արման Կիրակոսյանի անվան տարեկան մրցանակ հայ երիտասարդ դիվանագետների համար, որը, նախագահի խոսքով, կտրվի ամեն տարի դիվանագիտության ասպարեզում երիտասարդ տաղանդավոր մեր դիվանագետներից լավագույնին, ով տարվա ընթացքում փայլուն հաջողությունների կհասնի՝ դրանով և՛ իր ներդրումն ունենալով մեր դիվանագիտության մեջ, և՛ շարունակելով այն փայլուն կյանքը, որն ունեցել է Արման Կիրակոսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով պարգևի և ուշադրության համար՝ Արման Կիրակոսյանի այրին՝ Սուսաննա Կիրակոսյանը, նշել է, որ իր ամուսինը կյանքի ամբողջ ընթացքում՝ ընդհուպ մինչև վերջին օրը, նվիրված է եղել հայագիտությանը, դիվանագիտությանը, պետությանը: «Թեպետ նա մեզնից, ավաղ, շատ շուտ հեռացավ, բայց իր հետքը թողեց նորանկախ Հայաստանի պատմության և հատկապես դիվանագիտության մեջ: Ես վստահ եմ, որ Արմանը շատ ուրախ կլիներ ընդունել այս բարձր պարգևը, որ նրա գործը կշարունակվի, նրա հիշատակը միշտ վառ կմնա այն անձանց մեջ, ովքեր առիթ են ունեցել նրան ճանաչելու և աշխատել իր հետ»,- նշել է նա:
«Արման Կիրակոսյանը կատարել է իր առաքելությունը, ստեղծել է ավանդույթ, մշակույթ Հայաստանի պետականության, Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության կայացման և զարգացման համար,-ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:- ԵՎ դրանով Արման Կիրակոսյանը ուղեցույց է յուրաքանչյուր դիվանագետի համար, ուղեցույց, թե ինչ է նշանակում պարկեշտություն, նվիրվածություն ժողովրդին և պետությանը, աշխատանքին»:
Արման Կիրակոսյանի մասին խոսել և նրա անցած ուղին, վաստակն ու մարդկային կերպարը բարձր են գնահատել նաև նրա գործընկերներն ու ընկերները՝ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը, պատմաբան Արամ Սիմոնյանը, ՀՀ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:

Президент Армении вручил высокую государственную награду семье Армана Киракосяна (видео)
За многолетнюю безупречную дипломатическую службу указом президента Республики Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Арман Киракосян посмертно награжден Орденом Почета. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В резиденции президента 23 июля президент Армен Саркисян вручил высокую государственную награду членам семьи Армана Киракосяна.
На церемонии присутствовали министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян, дипломаты, ученые, семья Армана Киракосяна.
В своей речи президент Республики отметил, что Арман Киракосян был большим ученым и блестящим дипломатом, его лучшим коллегой и другом. "Конечно, кажется, что эта награда должна была найти Армана много лет назад. Однако, думаю, что никогда не поздно, потому что жизнь Армана Киракосяна будет продолжаться, и наша оценка Армана – большого человека, ученого и дипломата продолжит его деятельность. В будущем также мы соберемся, чтобы оценить блестящую жизнь нашего товарища, коллеги. Уверен, что его неопубликованные работы будут напечатаны, что у нас будет множество обсуждений, связанных с ним, касательно дипломатии, армянского вопроса, Геноцида армян и вообще очень часто будем вспоминать нашего друга", - отметил президент Армен Саркисян.
Он предложил министерству иностранных дел основать ежегодную премию имени Армана Киракосяна, которой будут награждаться молодые дипломаты, и которая, по словам Президента, будет даваться ежегодно нашим лучшим молодым талантливым дипломатам, которые в течение года достигнут блестящих успехов, тем самым внеся свой вклад в нашу дипломатию и продолжая ту блестящую жизнь, которую прожил Арман Киракосян.
Выражая благодарность за награду и внимание, вдова Армана Киракосяна Сусанна Киракосян отметила, что ее муж в течение всей своей жизни вплоть до последних дней был предан арменоведению, дипломатии, государству. "Хотя он ушел от нас, к сожалению, очень быстро, но оставил свой след в истории независимой Армении и особенно в дипломатии. Я уверена, что Арман был бы очень рад принять эту высокую награду, что его дело продолжится, его память всегда останется яркой среди тех людей, которые имели счастье быть с ним знакомыми и работать с ним", - отметила она.
"Арман Киракосян исполнил свою миссию, создал традицию, культуру для армянской государственности, становления и развития дипломатической службы Армении, - сказал министр иностранных дел Зограб Мнацаканян. – И тем самым Арман Киракосян является указателем для любого дипломата, указателем того, что означает порядочность, преданность народу и государству, работе".
Об Армане Киракосяне говорили и высоко оценивали пройденный им путь, заслуги, человеческий образ также его коллеги и друзья: директор Института востоковедения Национальной Академии наук РА Рубен Сафрастян, историк Арам Симонян, директор Национального архива РА Аматуни Вирабян.