Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանի մահվան կապակցությամբ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանի մահվան կապակցությամբ:
«Խոր ցավով տեղեկացա, որ մահացել է մեր թատերական արվեստի վաստակաշատ դեմքերից մեկը՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանը:
Նա ամբողջովին նվիրված էր թատրոնին ու բեմին: Եվ ինչպես նա իրեն չէր պատկերացնում առանց թատրոնի, այնպես էլ թատրոնն է դժվար պատկերացնել առանց Երվանդ Ղազանչյանի: Երևանի, Գյումրիի, Կապանի թատրոնները, որոնց նա կապված էր տասնամյակներով ձգված իր ստեղծագործական ու աշխատանքային կենսագրությամբ և անգամ անձնական կյանքով:
Ղազանչյանը վարպետության դպրոց էր՝ որպես ռեժիսոր, բեմադրիչ, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և, անշուշտ, որպես մարդ, որից սովորելու բան կար և հնարավոր էր սովորել: Իսկ Երվանդ Ղազանչյան-Գալյա Նովենց զույգը հրաշալի էր թե՛ որպես ընտանիք, թե՛ որպես արվեստին անմնացորդ ծառայելու օրինակ:
Անկեղծորեն ցավակցում եմ Երվանդ Ղազանչյանի ընտանիքին, հարազատներին ու գործընկերներին և կիսում նրանց վիշտը», - ասված է հեռագրում:

Президент Армении направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Народного артиста РА Ерванда Казанчяна
Президент Армении Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Народного артиста РА Ерванда Казанчяна.
"С глубокой болью узнал, что скончался один из наиболее заслуженных деятелей нашего театрального искусства, Народный артист Республики Армения Ерванд Казанчян.
Он был безраздельно предан театру и сцене. И как он не представлял себя без театра, так и театр трудно представить без Ерванда Казанчяна. Театры Еревана, Гюмри, Капана с которыми он был связан своей, простирающейся на много десятилетий, творческой и трудовой биографией и прожитой личной жизнью.
Казанчян был школой мастерства, как режиссер, постановщик, художественный руководитель театра и, несомненно, как человек, у которого было чему поучиться и было возможно научиться. А дуэт Ерванд Казанчян – Гала Новенц был восхитителен и как семья, и как пример безраздельного служения искусству.