Այցելությունը փախստականների ճամբար ազդեց իմ մտածելակերպի վրա. Արսեն Ջուլֆալակյան
Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը Հորդանանում գտնվող սիրիացի փախստականների համար նախատեսված Ազրաք ճամբարում մասնակցել է ՄԱԿ-ի և Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից կազմակերպված «Inspire together for peace» ծրագրին։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Արսենը պատմեց ծրագրի իրականացման և իր մասնակցության մասին.
«Ծրագիրն անցկացվում է ՄԱԿ-ի և ՄՕԿ-ի կողմից։ Առաջին անգամ նրանց են միացել Թեքվոնդոյի համաշխարհային ֆեդերացիան և Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան։ Ծրագրին մասնակցելու համար Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Նենադ Լալովիչը առաջարկել էր իմ թեկնածությունը. ենթադրում եմ, որ պատճառը իմ արդյունավետ և ակտիվ աշխատանքն էր աթլետների հանձնաժողովում։ Վերջին երկուսուկես տարվա ընթացքում 4-5 տարբեր կոնֆերանսներում ներկայացրել եմ UWW-ին, և ենթադրում եմ, որ գոհ են արդյունքներից: Այնպես ստացվեց, որ օրերը հարմար ստացվեցին ինձ համար։ Հավաքներից հետ էի գալիս և ընդամենը 5 օր ունեի ազատ, մինչև մյուս հավաքը, այցն էլ համընկավ այդ հինգ օրերի հետ։ Եվրոպական խաղերի ժամանակ հանդիպեցինք Նենադ Լալովիչի հետ և անձամբ շնորհակալություն հայտնեց, որ համաձայնվել եմ մասնակցել ծրագրին։ Քննարկեցինք տարբեր հարցեր՝ կապված և՛ այդ այցի , և՛ հետագա մեր աշխատանքի հետ»,-ասաց նա։
Առաջին օրը ծրագրի մասնակիցները ճամբարում գտնվող փախստական երեխաների հետ խաղեր են խաղացել և մարզում անցկացրել՝ սովորեցնելով ըմբշամարտի նախնական հնարքները, քանի որ բոլորը սկսնակ մակարդակի են։
«Հիմնական ծրագիրը երկու օր էր։ Առաջին օրը ավելի ազատ էր, ճանաչողական՝ առանց տեսախցիկների։ Առաջին օրը երեխաների հետ խաղացինք, մի քանի հնարք ցուցադրեցի, այսպես ասած՝ ըմբշմարատի այբուբենը։ Մարզահագուստ և մարզակոշիկ նվիրեցինք։ Երկրորդ օրը տեղի ունեցավ հիմնական ծրագիրը, որին ներկա էին Հորդանանի թագավորի եղբայրը, ՄԱԿ-ի փախստականների վարչության պետը, Թեքվոնդոյի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահը, Օլիմպիական կոմիտեի ու ազգային ֆեդերացիաների աշխատակիցներ։ Ըմբշամարտի և թեքվոնդոյի ցուցադարական մարզումներ արեցինք, նաև սնունդ ու հագուստ բաժանվեց, երգեր եղան, և օրը տոնի վերածվեց»,- ասաց Արսենը։
Հայ ըմբիշը պատմեց նաև, որ առաջին անգամ էր փաստականների ճամբարում և տպավորությունները շատ երկակի են։
«Առաջին անգամ էր, մինչև այդ շատ էի կարդացել և ուսումնասիրել եղած ճամբարները, և չէի մտածի, որ կարող է մի օր հնարավորություն ընձեռվի այդ ճամբարներից մեկում լինել։ Ամբողջ աշխարհում եղած նմանօրինակ ճամբարների համեմատ՝ այս մեկը շատ բարեկարգ էր, միայն էլէկտրականության և ջրի խնդիր ունեին, և պարզ է՝ սննդի։ Ամսեկան մեկ անձին, եթե չեմ սխալվում, 20 դոլար էր հատկացվում, իսկ Հորդնանանը թանկ երկիր էր։ Պարզապես անհնար էր այդ գումարով ապրել։ Տպավորությունս շատ երկակի էր և յուրահատուկ։ Տեսա, թե մարդիկ ինչպես են ամեն օր պայքարում իրենց կյաքի համար, ինչպես են ուրախանում ամեն մի փոքր բանից՝ լինի հագուստ, թե փոքրիկ քաղցրավենիք։ Այս այցելությունը ազդեց իմ մտածելակերպի վրա։ Աննկարագրելի էր։ 50 000 փախստական՝ մի վայրում։ Եթե չեմ սխալվում, մոտ 15կմ շառավղով տարածք էր՝բազամաթիվ սպիտակ տնակներով, որտեղ ապրում են այդ մարդիկ։ Շատ յուրահատուկ փորձություն էր։ Կարծում եմ, որ այնտեղ եղած ցանկացած մարդ ավելի կկարևորի սեփական կյանքը և շատ բաների կսկսի այլ կերպ նայել»,- խոսքը եզարփակեց Արսեն Ջուլֆալակյանը։

Arsen Julfalakyan: The visit To the Refugee Camp Affected My Thinking
Olympic silver medalist, world and European champion Greco-Roman wrestler Arsen Julfalakyan has taken part in «Inspire together for peace» program organized by the UN and IOC at the refugee camp for Syrians in Jordan, Azraq.
In a conversation with the ANOC press service Arsen told about the implementation of the program and his participation.
“The program is organized by the UN and IOC. The International Teakwon-Do Federation and United World Wrestling have joined it for the first time. UWW President Nenad Lalovic offered my candidacy: I suppose the reason is my effective and active work in the Athletes Commission. I have represented the UWW at 4-5 conferences and I think they are pleased with the results. It turned out that the days matched me. I was coming back from a training camp and had only 5 days free till the next one and my visit coincided with those 5 days. During the European Games we met with Nenad Lalovic and he personally thanked me for giving my consent to participate in the program. We discussed several issues related both with the program and our further work,” he said.
On the first day the participants had played games with the refugee children and had held a training teaching them wrestling simple techniques as they all had been beginners.
“The main program consisted of two days. The first day was more free, introductory, without cameras. We played with the children, I showed them several tricks, the wrestling alphabet. We gave them sports clothing and shoes. The main program was held on the second day which was attended by Jordan King’s brother, the head of the UN Refugee Agency, president of the International Teakwon-Do Federation, Olympic Committee and National Federations’ staff members. We showed wrestling and teakwondo demonstrative trainings as well as people were give food and clothes, we sang and the day turned into a holiday,” Arsen said.
The Armenian wrestle told it had been the first time he had visited a refugee camp and his impressions were very dual.
“It was the first time, I had read and studied refugee camps before and hadn’t though there would be an opportunity to visit one of them. Compared to other refugee camps all over the world this one was in a good condition and had problems with only electricity and water and of course, food. If I’m not mistaken a person was given $20 per month, and Jordan is an expensive country. It is simply impossible to live with that money. My impressions were very dual and strange. I saw how people were struggling for every day of their lives, how they rejoiced at every little thing, be it clothing or little sweets. This visit affected my thinking. It was indescribable. 50 000 refugees in one place. If I’m not mistaken it was an area of 15km radius where people lived in white little houses. It was an extraordinary experience. I think anyone who was once there will appreciate more his life and will start looking at things differently,” he ended.